ZÁMEK A HRAD JINDŘICHŮV HRADEC (NKP)

Negarantovaná informace
Adresa:Hrad a zámek Jindřichův Hradec, Dobrovského 1/I , 377 01 Jindřichův Hradec
Telefon:+420 384 321 279
Fax:+420 384 321 391
Email:jindrichuvhradec@budejovice.npu.cz; info@zamek-jindrichuvhradec.eu
WWW:http://www.zamek-jindrichuvhradec.eu
GPS:49°8'31,540"N, 15°0'2,910"E
Odpovědná osoba:Správce: NPÚ – ÚOP v Českých Budějovicích
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, prohlášený v roce 1996 národní kulturní památkou, patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. S přiléhajícím městem se spojuje v harmonický celek, jehož historický ráz a jedinečné stavební a umělecké památky tvoří městskou památkovou rezervaci, vyhlášenou již v r. 1950.

V držení panského sídla i města se za sedm staletí vystřídaly generace tří předních šlechtických rodů. Páni z Hradce, Slavatové i Černínové z Chudenic se svým vysokým politickým a společenským postavením podíleli na utváření osudů celé země a adekvátní kulturní ovzduší se projevilo i v podobě jindřichohradeckého hradu a zámku, svou výstavností srovnatelné s dobově nejvyspělejší evropskou architekturou.

V letech 1976-1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníky očekávají tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap. Prostory hradu a zámku často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi, které z něj vytvářejí i pro současnost významné kulturně společenské centrum.

STÁLÁ EXPOZICE

Trasa A - Adamovo stavení
Prohlídková trasa A (základní okruh) prochází prvním patrem renesanční budovy Adamova stavení. Přibližuje reprezentivní životní styl vysokých zemských úředníků pánů z Hradce, ale i dobu, ve které z velkolepě vystavěné rezidence spravovali své rozlehlé panství Slavatové a Černínové. Prohlídka je zakončena v hudebním pavilonu Rondelu.

Trasa B - Gotický palác
Prohlídková trasa B procházející Gotickým palácem je nově instalována, obohacena o množství zajímavých exponátů, archeologických nálezů a opatřena novým osvětlením. Atraktivním způsobem připomíná životní styl nejvyšších purkrabí, sudí a hejtmanů Českého království, pánů z Hradce. Zvláštní význam má někdejší Rytířský sál s unikátně dochovanými středověkými malbami představujícími Legendu sv. Jiří, a dále vysoce cenná umělecká díla desková malba Jindřichohradecká Madona a pieta z Lodhéřova, vystavená v klenotnici. Závěr prohlídky tvoří návštěva pozdně gotické Černé kuchyně.

Trasa C - Interiéry 18. a 19. století
Prohlídková trasa C představuje interiéry zařízené ve stylu klasicismu, empíru a historizujících slohů. Osobitou částí okruhu je zařízení z loveckého zámku rodiny Černínů Jemčiny. Neobvyklou součástí vybavení je galerie psích portrétů od malíře Petra Václava Bergera. Prohlídka trasy C končí v hudebním pavilonu Rondelu, unikátní stavbě s manýristickou vnitřní výzdobou, kterou nechali pro reprezentativní účely vystavět páni z Hradce, ale hojně využili také Slavatové a Černínové.

Černá věž + Černá kuchyně
Černou věž lze navštívit samostatně bez průvodce. Černá věž nabízí panoramatický a malebný výhled na celé město a jeho široké okolí. K prohlídce Černé věže je přiřazena návštěva 500 let staré Černé kuchyně.

OTEVÍRACÍ DOBA

VSTUPNÉ

Trasa A - Adamovo stavení
Dospělí 120 Kč
Senioři nad 65 let 80 Kč
Studenti 80 Kč
Děti nad 6 let 80 Kč
Děti do 6 let zdarma
Rodina (max. 2 dospělí a 3 děti) 320 Kč
Držitelé průkazu ZTP nad 18 let 80 Kč
Držitelé průkazu ZTP do 18 let, držitelé průkazu ZTP/P, průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 50 km severovýchodně od Českých Budějovic
  • Vlakem: Jindřichův Hradec leží na železniční trati Veselí nad Lužnicí - Jihlava. Cesta z vlakového nádraží trvá přibližně 20 minut.
  • Autobusem: Autobusové nádraží se nachází v těsné blízkosti vlakového. Cesta z autobusového nádraží trvá přibližně 20 minut.

ZDROJ INFORMACÍ: http://www.npu.cz/pamatka/hrad-zamek-jindrichuvhradec/