NÁRODNÍ ZEMĚDĚLSKÉ MUZEUM - PRAHA HOLEŠOVICE

Negarantovaná informace
Adresa:Kostelní 44, 170 00 Praha 7 (Letná)
Telefon:+420 220 308 200
Email:nzm.praha@nzm.cz
WWW:http://www.nzm.cz
GPS:50°5'49,280"N, 14°25'23,560"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Zemědělské muzeum vzniklo v roce 1891 na popud pořadatelů Jubilejní výstavy v Praze. Základ sbírek muzea tvořily předměty vystavené na Jubilejní výstavě v r. 1891 a na Národopisné výstavě v r. 1895. Zemědělské muzeum bylo tehdy součástí Národopisného muzea, samostatnou institucí se Zemědělské muzeum stalo v roce 1918.

Do své původní budovy v Praze se Zemědělské muzeum vrátilo až roku 1994 a ihned zahájilo její postupnou dlouhodobou stavební rehabilitaci. Dlouholetá časová pauza znamenala ztrátu kontinuity u pražské veřejnosti. V dnešní době muzeum usiluje o navázání na tradice z doby první republiky, kdy se tehdy účastnilo řady významných celostátních výstav a kdy muzejní expozice byly početně navštěvovány. Zemědělské muzeum v té době pevně zakotvilo v povědomí kulturní veřejnosti a podílelo se i na spolupráci se zemědělskými muzei v Evropě, jako nedílná součást jejich sítě.

Jednotlivé pobočky Národního zemědělského muzea jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností pokrývaly obor zemědělství a příslušné obory v celé jejich šíři.

Nabídka přednáškových programů pro žáky II. stupně základních škol a studenty gymnázií a středních škol. Přednášky jsou spojeny s promítáním diapozitivů, případně ukázkou autentických předmětů.

STÁLÁ EXPOZICE

Myslivost: Zážitkovým i edukačním způsobem zprostředkovává historii myslivosti, povinnosti i privilegia mysliveckého stavu, průběh mysliveckého roku a další oborové informace.
Rybářství: moderní, interaktivní expozice s využitím množství audio-vizuální techniky se zapojením zvukových a animačních technologií, 3D prezentace a rozšířené reality. Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Návštěvníci tak uvidí např. sumce, štiku, kapra nebo krmné plotice.
"recykLES"-příběhy lesních světů: návštěvníci prožijí cestu lesními světy, uprostřed za(s)taveného času se malým lesním rokem dostanou k jádru a základu všech lesů.
Laboratoř ticha: audiovizuální instalace z českého pavilonu Světové výstavy EXPO 2015. Expozice představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře. Díky moderním technologiím umožňuje návštěvníkům nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu.
Jede traktor: expozice představuje více jak 20 typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953.

PROVOZNÍ DOBA

Otevřeno celoročně úterý až neděle 9:00 - 17:00 hod.

CENÍK

  • Dospělí 150 Kč
  • Studenti (18+) 80 Kč
  • Senioři (65-70) 80 Kč
  • Děti (-18), školní skupiny zdarma

BARIÉRY

Bezbariérový přístup.

DOSTUPNOST

  • Vlakem: žst. Masarykovo nádraží, vzdálenost 1,6 km.
  • Autobusem: nádraží Praha Florenc, vzdálenost 2 km.
  • MHD: Metro A - na stanici Hradčanská, odtud tramvaje č. 1, 8, 15, 25, 26 na zastávku Letenské náměstí. Od stanice je budova NZM vzdálena cca 700 m směrem k Letenským sadům. Metro C - na stanici Vltavská, odtud tramvaje č. 1, 25, 26 na zastávku Letenské náměstí.
  • Na kole: cyklostezka č. A251
  • Autem: Parkování před budovou muzea.

Zdroj informací: www.nzm.cz