Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Vyšívané s láskou. Lidová ornamentika Plzeňska ve fotografii
Vyšívané s láskou. Lidová ornamentika Plzeňska ve fotografii

Výstava
Kdy: 09.07.2020, do: 17.01.2021
Kde: Plzeň, NÁRODOPISNÉ MUZEUM PLZEŇSKA
Plzeňsko
Plzeň

Panelová výstava představuje tradiční ornament z Plzně a širšího Plzeňska zachycený na starých negativech, fotografiích a současných digitalizátech.

Další z cyklu komorních panelových výstav, instalovaných ve sklepení Chotěšovského domu Národopisného muzea Plzeňska, bude věnována tradičnímu ornamentu lidového oděvu Plzně a širšího Plzeňska. Základem výstavy se stanou historické dokumentační fotografie, pořizované v prvních desetiletích 20. století z podnětu sběratelky lidového textilu paní Marie Lábkové. Na těchto, více než sto let starých fotografiích, upoutá návštěvníka hloubka a plasticita lidové výšivky, její kvalita, stejně tak jako kvalita a pestrost samotných předloh. Nedílnou součástí výstavy se však stanou také elektronické reprodukce výšivek lidového textilu, pořízené v roce 2020 moderními digitalizačními technologiemi. Návštěvník tak bude moci porovnat výsledky práce muzejních pracovníků z počátků 20. a 21. století.

Výstava si však klade za cíl především přiblížit a představit veřejnosti vyšívané ornamenty na lidových oděvních součástkách, jakými jsou plzeňské klice („holubičky“); plzeňské, plaské či chotěšovské pleny, vínky a mnohé další textilie z bohaté sbírky lidového textilu Národopisného muzea Plzeňska, respektive Západočeského muzea v Plzni, p. o.

Ve dnech 1., 8. a 31. října 2020 bude výstava doplněna o grafické dílny, v rámci kterých si návštěvníci budou moci vyzkoušet vytvořit technikou linorytu „svůj vlastní“ lidový ornament. Dílny, pořádané za finanční podpory Městského obvodu Plzeň 3, budou určeny rodičům s dětmi, školním třídám a dalším zájemcům od 12 let.

Cena

vstup zdarma


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz