Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Zámek v květech - Jiřinková slavnost
Zámek v květech - Jiřinková slavnost

Slavnost
Kdy: 26.09.2020, do: 27.09.2020
Čas: 10.00-17.00
Kde: Velké Březno, ZÁMEK VELKÉ BŘEZNO (NKP)
Krušné hory a podkrušnohoří
Velké Březno

Jiřiny byly do Evropy poprvé přivezeny z Mexika roku 1789. První květina se dostala do botanické zahrady v Madridě a do královských zahrad Eskurialu, kde ji 13 let střežili jako velkou vzácnost. Na poctu švédského botanika Ondřeje Dahla dostala latinské jméno „Dahlie“, později podle norského botanika Georgia byla pojmenována „Georgina“, z čehož vzniklo české jméno Jiřina. Z královských zahrad v Eskurialu se roku 1802 jeden exemplář dostal do Paříže, kde však tuto vzácnou rostlinu tamní zahradníci zahrnuli tak přehnanou péčí, že jim, k jejich nesmírnému zármutku, zašla. Známý cestovatel a botanik Alexander Humboldt však na svých cestách po Mexiku našel původní divoce rostoucí jiřiny a jejich semena se mu ve velkém množství podařilo přivézt do Evropy– rázem se tedy z jiřin stala velice módní květina, které se - pro krásu květů i pro skutečnost, že kvetla až v době, kdy ostatní květiny uvadly, přezdívalo Podzimní růže. V prvních desetiletích 19. století získala rostlina mezi evropskými zahradníky obrovskou oblibu, která byla navíc umocněna snadným šlechtěním do nespočetných druhů a variací. Pěstitelé se předháněli, kdo vypěstuje krásnější, oslnivější, líbeznější a neobvyklejší květ. Bez nadsázky se dá říci, že krásná jiřina si v Evropě vytvořila svůj kult. Nejinak tomu bylo i v Čechách. Vznikaly skupiny nadšených pěstitelů, kteří se se svými květy rádi pochlubili před veřejností. Nejznámější jiřinkové slavnosti byly od roku 1837 do 1846 pořádány v České Skalici, v hostinci U Bílého lva, kde jejich krásu a ples s nimi spojený obdivovala a milovala Božena Němcová, ale třeba i Bedřich Smetana.
Od té doby jsou v zahradách všech zámků záhony jiřinek, které vždy na podzim zdobily zámecké salony, jež se otevíraly hostům. A tak tomu je už 14 let i na zámku Velké Březno.

Našim laskavým dlouholetým partnerem a pěstitelem všech šedesáti vybraných odrůd jiřin je zahradnictví Dahlia pana Luďka Brzáka z východočeské obce Sloveč. Zahradnictví Dahlia Brzák je významným českým šlechtitelem jiřin, které také prodává zájemcům. Proto i na naší výstavě si budete moci objednat všechny květiny, které se Vám zalíbí.

Zámek Velké Březno je i v současné době v plném provozu. Prohlídky našich bohatých interiérů doplněné silnými příběhy z historie zámku jsou do konce září možné každý den kromě pondělka od 10 do 17 hodin, od října pak o víkendech a svátcích od 10 do 15 hodin. Zámecký park je nyní veřejnosti otevřen každý den od 8 do 19 hodin.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz