MĚSTSKÉ HRADBY - POLIČKA

Negarantovaná informace
Adresa:Informační centrum, 572 01 Polička
Telefon:+420 461 723 855
Email:muzeum@muzeum.policka.org
WWW:http://www.cbmpolicka.cz/cz/expozice/mests...
GPS:49°42'51,610"N, 16°16'3,070"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Unikátní gotické hradební opevnění města Poličky pochází z druhé poloviny 14. století je vyhledávanou turistickou atrakcí, protože patří k nejlépe dochovaným městským fortifikacím v České republice. Pro turisty jsou kromě okruhu kolem hradeb zpřístupněny ochozy dvou rekonstruovaných částí hlavní hradby s několika věžemi.

Hlavní hradba je široká 220–240 cm a je tvořena z litého zdiva, stavebním kamenem jsou ruly a granodiorit. V některých místech se zachovala také parkánová zeď v původní šířce 85 cm. Z celého systému opevnění se dochovala celá hlavní hradba s 19 půlválcovými baštami, parkánová zeď na západě a severu, deformovaný val na jihu a rybník. Hradby jsou dlouhé 1220 m.

Nepřátele ve středověku hradby odrazovaly už svou mohutností, v přímém boji se pak osvědčily hlavně při husitských válkách. V době třicetileté války už neměly hradby prakticky žádný vojenský význam, ani později, na rozdíl od jiných historických měst, nebyl při rozšiřování města důvod hradby bourat. Proto jsou hradby dnes unikátně zachovalé.

PROHLÍDKA

Na prohlídku se vychází z informačního centra na náměstí každou celou hodinu s výjimkou poledne.

CENÍK

  • plné vstupné 60 Kč
  • snížené vstupné 30 Kč
  • rodinné vstupné 120 Kč

ZDROJ INFORMACÍ: www.cbmpolicka.cz, Muzeum Polička