Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Moravský kras a Blansko - Církevní stavby a sakrální objekty - Letovice - DĚKANSKÝ CHRÁM SV. PROKOPA V LETOVICÍCH


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

DĚKANSKÝ CHRÁM SV. PROKOPA V LETOVICÍCH

Negarantovaná informace
Fotografie (2)[Skrýt náhledy]
Děkanský chrám sv. Prokopa  
(klikni pro zvětšení)DĚKANSKÝ CHRÁM SV. PROKOPA V LETOVICÍCH 
(klikni pro zvětšení)

Je druhou významnou dominantou města Letovic. Jde o původní gotickou stavbu, která byla během staletí upravována, až změnila svůj původní vzhled.

Vznik kláštera se datuje do období poslední třetiny 14. století. Gotická stavba, 34 m dlouhá a 12 m široká, byla častými přestavbami při opravách škod následků válečných tažení značně pozměněna. Z roku 1528 pochází mnoha pověstmi opředený 28 q vázící zvon sv. Prokopa.

Velkým skvostem je gotická kaple Panny Marie s původní gotickou klenbou (z r. 1380). Barevná mozaiková okna v této kapli jsou novodobým dílem významného českého malíře Karla Svolinského.

V chrámové lodi zaujme návštěvníka novogotický hlavní oltář vysvěcený r. 1910, po jeho pravé straně památná kamenná sedilie z r. 1492 se dvěma znaky Hronoviců, a také 14 náhrobních kamenů vysoké umělecké úrovně. Toto malé muzeum náhrobních kamenů, patřící k nejcennějším na Moravě, připomíná majitele Letovického panství. Za pozornost stojí dřevěná Křížová cesta instalovaná péčí dnes již zemřelého čestného občana Letovic P. Františka Krchňáka, děkana letovického, r. 1986. Autorem Křížové cesty je brněnský řezbář Jaroslav Vaněk, rodák z Lysic. U hlavního vchodu do chrámu vpravo nalezneme kamennou kropenku z r. 1642. Pod dlazbou se nalézá podzemní hrobka a hlavní krypta.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
LETOVICE
Historické zajímavosti
ZÁMEK LETOVICE
KLÁŠTERNÍ KOSTEL SV. VÁCLAVA V LETOVICÍCH
Kultura
KELTSKÁ OSADA ISARNO V LETOVICÍCH
Sport
NÁDRŽ LETOVICE
KOUPALIŠTĚ LETOVICE
TENISOVÉ KURTY V LETOVICÍCH
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz