MĚLNÍK

Negarantovaná informace
Místo:Městský úřad Mělník
Adresa:Náměstí Míru 1, 276 01 Mělník
Telefon:+420 315 635 111
Email:mu@melnik.cz
WWW:http://www.melnik.cz
GPS:50°21'7,180"N, 14°28'29,880"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Město Mělník leží na soutoku dvou největších českých řek - Labe a Vltavy.

Status: město
Celková výměra: 2497 ha
Počet obyvatel: 19351 (k 1.1.2018)
Kraj: středočeský
Obvody, části: Mělník a Vehlovice
Střední nadmořská výška: 215 m n. m.

HISTORIE

První zmínky o osídlení území kolem dnešního Mělníka pocházejí již z 5.století. Vznik města je datován rokem 1274 v souvislosti s darovací listinou Přemysla Otakara II., ve které dával Mělníku právo podílet se na labském obchodu. Ale již v době vlády knížete Boleslava II. najdeme na stříbrných denárech Kněžny Emmy označení „CIVITAS MELNIC“ (město Mělník). Velmi významného postavení dosáhl Mělník za vlády krále Karla IV. Ten rozšířil zdejší vinařskou tradici a město obehnal vinicemi, na kterých se dařilo dovezeným francouzským odrůdám. Mělník byl také po dlouhou dobu městem českých královen, za Karla IV. se stal jejich věnným městem.

PAMÁTKY

Mělník je lákadlem pro turisty nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Je městem ověnčeným vinicemi. Za pozornost stojí renesančně barokní budova zámku s bohatými expozicemi, zajímavá kostnice, či vyhlídka na soutok Labe a Vltavy. Na malebném vršku se tyčí chrám sv. Petra a Pavla s vysokou věží a přilehlý zámek. Tato silueta je nezaměnitelným rysem královského věnného města Mělník.

Hojně navštěvované bývá tradiční mělnické vinobraní, které se koná většinou třetí víkend v září. Jeho součástí jsou různá umělecká vystoupení evokující středověk a vrcholí příjezdem
Karla IV. s družinou.