Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


FENOMÉN IGRÁČEK
FENOMÉN IGRÁČEK

Beseda, přednáška, exkurze
Kdy: 31.01.2019, do: 17.03.2019
Kde: Chrudim, REGIONÁLNÍ MUZEUM V CHRUDIMI
Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko
Chrudim

Putovní výstava Fenomén Igráček seznámí návštěvníky s historií a současností legendární české hračky prostřednictvím desítek figurek nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma Efko-karton s.r.o., která Igráčka vyrábí, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.

Kromě rozsáhlé sbírky Igráčků čeká návštěvníky také seznámení s jeho několik desetiletí trvající výrobou. První Igráček, povoláním zedník, byl totiž vyroben již v roce 1976. Od té doby byly vytvořeny desítky různých povolání Igráčků s odlišnými doplňky. Postupem času však v konkurenci náporu zahraničních hraček upadl v zapomnění.

Svůj velký návrat Igráček zaznamenal v roce 2010, kdy se přizpůsobil profesím nové doby včetně vyba-vení moderními prostředky. Na výstavě se návštěvníci setkají s doktorem, lékárníkem, policistou, hasičem, výpravčím a průvodčím, řidičem, popelářem, stavařem, malířem, kominíkem, zahradníkem a traktoristou, prostě s celou řadou profesí důležitých pro současnost.

Nově je přidáno prostředí, v němž se figurka pohybuje, kdy zábavnou formou je ukázáno vše, co je k výkonu určité práce zapotřebí. Lze se seznámit s prací v zemědělské výrobě, květinářství, v lékařské ordinaci, lékárně, ošetřovatele v zoo, poštovní úřednice a dalšími nároky na různé profese, které si mohou děti zvolit v budoucnu jako svá povolání. Zároveň tímto způsoben poznávají i techniku dnešní doby. Umožňuje to série s názvem Igráček MultiGO, kdy v jednom balení je figurka s příslušenstvím, např. nákladní auto s výměnnými korbičkami, či různá nová auta a podobně.

Existence těchto hraček má svá nesporná pozitiva. Děti od nejútlejšího věku poznávají, co všechno obnáší život a lidská práce. A tak nová série 21. století využívá nejnovější poznatky z oblasti didaktiky a dětské psychologie a přijatelnou formou dětem otevírá svět dospělých. Igráček pak byl pro nesporné kvality českého produktu nominován na hračku roku 2010 a získal známku bezpečné a kvalitní hračky. Zároveň se stal i sběratelskou záležitostí.

Speciálně pro chrudimskou výstavu byly vytvořeny postavy slavného chrudimského rodáka Josefa Ressela, vynálezce lodního šroubu, a významného chrudimského občana Karla Pippicha. Autorem těchto Igráčků je pan Miroslav Svoboda, který pro tuto putovní výstavu vyrobil již celou řadu originálních Igráčků vážících se k jednotlivým místům, kam výstava putovala.

Přijďte se proto do Regionálního muzea v Chrudimi na naši novou výstavu podívat, zavzpomínat si a pohrát si, nejen pro děti bude připravena také malá herna.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz