NÁRODNÍ PAMÁTNÍK NA VÍTKOVĚ - PRAHA ŽIŽKOV

Negarantovaná informace
Adresa:U Památníku 1900, 130 00 Praha 3
Telefon:+420 222 781 676
Mobil:+420 608 883 464
Email:oncd@nm.cz
WWW:http://pamatnik.nm.cz
GPS:50°5'18,320"N, 14°26'58,060"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Na vrcholu kopce stojí jednoduchá betonová stavba. Nejprve to byl Panteon československých legií, na který v roce 1928 položil základní kámen T. G. Masaryk, a který se stavěl do roku 1938. Památník byl definitivně dokončen až po 2. světové válce, v roce 1950, kdy byla slavnostně odhalena socha Jana Žižky z Trocnova od B. Kafky. Podle listiny UNESCO jde o největší bronzovou jezdeckou sochu na světě. Po smrti Klementa Gottwalda památník sloužil jako jeho mauzoleum. Jeho ostatky zde byly až do roku 1962, kdy byly zpopelněny. V roce 1991 byly odvezeny poslední pozůstatky pohřbených. Od roku 1962 je památník národní kulturní památkou.

Vrch Vítkov tvoří přirozenou severní hranici mezi Žižkovem a Karlínem. V dávných dobách pokrývaly vrch husté lesní porosty, které byly během osidlování mýceny. Za vlády Karla IV. byly na svazích, později i náhorní plošině, zakládány vinice. Většina vinic náležela k duchovenským statkům, ostatní patřily německým a českým měšťanům, k nimž patřil i pražský konšel Vítek z Hory, po němž nese kopec své jméno. Vítězná bitva 14.7.1420 dala později vzniknout názvu obce Žižkov na úpatí Vítkova.

EXPOZICE

Křižovatky české a československé státnosti - expozice věnovaná mezníkům české a československé státnosti 20. století.
Laboratoř moci - expozice v podzemních prostorách památníku věnovaná osobě K.Gottwalda, komunistické propagandě s nejhorším letům totalitního režimu u nás.
Krátkodobé výstavy.
Haptický model Vítkova dotykový model architektonické podoby budovy

VSTUPNÉ

  • plné vstupné 120 Kč
  • Snížené vstupné 80 Kč
  • Skupinové vstupné 40 Kč/os., pro školní skupiny.

BITVA NA VÍTKOVĚ

Tato bitva se odehrála 14.7.1420 na hřebenu vrchu Vítkova. Asi stovce obránců ve dvou opevněných srubech se pod vedením pražského hejtmana Jana Žižky podařilo odrazit útok první křižácké kruciáty, tím ochránit zásobovací cestu a zamezit oblehání Prahy. Bitva měla velký psychologický dopad na obě strany.

Nápis na památníků bitvy na Vítkově:
"Nepatrná hrstka lidí přemohly spojené řady obrněných, poněvadž byla přesvědčena o své pravdě. Tehdáž byly strany dvě, Evropa a my. A ta Evropa byla bledá, zsinalá a černý prapor s rudým kalichem vlál jí nad hlavou. Vzpomínejte, uvědomte si, čím jsme tehdáž byli. Tu jdeme mezi mohylami vítězů, ale ne po hrobech pobitých."

SOCHA JANA ŽIŽKY

Nepřehlédnutelnou dominantou u památníku je bronzová jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova. Autorem sochy je Bohumil Kafka. Socha patří k deseti největším jezdeckým sochám na světě s rozměry 9 m výška, 9,6 m délka, 5 m šířka a hmotností 16,5 t. Socha byla dokončena v roce 1941 a na Vítkov instalována a odhalena v roce 1950 ku příležitosti 530. výročí bitvy. (zdroj: wikipedia.cz)

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou:
  • Vlakem: Praha Hlavní nádraží, vzdálenost 1,2 km
  • MHD: Ze stanice „Ohrada“ (tram, bus) pěšky vzhůru parkem, cca 1400 m, nebo z Tachovského náměstí (bus 207, 133) pěšky vzhůru parkem.
  • Autobusem: Autobusové nádraží Florenc, vzdálenost 800 m
  • Autem: parkoviště Florenc

ODPAZY

Expozici odborně spravuje Národní muzeum .

ZDROJ INFORMACÍ: www.nm.cz, wikipedie.cz, informační tabule