Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Jak se dělá evoluce
Jak se dělá evoluce

Beseda, přednáška, exkurze
Kdy: 13.06.2019
Čas: 18
Kde: Beroun, MUZEUM ČESKÉHO KRASU V BEROUNĚ
Střední Čechy ~ západ
Beroun

Trilobity či jiné zkameněliny zná asi každý. Málokdo však už o nich či o dalších fosiliích ví něco bližšího. Tématu vyhynulých fosilních organismů bude věnována další přednáška z cyklu Setkávání v muzeu, který se koná s podporou města Berouna. S přednáškou vystoupí Prof. RNDr. Jan Zrzavý, CSc. (Katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta JU v Českých Budějovicích). Podtitul zní „Rekonstrukce fosilních organismů – co o nich ve skutečnosti víme,“


V srpnu 2019 si připomeneme 220. výročí narození francouzského paleontologa Joachima Barranda, s nímž je spojeno bádání v Českém krasu a jehož jméno nese rovněž geopark berounského muzea. Jako připomínku jednoho ze zakladatelů moderní paleontologie jsme zvolili téma evoluční biologie a vývojové filozofie, k níž jsme přizvali předního českého odborníka v oboru, prof. Jana Zrzavého, mj. autora knih Jak se dělá evoluce a Proč se lidé zabíjejí.


Joachim Barrande - tento původně stavební inženýr přišel do Čech se dvorem francouzského krále po tzv. červencové revoluci v r. 1830. Při zkoumání možností pro stavbu železniční tratě údolím Berounky odhalil místní bohatá naleziště zkamenělin (zejména trilobitů) u Skryjí a Týřovic. Tím našel doživotní objekt svého badatelského zájmu. Až do vysokého věku (ještě jako 80letý sfáral do dolu, aby ho prozkoumal) cestoval Barrande intenzivně většinou pěšky středními Čechami, aby studoval území, které v prvohorách pokrývalo moře. Pohyboval se pravidelně především v okolí Prahy zvláště směrem k Berounu, případně dále směrem k Rakovníku či k Příbrami. Výsledky svého zkoumání vydal v encyklopedii Silurský systém středních Čech. Celkem vyšlo 29 svazků tohoto monumentálního díla. Na téměř 6 000 stranách doplněných více než 1 000 litografiemi s desítkami ukázek popsal přes 3 500 druhů zkamenělých organismů. Jde o nejrozsáhlejší paleontologickou práci všech dob, kterou vytvořil jeden člověk.

Cena

20 Kč

E-mail

propagace@muzeum-beroun.cz

Telefon

601 374 208


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz