Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Západočeské lázně a Krušné hory - západ - Mariánské Lázně - MARIÁNSKÉ LÁZNĚ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ

Negarantovaná informace
Adresa:Ruská 155/3, 353 01 Mariánské Lázně
Telefon:+420 354 922 111
GPS:49°58'37,869"N, 12°42'17,005"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (5)[Zobrazit náhledy]

Mariánské Lázně se nachází v malebné krajině západních Čech. Toto nejmladší západočeské lázeňské město vzniklo počátkem 19. století v údolí, ve kterém vyvěrá mnoho léčivých pramenů. Místním usedlíkům byly prameny známy již ve 13. století. V roce 1805 byl u Křížového pramene na místě původní dřevěné chýše postaven první zděný dům pro lázeňské hosty, nazvaný Zlatá koule.

Příliv lázeňských hostů znamenal rychlý stavební rozvoj ve městě. Na pozemcích tepelského kláštera vznikla osada, nazvaná Mariánské Lázně podle obrázku Panny Marie, zavěšeného u Křížového pramene. Osada byla v roce 1818 prohlášená veřejnými lázněmi. Za finanční podpory opata Karla Kašpara Reitenbergera vytvořili zahradník Václav Skalník, architekt Jiří Fischer a stavitel Anton Turner z nehostinného bažinatého údolí parkové město s klasicistními a empírovými domy, altány, pavilony a kolonádami. Skalníkovo prostorové členění města je z větší části zachováno dodnes.

V 19. století navštívilo lázně mnoho význammných kulturních, vědeckých i politických osobností z celého světa - Johann Wolfgang Goethe, princ Friedrich Saský, hrabě Kašpar Šternberk, Jöns Jakob Berzelius, Václav Jan Tomášek, Marie Szymanowská a mnozí další. V roce 1865 byly Mariánské Lázně prohlášeny městem. Zlatý věk Mariánských Lázní mezi v letech 1870 - 1914 dodnes připomínají četné stavby lázeňských budov, hotelů, kolonád i kostelů, provedené architekty Friedrichem Zicklerem, Josefem Schafferem, Arnoldem Heymannem a Josefem Forberichem.

Byly rozšířeny parky a vytvořeny romantické vyhlídky. V roce 1872 bylo město spojeno železnicí s Chebem, Vídní a Prahou a v roce 1898 s Karlovými Vary. V té době přijeli do města jako hosté m.j. G. Mahler, F. Nietzsche, F. Kafka, R. Kipling, M. Twain, T. A. Edison, P. de Coubertin, anglický král Edward VII., ruský car Mikuláš II., císař František Josef II. Čilý lázeňský ruch neutichal ani v 1. polovině 20. století, kdy lázně navštívili i T. G. Masaryk a E. Beneš. V roce 1927 bylo v blízkých Sklářích postaveno letiště. Během 2. světové války byly Mariánské Lázně lazaretním městem. Po jejím konci se rozvoj lázní obnovil, vznikala první sídliště a rekreační komplexy. Město si však nadále ponechává svůj zvláštní, ojedinělý lázeňský a turistický charakter. Lázeňské centrum města je vyhlášeno památkově chráněnou zónou.
V okolí 10 km najdete

Města a obce
6,6 km LÁZNĚ KYNŽVART
9,3 km CHODOVÁ PLANÁ
Historické zajímavosti
2,1 km ŽIDOVSKÝ HŘBITOV - MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
6,0 km LOVECKÝ ZÁMEČEK KLADSKÁ
7,7 km ZÁMEK KYNŽVART (NKP)
Přírodní zajímavosti
1,7 km CHKO SLAVKOVSKÝ LES
2,3 km VODNÍ NÁDRŽ MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
5,6 km PŘÍRODNÍ REZERVACE KLADSKÉ RAŠELINY – TAJGA
Technické zajímavosti
673 m ROZHLEDNA HAMELIKA MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
HLAVNÍ KOLONÁDA - MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
ROZHLEDNA KAMZÍK - MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
Kultura
239 m PAMÁTNÍK FRYDERYKA CHOPINA V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH
1,3 km MINIATURPARK BOHEMINIUM MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
9,5 km PIVOVARSKÁ RESTAURACE A MUZEUM VE SKÁLE
MĚSTSKÉ DIVADLO MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
Sport
1,2 km KRYTÝ BAZÉN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
Obchod a služby
239 m INFORMAČNÍ CENTRUM - MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
9,4 km PIVNÍ LÁZNĚ CHODOVÁ PLANÁ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz