Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Mechanické betlémy
Mechanické betlémy

Výstava
Kdy: 28.11.2022, do: 08.01.2023
Kde: Litomyšl, REGIONÁLNÍ MUZEUM LITOMYŠL
Českomoravské pomezí
Litomyšl

Vánoční výstava mechanických betlémů představuje unikátní pohyblivý a ozvučený Dětenický betlém a betlémy ze soukromé sbírky Martina a Jakuba Sochorových.

Nejstarší část Dětenického betléma, která vznikla přibližně v polovině 19. století, uchvátila malého Čeňka (Vincence) Novotného (1845–1928) natolik, že jej v dospělosti nejen rozšířil, ale také rozpohyboval. Po druhé světové válce se betlém ztratil. Znovuobjeven byl v žalostném stavu, který si vyžádal odbornou pomoc. Na záchraně se pak kromě Vojtěcha Jonáše a Kláry Řezáčové v letech 2012–2018 podíleli také studenti a pedagogové Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli. K obnově přispěla veřejná sbírka, k níž se během výstavy můžete připojit i vy. Na výstavě je prezentován průběh záchrany a obnovy betléma. Dlouhodobě je betlém k vidění v Památníku Foersterova rodu v Osenicích u Mladé Boleslavi.

Druhá část výstavy je věnována soukromé rodinné sbírce betlémů Martina a Jakuba Sochorových. Sbírání a výroba betlémů mají v jejich rodině dlouholetou tradici. Jakubův děda Bohuslav Sochor ze Dvora Králové nad Labem je sbíral celý život a vytvořil kolekci několika desítek kusů. Martin a Jakub Sochorovi na tuto tradici navázali a zároveň ji rozšířili o prezentační činnost v podobě komentovaných prohlídek a výstav.

Vernisáž výstavy se uskuteční první adventní neděli 27. listopadu ve 14 hodin.

Součástí výstavy je doprovodný program v rámci adventních nedělí v muzeu:
Komentovaná prohlídka – 11. prosince 2022 ve 13 hodin
Martin a Jakub Sochorovi seznámí návštěvníky se svojí sbírkou betlémů.

Beseda o Dětenickém betlému – 18. prosince 2022 ve 14 hodin
Znovuobnovení Dětenického betléma představí pravnuk Vincence Novotného Jan Volák, předseda spolku Dětenický betlém, z. s., a restaurátoři, kteří se podíleli na jeho záchraně.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz