Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Moravský kras a Blansko - Církevní stavby a sakrální objekty - Letovice - KLÁŠTERNÍ KOSTEL SV. VÁCLAVA V LETOVICÍCH


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KLÁŠTERNÍ KOSTEL SV. VÁCLAVA V LETOVICÍCH

Negarantovaná informace
Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Zakladatelem kláštera byl někdejší majitel letovického panství, nejvyšší dvorský kancléř Jindřich Kajetán Blümegen, a stavitelem byl řeholní bratr Longinus Traub, který přicestoval pěšky do Letovic až z Vídně. Se stavbou kláštera se započalo v r. 1751 a ukončena byla stavbou klášterního kostela r. 1773.

Pod celou podlahou kostela byla vybudována klášterní krypta, ve které se nalézají ostatky členů řádu Milosrdných bratří a hraběcího rodu Kálnoky. Uvnitř klášterní budovy můžeme zhlédnout místnost bývalé lékárny Milosrdných bratří. Strop i stěny lékárny jsou bohatě vymalovány motivy z Kristova života.

Kostel sv. Václava je postaven v barokním stylu. Jeho vnitřek je bohatě vyzdoben. Strop i stěny kostela vymaloval v r. 1930 letovický občan malíř Jan Daněk. Do bočního oltáře vedle kazatelny je zasazen památný obraz Svaté rodiny a Panny Marie Lactans, který je upomínkou na doby moru. Opomenout nelze vynikající dílo brněnského umělce Jiřího Netíka, který ze dřeva vyřezal moderně pojatou křížovou cestu. Její vysvěcení se uskutečnilo v únoru r. 1997.

Členové řádu Milosrdných bratří v klášterní nemocnici za více než 200 let jejího trvání poskytli tisícům nemajetných a chorých pacientů útočiště a pomoc. Dnes v této ušlechtilé tradici pokračují a nemocnice se svými 120 lůžky poskytuje léčebnou péči starším a dlouhodobě nemocným pacientům.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
LETOVICE
Historické zajímavosti
ZÁMEK LETOVICE
DĚKANSKÝ CHRÁM SV. PROKOPA V LETOVICÍCH
Kultura
KELTSKÁ OSADA ISARNO V LETOVICÍCH
Sport
NÁDRŽ LETOVICE
KOUPALIŠTĚ LETOVICE
TENISOVÉ KURTY V LETOVICÍCH
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz