Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz




TOPlist
Akce


Kresby z vězení
Kresby z vězení

Výstava
Kdy: 05.01.2016, do: 29.12.2017
Kde: Příbram, PŘÍBRAM
Střední Čechy ~ západ
Příbram

Akademický sochař Otmar Oliva, olomoucký rodák (*19. 2. 1952), absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti (1972) a Akademie výtvarných umění v Praze (1978), žije ve Velehradě, kde má svůj ateliér se slévárnou. Jeho rozsáhlé dílo zahrnuje volnou plastiku, liturgické a obřadní artefakty a insignie, reliéfní výzdobu zvonů, sochařské řešení hrobů, pamětní desky, busty, medaile i velké komplexní sochařské realizace určené převážně do chrámových interiérů.

Olivovo životní a umělecké krédo utvářely zvláštní zkušenosti. Do jeho dětského podvědomí se hluboce zapsala metropolitní katolická Olomouc, její duchovní, historický a architektonický ráz. Zde ovšem prožil i hořké trauma. Otec, voják československého západního odboje, byl brutálně postižen komunistickým režimem a pod tíhou okolností musel emigrovat. Otcovský vzor statečnosti a nekompromisní čestnosti připomínala a posilovala dlouhá léta odloučení.

Na střední škole v Uherském Hradišti Oliva poznal o generaci staršího rádce a učitele akad. malíře Vladislava Vaculku. Ohromovala ho estetická úroveň i šíře Vaculkova uměleckého programu. Sahala od grafiky, malby, tapisérie a keramiky až po výsostné sochařství. V 50. letech 20. století upadl v nemilost vyznavačů socialistického realismu, což pak uspíšilo jeho smrt.

První závažnější sochařské práce, které myšlenkově předznamenávají celé jeho další směřování, vytvořil již na AVU. Vznikají kolekce "Labyrint světa a ráj srdce" (1977) a "Pomník rodu Dietzenhoferů" (1978), vyznamenaný Cenou ateliéru. Slibné začátky umělecké dráhy však přerušila politická represe. Byl uvězněn za šíření materiálů Charty 77. Avšak v žaláři, jak sám říká, jej "našel Bůh". S depresivní tíhou vězení se vyrovnával tím, že kreslil volné ilustrace k básnické skladbě Jana Zahradníčka "Znamení moci" a skicoval návrhy své první monumentální sochy sv. Jana Křtitele.

Díla umístěná v ubytovacím objektu G areálu Památníku Vojna Lešetice, pobočce Hornického muzea Příbram, vznikla během autorova pobytu ve vazbě v plzeňské věznici Bory (1979–1981). Ve dvou místnostech se nachází padesátka děl členěných do dvou tematických cyklů (život ve vězení, duchovní zastavení). Za zprostředkování této výstavy děkujeme akademickému malíři Ivanu Bukovskému, spoluzakladateli Galerie Orbis Pictus: Europa, dlouholetému příteli Otmara Olivy již od školních let.


Cena: neuvedena

Další informace lze stáhnout zde (foto_11.jpg)
.

Soubor zaslal zadavatel akce. Neneseme zodpovědnost za kvalitu nebo případnou škodlivost těchto dat.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz