SUŠÁRNA CHMELE V DUBÉ

Informace garantovaná majitelem/správcem
Místo:Sušarna chmele v Dubé
Telefon:+420 487 870 490
Email:info@mestoduba.cz
WWW:http://www.mestoduba.cz
GPS:50°32'11,790"N, 14°32'28,620"E
Odpovědná osoba:Město Dubá
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Budova bývalé sušárny chmele je významnou technickou památkou města Dubá. Pochází z konce 19. století a připomíná někdejší slávu dubského chmelařství. Je charakteristická dvěma sušícími věžemi, které jsou svým kruhovým tvarem v Čechách neobvyklé. Obdobné se častěji nacházejí v Anglii. Sušení v nich probíhalo na sítech a dřevěných roštech, který je v jižní věži dosud zachovaný, pravděpodobně pomocí přímého vytápění v přízemí věží.

ZAJÍMAVOSTI

Vlevo od sušárny v místech dnešních zahrádek býval morový hřbitov pro oběti velkého moru v roce 1680, velký kříž, který místo označoval se nyní nachází u kostela.
Budova sušárny se stala symbolem města, zobrazeným dokonce na oblíbených turistických známkách.

HISTORIE

Prvními majiteli a pravděpodobně i staviteli byli manželé Langhansovi z čp. 133 v Dubé, kteří vlastnili objekt do roku 1877. Poté, až do roku 1943, se vystřídalo na postu majitele několik rodin a společností (J. Grundfest z Horní Vidimi a A. Sommer z Prahy, manželé Grundfestovi z Dubé, manželé Reichmannovi, chmelařskému spolku Hopfenbau-Verband des Daubaer Grünlandes v Dubé, společnost Hopfenverkehrsgenossenschaft v Dubé). Po II. světové válce byla sušárna konfiskována a v únoru 1950 přidělena Hospodářskému družstvu skladištnímu a výrobnímu v Dubé. Později se stala majetkem Státního statku, který zde choval kuřata – brojlery. Státní statek objekt posléze předal Městu Dubá.

DOSTUPNOST

Stavba se nachází při silnici na Mšeno.

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 300 m z centra města Dubá.
  • Vlakem: železniční stanice Doksy, vzdálenost 10 km.
  • Autobusem: autobusove nádraží v Dubé, vzdálenost 500 m.
  • Pěšky: nedaleko NS Dubsko-Kokořínsko, červená TZ, červený městský okruh.
  • Na kole: cyklotrasa č. 211.

ZDROJ INFORMACÍ: Město Dubá