ČESKÝ BROD

Negarantovaná informace
Místo:Městský úřad
Adresa:náměstí Husovo 70, 282 01 Český Brod
Telefon:+420 321 612 111
Email:cesbrod@cesbrod.cz
WWW:https://www.cesbrod.cz
GPS:50°4'26,531"N, 14°51'31,773"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Český Brod leží na historické zemské trhové stezce, spojující Prahu s východní Evropou.

Status: město
Celková výměra: 1970 ha
Počet obyvatel: 6992 (k 1.1.2018)
Okres: Kolín
Obvody, části: Liblice, Štolmíř, Zahrady
Střední nadmořská výška: 220 m n. m.
Nejníže položený bod: 215 m n. m., řeka Šembera
Nejvýše položený bod: 275 m n. m., úbočí kopce Zálužník

HISTORIE

Český Brod založil s největší pravděpodobností pražský biskup Jan I. ve 12. století na jedné z nejdůležitějších zemských stezek - trstenické - která tehdy spojovala Prahu s jižní a východní Evropou jako trhovou osadu. Po polovině 13. století povýšil pražský biskup Jan III. z Dražic místní trhovou osadu na město Biskupský Brod (Broda Episcopalis). Díky obchodnímu a cestovnímu ruchu a rozsáhlému zemědělskému zázemí se Biskupský Brod stal velmi brzy důležitým obchodním, tržním a ubytovacím střediskem. Počátkem 14. století se již užívá pozměněné místní jméno Český Brod (Broda Bohemicalis), aby se tak rozlišilo od Německého Brodu, který ležel na stejné obchodní stezce.
Českobrodští měšťané si již před rokem 1402 vystavěli radnici, podle tehdejšího zvyku uprostřed náměstí. Po rozpadu českobrodského arcibiskupského distriktu (obvodu) a po dalších dějinných událostech bylo město obsazeno císařem Zikmundem. V roce 1421 město dobyli Pražané a jejich husitští spojenci a tak byl Český Brod dočasně začleněn do svazu sirotčích měst. Nedlouho po bitvě u Lipan uzavřeli představitelé města s panskou koalicí příměří a při vyjednávání s císařem Zikmundem dosáhli potvrzení revolučních svobod a posléze 4. února 1437 císař povýšil Český Brod na svobodné královské město. Podle dnešních znalostí historie a jejího hodnocení projevili českobrodští v té době dostatek rozvahy a svým rozhodnutím započali cestu k rozvoji a prosperitě svého města.

PAMÁTKY

Mezi nejdůležitější historické památky města patří chrám sv. Gotharda, pozdně gotická samostatně stojící zvonice a stará radnice čp. 1. Pod domy historického jádra města jsou dodnes z větší části zachované staré gotické sklepy a spojovací podzemní chodbový systém, který propojoval tyto podzemní prostory a měl nepochybě význam obranný. V současné době je odkryta a zpřístupněna jeho část.

Kostel sv. Havla ve Štolmíři
Chlebová pec ve Štolmíři

DOSTUPNOST

Vzdálenost vzdušnou čarou 30 km V směrem ze středu Prahy.

  • Vlakem: žst. Český Brod (trať č. 011), vzdálenost 500 m z centra.
  • Autobusem: autobusové nádraží, vzdálenost 500 m z centra.
  • Pěšky: červená TZ ze směru Senohrady.
  • Na kole: cyklostezka č. 0088, SOS.
  • Autem: silnice č. 12 Praha - Kolín; silnice č. 108 ze směru Kostelec nad Černými Lesy; silnice č. 330 ze směru Nymburk, silnice č. 272 ze směru Lysá nad Labem, silnice č. 245 ze smeru Brandýs nad Labem.

Zdroj informací: www.cesbrod.cz