Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Technické zajímavosti - Hrubý a Nízký Jeseník - Významné stavby - Jeseník - VODNÍ TVRZ JESENÍK


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

VODNÍ TVRZ JESENÍK

Negarantovaná informace
Adresa:Zámecké náměstí 1, Jeseník, 790 01
Telefon:+420 584 401 070
Email:muzeum(zavináč)jesenik(tečka)net
WWW:http://www.muzeum.jesenik.net
Pro detail klikni
Zobrazení na mapě

Původní tvrz vypadala jako čtvercová věžovitá stavba, měla 190 cm silné zdivo. Věž sloužila svému účelu nejméně do konce 14. století. Došlo k jejímu stržení. Vyhloubením příkopu a po jeho naplnění vodou vznikl umělý ostrůvek, na němž byla nově postavena izolovaná jednopatrová stavba 30m dlouhá a 20m široká. Byla vysoká 8 m a šířka zdí byla a 3,30 m. Tvrz byla postavena z neopracovaného, převážně metakvarcitního lomového kamene.

Koncem 17. století došlo k několika stavebním úpravám tvrze. Byl opraven padací most, nově pokryta střecha věže. V r. 1727 byla budova těžce poškozena požárem. Přestavba přisoudila budově charakter zámku.

Po válce, v červnu 1945, byl v zámku zřízen sklad konfiskovaného majetku a o rok později byla celá budova uvolněna pro okresní vlastivědné muzeum. Od roku 1970 se provádí obnova této historické památky.

V r. 1996 muzeum získává statut Vlastivědného muzea Jesenicka. Další změnu v životě tvrze by mělo přinést uvažované znovu napuštění vody do ochranného příkopu, která by místu navrátila i jeho původní název Vodní tvrz.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
JESENÍK
Technické zajímavosti
ROZHLEDNA ZLATÝ CHLUM U JESENÍKU
Kultura
HVĚZDÁRNA JESENÍK
VLASTIVĚDNÉ MUZEUM JESENICKA
Lázně
LÁZNĚ JESENÍK
LÁZNĚ PRIESSNITZ U JESENÍKU
Sport
BĚŽECKÉ TRATĚ JESENÍK
Obchod a služby
INFORMAČNÍ CENTRUM JESENÍK
ČD, a.s. - železniční stanice Jeseník
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz