SOCHY A SOUSOŠÍ V OKOLÍ MĚSTA DUBÁ

Negarantovaná informace
Adresa:471 41 Dubá
GPS:50°32'21,340"N, 14°32'29,290"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Sousoší Nejsvětější Trojice v Dubé
Z popudu hraběnky Kateřiny Sweerts – Šporckové stojí monumentální skulptura na dnešním Masarykově náměstí od roku 1726.

Sousoší Nejsvětější Trojice u Nového Berštejna
Další oslavu Božské Trojice nechali uměnímilovní Sweerts – Šporckové umístit u zdi svého novoberštejnského zámku. Podobně volně usazená skulptura nemá na Dubsku obdoby.

Socha sv. Jana Nepomuckého v Dubé
Po zcizení vysoce ceněných soch sv. Ludmily a sv. Václava z bočního schodiště kostela Nalezení sv. Kříže zůstala socha generálního vikáře Johánka z Pomuku z roku 1740 jedinou barokní památkou svého druhu v parku u kostela.

Socha sv. Jana Nepomuckého u Nového Berštejna
Další ze soch věnovaných církevnímu představiteli, umučenému králem Václavem IV., drží ochrannou ruku nad silnicí směřující z Dubé do České Lípy a dosvědčuje oblíbenost tohoto světce v době baroka.


Socha sv. Floriána v Dubé
Patron požárníků střeží se svými typickými atributy od 18. století ústí pramene dubské říčky, zvané u svého počátku Máchadlo.

Socha sv. Prokopa u Dubé
Podle legendy byla socha opata Sázavského kláštera vztyčena u ústí Sviňského dolu na místě rodinné tragédie. Syn zde údajně zabil svého otce, protože ten mu bránil ve sňatku s vyvolenou dcerou kováře. Vrah byl odhalen a poté popraven 25. července 1774 lámáním kolem v Mladé Boleslavi. Jednalo se o poslední poravu tohoto druhu v českých zemích. Pohnutý příběh inspiroval básníka Karla Hynka Máchu, putujícího zdejšího krajinou, k sepsání jeho nesmrtelného Máje. Originál sochy se nalézá před Památníkem K. H. Máchy v Doksech.

Socha sv. Jana Nepomuckého na Křenově
Nenápadná socha náleží k zahradě jednoho z roubených křenovských domků.

Zdroj informací: OU Dubá