Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR
meteopress.cz meteopress.cz


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Senzační nález historických fotografií (a negativů) zámku Kunín
Senzační nález historických fotografií (a negativů) zámku Kunín
Kdy: 20.4.2017
Kde: Kunín, ZÁMEK KUNÍN
Ostravsko, Opavsko a poodří
Kunín

Zdá se, že nalézt něco nového a neznámého na zámku Kunín je již takřka nemožné. Zvláště potom, vloni a předloni na zámek z Korutan v Rakousku doputovalo dědictví rodiny Schindlerů z Kunewaldu, majitelů zámku, čítající na 1000 kusů předmětů. Před deseti lety v roce 2006 poskytla své sbírky, celé nákladní auto z Rakouska, také rodina rytířů Bauerů, posledních majitelů zámku. Mezi mnoha vzácnými kusy zařízení se nacházela rovněž fotografická alba, která zachycovala podobu všech pokojů zámku v Kuníně a zámeckého parku v době mezi světovými válkami. Fotografie a písemné inventáře se pak staly východiskem obnovy zničeného zámku, ale také doslova detektivního dohledávání roztroušených zámeckých obrazů a zařízení.

Nečekaný a senzační objev byl učiněn nyní krátce před Velikonocemi ve Spálově, který byl před 2. světovou válkou rovněž majetkem rodiny rytířů Bauerů, resp. Chlumeckých-Bauerů. Jedná se o vzácné album historických fotografií, které zachycuje podobu všech zámeckých pokojů a zámecké zahrady v roce 1912. Zámek byl tehdy nově zařízen jako trvalé obydlí rodiny Dr. Moritze-Chlumeckého-Bauera (*11.10.1882 Brno, † 27.11.1945 Fitsroy, Austrálie) a jeho manželky Margarethy (*14.5.1886 Přelouč, † 11.12.1974 New York City). Do této doby byl zámek pouze letním sídlem rodiny, od roku 1912 se však proměnil na moderně vybavené šlechtické sídlo s telefonem, elektrickým proudem se spoustou zařízení přivezeného z dalších sídel rodiny. To až do roku 1914, kdy majitel zámku narukoval na východní frontu, kde byl krátce na to zajat kozáky a odveden do zajateckého tábora na Dálném východě, odkud se mu až na druhý pokus podařilo uprchnout a pěšky na konci války přijít přes Čínu zpět za svou rodinou do Vídně. Po skončení války došlo mezi sourozenci a majiteli zámku k rozepřím a dělení. Dr. Moritz-Chlumecký-Bauer se odstěhoval na zámek do Spálova a zde také odvezl řadu zařízení ze zámku z Kunína. Mezi jinými rovněž návštěvní knihu zámku Kunín z let 1912 - 1914, která byla nalezena ve Spálově v roce 1910 a poskytnuta zpět na zámek do Kunína.

Rodina Chlumeckých-Bauerů uprchla před 2. světovou válkou před nacisty do Velké Británie a rodina nyní žije v USA. Rodinu se podařilo nalézt v roce 2001 a na konci září 2001 jedním z prvních letů po atentátu na Dvojčata v New-Yorku přiletěla poprvé zpět do Vídně a navštívila opět Spálov a Kunín. Tehdy byly opět navázány přátelské vztahy s rodinou, která pak významně napomohla obnově zámku v Kuníně.

Nález fotoalba z roku 1912 je naprostou senzací. Ukazuje zařízený zámek s předměty, které byly krátce po válce rozvezeny do dalších sídel rodiny. Každá fotografie je navíc doprovázena negativem, který umožní zvětšení fotografií a jejich podrobné studium. Před několika lety byl navíc učiněn šťastný nález inventáře zámku Kunín z roku 1912, který byl odevzdán do sbírek Zemského archivu v Opavě. Inventář byl potom na zámku v Kuníně transkribován a umožní tak naprosto precizní rozbor fotografií a předmětů, které jsou na nich zachyceny !!!!

Zámek v Kuníně nyní plánuje uspořádat výstavu, která by sbírku představila také široké veřejnosti.

Srdečně

Jaroslav Zezulčík
kastelán

Další informace lze stáhnout zde (03a.jpg)
.

Soubor zaslal zadavatel akce. Neneseme zodpovědnost za kvalitu nebo případnou škodlivost těchto dat.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz