Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Český les, Chodsko a Stříbrsko - Hrady, zámky a zříceniny - Konstantinovy Lázně - HRAD KRASÍKOV (ŠVAMBERK) U KONSTANTINOVÝCH LÁZNÍ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

HRAD KRASÍKOV (ŠVAMBERK) U KONSTANTINOVÝCH LÁZNÍ

Negarantovaná informace
Místo:Krasíkov
GPS:49°52'39,950"N, 12°55'52,040"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Přídomek z Krasíkova je zmiňován poprvé roku 1287 u Ratmíra z rodu Skviřínských vladyků. Později si tento rod upravil jméno podle získaného znaku labutě na pány ze Švamberka. Módním německým jménem byl přejmenován také hrad na Schwamberg. Roku 1421 oblehli hrad husité a zajali zde svého úhlavního nepřítele Bohuslava ze Švamberka. Ten se po ročním věznění přidal na kališnickou stranu a padl roku 1425 jako husitský hejtman. roku 1443 hrad vyhořel a musel být opraven. Další úpravy následovaly na počátku 16 století. V roku 1644 hrad opět zpustošil rozsáhlý požár a o tři roky později jej vyplenili Švédové. Z této rány se hrad již nikdy nevzpamatoval. Hrad tvoří dlouhý trojúhelník, v polovině přeťatý vyzděným příkopem. V předhradí stály především hospodářské budovy. Upoutá především mohutná kaple (obnovená roku 1707, v roce 1880 připojena věž) s hrobkou Švamberků. Z jádra hradu za příkopem zbyla pouze kulatá věž na konci ostrohu, část zdi přilehlého paláce a valeně klenutý sklep. Ke Švamberské hrobce se vztahuje řada různých příběhů. Roku 1791 se pod vedením čelivského faráře vloupala skupina lidí do hrobky, ukradli prsteny, kordy a měděné rakve, ze kterých byly později udělány kamnovce na čelivské faře. Krádež prozradil syn jednoho ze zlodějů. Všechny vykradače předčili vandalové z nedávné doby, kteří hrobku zcela zlikvidovali.

Otevírací doba :
zřícenina - stále otevřeno

Poloha : na dominantním kopci nedaleko Konstantinových Lázní. Západně od konstantinových Lázní po dálnici 201. Nejbližší vlaková stanice Břetislav.

Parkování : 500 m od zříceniny, i autobus.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
1,2 km KOKAŠICE
3,5 km KONSTANTINOVY LÁZNĚ
4,2 km BEZDRUŽICE
4,3 km LESTKOV
4,5 km HORNÍ KOZOLUPY
6,3 km CEBIV
7,6 km ČERNOŠÍN
9,2 km ZÁCHLUMÍ
[Další... (1)]
Historické zajímavosti
6,7 km ZŘÍCENINA HRADU GUTŠTEJN U KONSTANTINOVÝCH LÁZNÍ
OVČÍ VRCH U KONSTANTINOVÝCH LÁZNÍ
Turistika
4,3 km NAUČNÁ STEZKA ÚDOLÍM ÚTERSKÉHO A NEZDICKÉHO POTOKA
Sport
2,7 km LANOVÉ CENTRUM POLŽICE
Obchod a služby
4,2 km INFORMAČNÍ CENTRUM - BEZDRUŽICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz