VOLARY

Negarantovaná informace
Adresa:Náměstí 25, 384 51 Volary
Telefon:+420 338 302 211
Email:mesto.volary@wo.cz
GPS:48°54'34,950"N, 13°53'22,240"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Město Volary se rozprostírá v rozsáhlé kotlině uprostřed luk, plání a lesů mezi tisícimetrovými šumavskými vrcholy v srdci Šumavy. Bohatá historie Volar začíná již ve 14. století, kdy byly založeny jako místo odpočinku a přenocování soumarů. Tito přepravci dováželi na nákladních koních sůl a jiné zboží z Pasova do Prachatic po Zlaté stezce - významné středověké obchodní cestě. Jméno Volary se poprvé objevuje v roce 1359, kdy je mezi prachatickými měšťany uváděn Ondřej z Volar. Od roku 1871 byly Volary rozhodnutím císaře Františka Josefa I. povýšeny na město.

Dnešní městečko zůstalo věrno své dřevařské a zemědělské tradici. Pro návštěvníky jsou zajímavé zejména původní staré dřevěné domy alpského stylu, kterých se do současné doby několik zachovalo. Roubené a poloroubené domy mají podkrovní světnici, v průčelí nejméně tři okenní osy, pavlač v předsazeném štítě a nízkou sedlovou střechu. V jednom z těchto domů je umístěno zajímavé městské muzeum. Dále je zde kostel sv. Kateřiny, věž je součástí původní stavby, ostatní části kostela jsou z roku 1688. V letech 1754 a 1863 kostel vyhořel, poté byl obnoven a rozšířen.

Na lukách v okolí Volar stojí ještě několik původních dřevěných seníků. Celý ráz šumavské krajiny tvoří z Volar středisko příjemné rekreace a turistického ruchu. Samozřejmě i městské muzeum se svými exponáty je pro návštěvníky velice zajímavé. Oblast Volarska nabízí mnoho lákadel, jimž málokterý milovník Šumavy může odolat.