KAMENCOVÉ JEZERO U CHOMUTOVA

Negarantovaná informace
WWW:http://www.kamencovejezero.cz
GPS:50°28'20,350"N, 13°25'30,980"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Jako přírodní zajímavost
Kamencové jezero o rozloze 16 ha se nachází v malebném přírodním areálu na okraji města Chomutova. Jezero vzniklo zatopením dolů na kamenec a síru, jejichž původ je datován až od roku 1588. Voda jezera obsahuje dusitany, dusičnany, chloridy, amoniak a železo a je velmi prospěšná lidskému organismu. Kvalitou a účinkem byl pramen hodnocen stejně jako minerální rašelinové lázně, kterými se léčí ve Františkových lázních.

První zmínky o jezeru pocházejí z roku. První záznamy o výskytu kamence jsou až z roku 1556. Práva k jeho dolování byla vydána v roce 1558. Tehdejší jezero bylo velmi malé. Později vystoupila vodní hladina nad původní úroveň a rozlila se do okolních zahrad, vinic a obory. Dnes voda zatápí celý bývalý kamencový lom. Vodní nádrž vznikla zřejmě provalením spodních vod při otvírce štoly.

V roce 1894 byly v blízkosti jezera založeny lázně a v roce 1902 léčebný ústav, který využíval pramene obsahujícího kamenec a jiné nerosty. Lázně Kamencová huť, vystavěné v těsné blízkosti jezera, léčily katary horních cest dýchacích, ženské nemoci, dnu, anemii, revmatismus a nemoci ledvin. Protože železo zůstává v roztoku vody i při jejím zahřátí, při koupeli se resorbuje a může ovlivnit i tvorbu krve. Kyselina sírová, sírany železa a hliníku působily stahujícím účinkem a byly proto hodnoceny neméně než minerální rašelinné lázně, kterými se léčí ve Františkových lázních. V původní lázeňské budově se v současné době nachází ředitelství Podkrušnohorského zooparku.

Jako Rekreační areál
Chatová osada a kempink postupně vznikaly od roku 1960. V roce 1996 byla zpracována poslední architektonická studie na rozvoj územního celku areálu Kamencového jezera podle níž je v současné době areál postupně modernizován tak, aby ve všech směrech odpovídal požadavkům na rekreačně-sportovní areál. Je atraktivním místem pro výlety a rekreační pobyty. Kamencové jezero nabízí upravené pláže a mola, včetně nudistického sektoru, poskytující pohodlí při opalování i koupání, zapůjčení loďky, využití vodolyžařského vleku (770 m, rychlost 30 - 60 km/hod) či řady sportovišť přímo v areálu (minigolf, tenis,kuželna (4 dráhy), stolní tenis, volejbal, nohejbal, apod.). V těsné blízkosti je Podkrušnohorský Zoopark a podél areálu vede asfaltová cyklistická steska o délce 3,2 Km. Cca 400 m od areálu je zastávka ČD a přímo u areálu jsou zastávky městské hromadné dopravy. Ve večerních hodinách můžete přímo v areálu posedět v některé z restaurací a kiosků, příp. navštívit letní kino. Milovníci přírody jistě uvítají možnost návštěvy přilehlého zooparku. Voda Kamencového jezera je nejen zdraví prospěšná ale díky svému složení neumožňuje růst vodních řas či sinic, takže bezpečné koupání je garantováno po celou sezónu.

Poloha: jezero je od centra Chomutova vzdáleno asi 15 minut chůze