Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Architekt a památkář František Schmoranz st. a rod Schmoranzů ze Slatiňan
Architekt a památkář František Schmoranz st. a rod Schmoranzů ze Slatiňan

Výstava
Kdy: 18.09.2020, do: 31.01.2021
Kde: Chrudim, REGIONÁLNÍ MUZEUM V CHRUDIMI
Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko
Chrudim

Regionální muzeum v Chrudimi ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd v. v. i. připravilo výstavu připomínající tvorbu a dílo významného mimopražského architekta druhé poloviny 19. století, Františka Schmoranze staršího (1814–1902). Jeho rozsáhlé stavební aktivity, ať již se jednalo o novostavby či úpravy starších objektů, natrvalo změnily tvářnost řady (nejen) východočeských měst i drobných vesnických sídel. Architektuře a stavitelství se věnovali i jeho synové František mladší (1845–1892), Jan (1857–1899) a Gustav (1858–1930) a zejména v osobnosti Františka mladšího se věhlas rodu rozšířil nejen za hranice rodného regionu a Čech, ale i Evropy. A řadou zajímavých a významných osobností pokračují jednotlivé linie rodu ve 20 a 21. století.

Na vernisáži výstavy bude zároveň pokřtěna kniha o této pozoruhodné rodině Architekt a památkář František Schmoranz st. a rod Schmoranzů ze Slatiňan od nakladatelství Artefactum, která bude následně v prodeji na pokladně muzea za 550,- Kč po celou dobu výstavy.

K výstavě je připravena odborná konference (11.11.2020), jejímž cílem je představit Františka Schmoranze staršího v kontextu dobových názorů na architektonickou tvorbu a ochranu památek a pokusit se ukázat na neudržitelnost některých zjednodušení, která v souvislosti s hodnocením jeho aktivit stále přetrvávají. Setkání zároveň vytvoří platformu pro připomenutí architektonické tvorby jeho synů Františka mladšího, Jana a Gustava ve světle aktuálních poznatků o jejich životě a odborné činnosti.


Doprovodné akce k výstavě:
So 19.9. - Den památek s Františkem Schmoranzem starším – Interaktivní představení díla
významného architekta, 9 – 12 hod
So 7.11. - procházka po Chrudimi za Schmoranzovým dílem s panem Mgr. Tomášem Kořínkem,
odborníkem na Schmoranzovo dílo a kastelánem zámku Opočno, sraz v 9:30
u vstupu do muzea
Čt 19.11. - Přednáška František Schmoranz st. – přednáší Mgr. Ivo Šulc, 17 hod


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz