MADLOŇOVÉ SADY V HUSTOPEČÍCH

Informace garantovaná majitelem/správcem
Místo:Hustopeče
GPS:48°58'7,556"N, 16°44'52,980"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Tento kraj je příhodný nejen pro pěstování vinné révy, ale i pro pěstování meruněk a dokonce mandlí. Hustopečské mandloňové sady se nachází severně od Hustopečí a jsou unikátní v celé České republice. Nápad vysázet na našem území mandloně se rozvinul po 2. světové válce. Snahou socialistického Československa byla soběstačnost ve výrobě mandlí. Odvážná realizace proběhla pouze na jediném místě v Hustopečích.

V době největšího rozvoje v šedesátých letech měly sady rozlohu přes 180 hektarů s 50.000 stromy. Postupně však byly nahrazovány více atraktivními meruňkami, až na konci 20. století zůstaly jen dva malé sady s necelou tisícovkou mandloní a společnou rozlohou asi 4,5 ha. Dlouhodobé zanedbávání tohoto botanického skvostu však vedlo v některých předešlých letech k tomu, že mandloně nevykvetly a nepřinesly žádné plody. V roce 2007 byly z iniciativy města Hustopeče provedeny první zásahy k jejich záchraně a byly odborně ošetřeny stovky stromů. A tak nyní opět mandloně svými narůžovělými květy zvou mnohé místní obyvatele i turisty k prvním jarním výletům do krásné přírody v okolí Hustopečí.

V současnosti jsou již mandloňové sady majetkem města, který se o ně začíná starat. U obou sadů jsou osázeny informační cedule a připravuje se realizace naučné stezky, jejímž hlavním lákadlem je rozhledna umístěná přímo v mandloňovém sadu nad korunami stromů.

V květnu 2015 začala hustopečským mandloňovým sadům nová éra. K desíti stovkám starých stromů přibylo téměř stopadesát mladých výpěstků. Do jejich výsadby se mohla zapojit široká veřejnost. Zájemci si zasadili stromky na Den rodin 15. května.

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou 2 km z centra Hostopečí.
  • Neleží na značené cyklotrase.

ZDROJ INFORMACÍ: Informační centrum Hustopeče