Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR
meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - REZERVACE KODA A KODSKÁ JESKYNĚ


Tisknout

REZERVACE KODA A KODSKÁ JESKYNĚ

Fotografie (5)[Zobrazit náhledy]

Když vyrazíme od železniční stanice v Srbsku po žluté značce směrem na Koněpruské jeskyně, ujdeme sotva pár desítek metrů po rovině a už začínáme zdolávat čím dál prudší stoupání. Hned za přejezdem, ještě mezi vilami, ukrajujeme metry svahu a za chvíli již vidíme přes střechy vilek údolí Berounky, ves na druhém břehu a protilehlé, zrovna tak strmé kopce. Zatímco ty jsou součástí NPR Karlštejn, my téměř na vrcholu vcházíme do národní přírodní rezervace Koda.

Tato národní přírodní rezervace, vyhlášená v roce 1952 na území o rozloze 463,64 hektaru, představuje převážně zalesněné území Tobolského vrchu a Kodské a Císařské rokle. Přechod souvrství staroprvohorní pražské pánve tvořené silurskými a devonskými vápenci, a třetihorní paroviny terasy Berounky, tady vytváří zajímavou krajinu krasového rázu. Roklemi protékají potůčky živené z vyvěraček, které usazují mocné vrstvy travertinů. Po žluté značce dojdeme až ke Kodské studánce, svedené do bývalé kaple u cesty. Tato studánka již od středověku napájí nezamrzající rybníček, a za stovky let navršila travertinovou kupu takové mocnosti, že je v ní vestavěna podzemní mlýnice.

Mimo značku můžeme odbočit do Císařské rokle, kde vývěry vytvářejí početné travertinové kaskády a hrázky. Najdeme tu významná společenstva vápnomilných mechorostů. Pozoruhodností je jistě i to, že ze svahů této rokle byly ve středověku vylamovány bloky červených mramorů pro výzdobu Karlštejna.

Z rozcestí v Kodě pokračujeme po modré značce. Brzy opustíme cestu na Koněprusy a jdeme klidnou pěšinou skrz doubravu, nejčastější formu lesního porostu Českého krasu. V hustém keřovém a stromovém porostu, v jarních měsících zpestřeném o bohaté bylinné patro, najdeme dost nenápadnou odbočku ke Kodské jeskyni.

Kodská jeskyně – zvaná také jeskyně Koda – se nachází ve svahu jižního uzávěru Kodské rokle. Je volně přístupná, a i přes své malé rozměry patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám Českého krasu. Jednoduchá, jen 17 metrů dlouhá pohodlná horizontální chodba bez krápníkové výzdoby vypadá sice jako uměle vylámaná, jedná se ale o mrazovou destrukci ukloněných vrstev devonských vápenců.

Byla by naprosto nezajímavá, ale díky své vhodné poloze, šíři vchodu a prostornosti, spolu s malou plošinou před vchodem, je ideální k bydlení. Vykopávky tu vedli od roku 1923 mimo jiné Axamit, Petrbok nebo Prošek. Při nich bylo odkryto několik kulturních vrstev a mimořádné množství nálezů, dokládajících osídlení jeskyně v několika periodách od středního paleolitu až po středověk. Byly nalezeny zvířecí kosti, keramika, zbraně, ohniště – mnoho nálezů je naprosto ojedinělých. Ve středověku byla jeskyně občasným útulkem v dobách nebezpečí, jak dokládají nálezy kusů keramiky a drobných mincí z husitských dob.

Kodská jeskyně není jedinou podzemní prostorou v národní přírodní rezervaci Koda – a zdaleka není největší. Na dosud neodkryté systémy tu upozorňují závrty a občasné ponory srážkových vod. Jeskyně Martina s krápníkovou výzdobou, dlouhá necelých 450 metrů, hostila ve svém vchodu naše prapředky již v paleolitu. Vchod najdeme nad Tetínem, po modré značce z rozcestí na Kodě.

Od Kodské jeskyně se můžeme vrátit zpět do Srbska, nebo po modré pokračovat do Korna a odtud po silnici sejít zpátky k řece, ke Karlštejnu.

Autor: Jakub Karlíček


INZERCE:
Nabídka bytu 3+1 v Beskydech
k prodeji

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz