Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR
meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Redakce - Zajímavosti - Funkcionalistická Anderova vila nebude kulturní památkou


Tisknout

Funkcionalistická Anderova vila nebude kulturní památkou

(NPÚ ÚOP v Olomouci - zpráva pro tisk)
Návrh olomouckých památkářů zařadit areál vily na Svatém Kopečku mezi státem chráněné kulturní památky neuspěl.
Funkcionalistická Anderova vila památkou nebude (Olomouc-Svatý Kopeček) Návrh olomouckých památkářů zařadit areál vily podnikatele a mecenáše Josefa Andera v ulici B. Dvorského na Svatém Kopečku mezi státem chráněné kulturní památky neuspěl. Podle Ministerstva kultury se totiž funkcionalistická část objektu nedochovala v původním vzhledu, jeho celkový stavebně-technický stav je velmi špatný a devastace je nevratná.

Podle vyjádření olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu, budovu postavili v letech 1933 až 1934 podle návrhu významného českého architekta Bohumíra F. A. Čermáka stavitelé B. Vodička a J. Juránek. Je jedinečným dokladem funkcionalistického reprezentativního obytného domu, jehož umělecká hodnota dosahovala nejvyšší úrovně v měřítku celého Československa a byla srovnatelná s brněnskou vilou Tugendhat. "Je paradoxní, že ač odsouzena k zániku, bude přitom zařazena do publikace Slavné vily olomouckého kraje a bude se jí týkat připravovaná brněnská výstava o spolupráci podnikatele a mecenáše Josefa Andera s architektem Čermákem," řekla M. Mertová z ÚOP v Olomouci.

Vlastníkem domu je od loňského roku firma Colber Invest, s. r. o., která s prohlášením památkou nesouhlasila, názor památkářů nepodpořili ani město Olomouc a Olomoucký kraj, podle nichž je areál vily již stejně narušen budovou mateřské školy ze 70. let 20. století a urbanistická hodnota i architektonické kvality jsou navíc od roku 2005 dostatečně chráněny režimem ochranného pásma kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie a bývalého premonstrátského kláštera na Svatém Kopečku. K tomuto názoru se přiklonilo i Ministerstvo kultury ČR.

Martina Mertová připustila, že vila a její zahrada jsou silně zdevastované, zapsáním mezi památky by však byl areál ochráněn přinejmenším před rozparcelováním a zachován jako celek. "Rekonstrukce všech stavebních prvků by už nebyla možná, ale smířili bychom se i s opravou citlivě využívající replik," dodala.

ZDROJ WWW.NPU.CZ

Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:


INZERCE:
Nabídka bytu 3+1 v Beskydech
k prodeji

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz