Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Vysočina - Hrady, zámky a zříceniny - Světlá nad Sázavou - ZÁMEK SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU

Negarantovaná informace
Adresa:Zámecká 1, 582 91 Světlá nad Sázavou
Mobil:+420 778 075 588
Email:info(zavináč)zameksvetla(tečka)cz
WWW:http://www.zameksvetla.cz/
GPS:49°40'2,657"N, 15°24'26,712"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (9)[Zobrazit náhledy]

Zámek ve Světlé nad Sázavou v roce 2014 poprvé v historii otevřel své brány široké veřejnosti a je odhodlán stát se kulturním centrem nejen světelského regionu, ale v budoucnu i kulturní perlou České republiky. Zámek je kulturní památkou registrovanou Ministerstvem kultury ČR.
V roce 2022 zámek změnil majitele, pro které je nyní hlavním cílem otevřít zámek veřejnosti a rozšířit stávající expozice o další zajímavé prohlídky, přestože zámek postupně prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

HISTORIE

Historie světelského zámku sahá až do středověku, kdy Štěpán ze Šternberka nechal roku 1393 vystavět na levém břehu řeky Sázavy gotickou tvrz chráněnou příkopy.
V roce 1429 připadlo světelské panství rodu Trčků z Lípy a roku 1567 nechal Burian III. Trčka z Lípy přestavět stávající tvrz na lovecký zámek a to již v renesančním stylu. Z této doby pochází dochovaný latinský nápis, nad portálem na jižním průčelí, který v českém jazyce zní: "Není pokoje na tomto světě, Burian Trčka z Lípy, první komoří císařský, 1567". Trčkové tu sídlili až do roku 1636, kdy byl jejich majetek zkonfiskován a připadl královské komoře.
Po třicetileté válce se zde vystřídalo několik majitelů. Důležitým byl od roku 1668 Jan Bartoloměj z Vernieru, neboť zahájil přístavbu dnešního východního křídla k renesanční trčkovské tvrzi.
V roce 1722 se stal zámek majetkem rodu Černínů. František Antonín Černín pokračoval v dalších úpravách zámku v duchu baroka. Východní křídlo bylo obohaceno o sochařskou výzdobu, arkády v prvním patře a rodové erby. Stavební úpravou prošel i zámecký park.
Další přestavba proběhla v letech 1774-1775, kdy na zámku působil rod Kolovratů Krakovských. V roce 1809 přestal zámek sloužit svému původnímu účelu, a na nějaký čas se proměnil ve vojenskou nemocnici.
Novým majitelem zámku se stal v roce 1817 hrabě František Josef Zichy, který nechal vystavět západní empírové křídlo. Rytířský sál a ostatní místnosti v prvním patře nechal vyzdobit štuky.
V roce 1821 přešel zámek do majetku rodu Salm-Reifferscheidů. Ti si v roce 1869 přizvali k přestavbě svého sídla vídeňského architekta Svatoše, jehož úkolem bylo upravit zámek s ohledem na původní umělecké slohy. Pouze k západnímu křídlu přistavěl v novorenesančním slohu věžičku, balkon nad hlavním vstupem a na nádvoří uzavřel arkády řadou oken.
Svatošovou přestavbou tehdy zámek získal svou dnešní podobu. Vznikla jednopatrová a s části dvoupatrová historizující budova o čtyřech křídlech, která uzavírají čestné nádvoří s kašnou. Na stavbě jsou jasné renesanční, barokní, novorenesanční a empírové prvky.
Na počátku 20. století se na zámku usídlila Pozemková banka. Brzy na to se zámek stal majetkem továrníka Richarda Morawetze. Ten však musel ještě před válkou opustit Čechy a tak zámek využila ke svým účelům německá posádka (1939-1945), později československá posádka (1945-1946). Od roku 1949 se na zámku usídlila střední zemědělská škola, která zde zůstala až do roku 2011. Nyní je zámek majetkem společnosti Zámek Světlá s.r.o., která památku koupila od města a v roce 2013 zpřístupnila veřejnosti.

EXPOZICE

 • První muzejní okruh seznámí návštěvníky s Expozicí historického evropského skla (období od raného baroka až do konce 19. století). Expozice je umístěna v náročně opravených zámeckých interiérech barokního křídla zámku. V rámci této výstavy se návštěvníci také seznámí s historií zámku, nejvýznamnějšími šlechtickými rody, které měly největší vliv na rozvoj řemesel v regionu (sklo, kámen, granáty) a zanechaly významnou stopu v historii.
 • Druhý muzejní okruh představí návštěvníkům ojedinělou expozici historických hodin ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea Praha, vyrobených v období od raného baroka do konce 19. století. Druhou část okruhu tvoří sbírka obrazů a polychromovaných soch z období baroka, která je zapůjčena z Muzea Vysočiny Třebíč. Expozice je umístěna vzámeckých interiérech části renesančního a empírového křídla zámku a je doplněna ukázkou soukromých sbírek majitelů zámku (sklo, keramika, bronzové sochy).
 • Muzeum Světelska je zaměřené na historii Sázavy a lidských příběhů a rozhodujících odvětví – sklářství, broušení drahokamů a kamenictví.
 • Prohlídková trasa 1. republika velmi zajímavou formou přibližuje život na zámku v období první poloviny 20. století.
 • Prohlídková trasa Koloniál, obchod, řemeslo a služby zahrnuje ukázky klasického koloniálu, krejčovské dílny i vetešnictví s ukázkami pracovních nástrojů řemeslníků.

 • EXTERIÉR
 • V části severního křídla zámku můžete obdivovat zimní zahradu (oranžérii) s umělou jeskyní a jezírkem, do které lze vstoupit přímo z nádvoří s desítkami druhů rostlin, které neustále rozšiřujeme a připravujeme oranžérii na celoroční provoz, tak už nechybí ani subtropické a částečně i tropické rostliny.
 • Na zámek navazuje upravený anglický park o rozloze 18 hektarů s kaskádou rybníků, který je vhodný k procházkám po upravených cestičkách.
 • V průběhu celé sezóny probíhají různé akce pro děti a dospělé včetně pořádání festivalů, koncertů, sympozií a dalších akcí.
 • Zámek umožňuje také využívat sezonní reprezentativní svatební stan na pořádání nejrůznějších akcí až pro 150 lidí.

PROVOZNÍ DOBA

OTEVÍRACÍ DOBA

CENÍK

VSTUPNÉ

SLUŽBY

 • Kavárna kavárna se nachází ve zrenovovaných prostorách renesančního křídla zámku. Návštěvníkům nabízí výběr domácích dortů a dalších dobrot, na kterých si můžete pochutnat s dobrou kávou, čokoládou nebo jinými nápoji. Občerstvit se můžete v příjemném prostředí interiéru kavárny nebo na zámeckém nádvoří u kašny za zvuků klasické hudby.
 • Zámek nabízí ubytování v zámeckých apartmánech, které se nachází v renesančním křídle zámku s jedinečným výhledem do zámeckého parku.Příjemnou atmosféru navodí vybavení pokojů v klasickém zámeckém stylu.
 • Svatební obřady s plným gastronomickým servisem i pronájem dalších prostor na pořádání různých akcí je činnost, na kterou se nově zcela cíleně zaměřujeme.
 • Pronájem prostor.

DOSTUPNOST

 • Vzdálenost vzdušnou čarou: 250 m z centra města.
 • Vlakem: žst. Světlá nad Sázavou (tratě 230 a 212), vzdálenost 600 m.
 • Autobusem: Světlá nad Sázavou, zastávka Sázavská, vzdálenost 400 m, zastávka Bohemia, vzdálenost 500 m.
 • Pěšky:červená TZ Světlá nad Sázavou - Okrouhlice.
 • Na kole: cyklotrasa č. 19

ZDROJ INFORMACÍ: www.zameksvetla.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
223 m SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU
3,4 km POHLEĎ
4,8 km MALČÍN
6,0 km LIPNICE NAD SÁZAVOU
6,4 km PAVLOV (HAVLÍČKŮV BROD)
7,2 km OKROUHLICE
8,5 km KOUTY (HAVLÍČKŮV BROD)
8,6 km KRÁSNÁ HORA
[Další... (1)]
Historické zajímavosti
65 m HŘBITOV Z NAPOLEONSKÝCH VÁLEK SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU
3,4 km SKANZEN MICHALŮV STATEK POHLEĎ
4,3 km SKELMISTRŮV DŮM DOBRÁ VODA - HOGLOVY HUTĚ
5,9 km HRAD LIPNICE NAD SÁZAVOU (NKP)
7,3 km SLUNEČNÍ ZÁTOKA - PAMÁTNÍK JAROSLAVA FOGLARA
9,6 km HRAD LEDEČ NAD SÁZAVOU
9,8 km GEOMETRICKÝ STŘED ČESKÉ REPUBLIKY
Přírodní zajímavosti
8,3 km RYBNÍK HOMOLE - KOUTY
8,4 km RYBNÍK KOUTY
Kultura
3 m MUZEUM SVĚTELSKA - SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU
6,2 km STANICE OCHRANY FAUNY PAVLOV
Turistika
6,9 km VRCH A PŘÍRODNÍ REZERVACE MELECHOV
Sport
2,3 km LYŽAŘSKÝ AREÁL KADLEČÁK SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU
7,8 km LYŽAŘSKÝ VLEK MELECHOV
Obchod a služby
197 m INFOCENTRUM - SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz