Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz




TOPlist
Akce


Frenštát pod Radhoštěm byl prvním městem, které se před 25 lety zbavilo ruských okupantů
Frenštát pod Radhoštěm byl prvním městem, které se před 25 lety zbavilo ruských okupantů
Kdy: 26.02.2015
Kde: Frenštát pod Radhoštěm, FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM
Beskydy
Frenštát pod Radhoštěm

Krátce po pádu komunistického režimu, v prosinci 1989 si vytýčilo nově zvolené vedení města Frenštátu pod Radhoštěm dva hlavní úkoly. Zbavit se dolů a okupační ruské posádky. Frenštátským se jeden z těchto úkolů podařilo splnit v rekordním čase. Už 26. února 1990 ve 14.40 hodin vyjel z Frenštátu, jako vůbec z prvního města ve východní Evropě, vlak s ruskými tanky směrem na východ. Začal odsun sovětských vojsk a znamenalo to definitivní konec více jak dvacetileté okupace Československa. Ve čtvrtek 26. února 2015 tomu bude přesně 25 let.

V listopadu 1968, po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, zůstalo na "návštěvě" na 33 místech naší republiky 150 000 osob, převážně sovětských vojáků. Do užívání jim byly předány celé vojenské prostory, kasárna i některé civilní objekty - také ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na nucené soužití se sovětskými vojáky, důstojníky a jejich rodinnými příslušníky občané města nevzpomínají rádi. "Velký bratr" si z pozice síly bral všechno co chtěl, a vůbec nic si nedělal ani ze soustavné devastace životního prostředí. Prvním impulzem k řešení problému pobytu sovětských vojáků u nás byla Gorbačovova perestrojka. Jako okupanti byli však veřejně označeni až v listopadu 1989, po sametové revoluci. Na frenštátské radnici se začalo neprodleně jednat se zástupci sovětské posádky o odsunu zdejších vojsk. Aktivita a důslednost lidí, kteří se o to tenkrát zasadili, v České republice zcela ojedinělá, přinesla výsledek až neuvěřitelný - přes všechny problémy a překážky odjel z Frenštátu p. R. už v březnu 1990 nejen poslední vlak naložený sovětskou vojenskou technikou, ale i všichni jeho nezvaní obyvatelé, tvořící prakticky třetinu celé městské populace. "Založili jsme Občanské Fórum ve Frenštátě a už v prosinci 1989 jsme požadovali odsun místní posádky okupačních vojsk. Pamatuji si, že na pozdějších jednáních byl přítomen velitel protiletadlovců pplk. Smirnov, politruk mjr. Pliska a další důstojníci. Chtěli 12 měsíců na odsun. Po čtvrtém dnu jednání jsem se velitele zeptal, jestli jeho pluk je po vyhlášení poplachu bojeschopný. S hrdostí mi řekl, že to nepotrvá ani 20 minut a pluk bude připraven. Tak vyhlaste poplach, povídám mu a můžete odjet už zítra! Někdy v polovině února padlo datum 26. únor 1990. Bylo to pondělí a byl to ten "krásný den", vzpomíná tehdejší tajemník Městského národního výboru Dalibor Norský. Ve 14.40 hodin vyjel z Frenštátu pod Radhoštěm, jako vůbec prvního města v Evropě, vlak s ruskými tanky směrem na východ. Začal odsun sovětských vojsk. Lidé byli nadšeni. Do Frenštátu se tehdy sjeli zástupci médií z celého světa. Z USA, Norska, Velké Británie, Německa, Francie, Polska, Maďarska a dalších. "Milanu Bayerovi, který o tom natočil film Poslední vlak, jsem tehdy řekl, že Frenštát je dnes hlavní město světa!" dodává Norský. Frenštáčané byli skutečně první, kdo se po 22 letech zbavili okupační armády. Odsun sovětských vojsk z Frenštátu pod Radhoštěm ukončil odjezd posledního vlaku v březnu 1990. Před 5 lety se k 20. výročí odsunu sovětských vojsk z města uskutečnila beseda nazvaná "Poslední vlak". Zcela zaplněné frenštátské kino si tehdy 23. března 2010 vyslechlo poutavé vyprávění hlavních aktérů a pamětníků tehdejších událostí.

Další informace lze stáhnout zde (NJ-08-01a.jpg)
.

Soubor zaslal zadavatel akce. Neneseme zodpovědnost za kvalitu nebo případnou škodlivost těchto dat.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz