KOSTEL SV. MIKULÁŠE - VELKÉ MEZIŘÍČÍ

Informace garantovaná majitelem/správcem
Adresa:Kostelní, 594 01 Velké Meziříčí
Telefon:+420 566 522 101 (děkanství)
Email:ic@mestovm.cz; rkf.velkemezirici@biskupstvi.cz
WWW:http://www.dekanstvivm.horacko.com
GPS:49°21'14,605"N, 16°0'49,749"E
Odpovědná osoba:Děkanství Velké Meziříčí
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

První zmínka o kostele ve Velkém Meziříčí je k roku 1317. Kostel má podobu trojlodi, přičemž severní loď je užší než loď jižní. V presbytáři a jižní lodi jsou raně gotické klenby, zatím co hlavní loď byla původně plochostropá. Při jejím pozdějším zaklenutí byla rozdělena na dvě, hlavní a severní loď. Zařízení a výzdoba kostela je spojena s gotickou a pozdější dobou. Původně zde bylo šest oltářů, ale dnes jsou tu jen čtyři. Hlavní oltář z konce 19. století je pseudogotický. Kazatelna je barokní s dřevořezbami. Před hlavním oltářem je dlažbou zakrytý vchod do hrobky pod kostelem, která je patrně od častých povodní poškozena. Ze starší doby se dochovala pouze gotická socha Madony, která je vystavena v kostele.

Na západní straně kostela je přistavěna věž, která však v minulosti nikdy nebyla v majetku církve. Dostavěna byla pravděpodobně ještě před rokem 1420. Věž sloužila ke dvěma účelům – kostelu pro umístění zvonů a městu jako strážná věž. Ve věži je dnes umístěno šest zvonů. Nejstarší z nich je František z roku 1791 a umíráček z roku 1706. Již v 16. století zdobily věž hodiny. Svou poslední podobu získaly v roce 1949. Dnes s průměrem 420 cm mají největší prosvětlený ciferník ve střední Evropě. Roku 1954 se vyměnilo ostění hlavního vchodu. Autorem je meziříčský rodák ak. sochař Jiří Marek. Portál představuje symboly čtyř evangelistů kolem Beránka. Celková výška věže je 64 m. Ve vnitřních patrech instalovalo místní muzeum výstavu Město Velké Meziříčí.

Zajímavosti
Na věži jsou hodiny s největším prosvětleným ciferníkem v ČR a šest zvonů.

Přístupnost
Věž kostela bývá otevřena každoročně od června do konce srpna.

Pouť
Hlavní pouť není z důvodů doby adventní kolem 6.12. (slavnost patrona kostela sv. Mikuláše), ale kolem sv. Jana Křtitele (24.června), neboť 24.6.1679 byl farní kostel posvěcen po generální opravě. Je to vlastně posvícení, ale říká se mu letní pouť. V neděli kolem sv. Mikuláše je zimní pouť.

Služby

  • fotografování, filmování: s povolením biskupství brněnského
  • přístup se psem: pouze vodící pes pro zrakově postižené
  • sociální zařízení: ne


Parkování
u kostela

Dostupnost
  • Vzdálenost vzdušnou čarou:
  • Vlakem: 500 m vlaková stanice Velké Meziříčí-zastávka
  • Autobusem: 400 m zastávka
  • Pěšky: k místu nevede žádná TZ
  • Na kole: v okolí vede cyklotrasa 5178
  • Autem: ke kostelu na Náměstí

ZDROJ INFORMACÍ: www.dekanstvivm.horacko.com, www.mestovm.cz