Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR
meteopress.cz meteopress.cz


INZERCE:
Nabídka bytu 3+1 v Beskydech
k prodeji

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Já jsem… Zdeněk Nejedlý - Příběh tragédie jednoho moderního intelektuála
Já jsem… Zdeněk Nejedlý - Příběh tragédie jednoho moderního intelektuála

Zábava
Kdy: 10.11.2018, do: 10.2.2019
Kde: Litomyšl, MĚSTSKÁ GALERIE LITOMYŠL - DŮM U RYTÍŘŮ
Českomoravské pomezí
Litomyšl

Městská galerie Litomyšl uspořádá ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v. v. i., Národním archivem a Regionálním muzeem v Litomyšli výstavu o kontroverzní osobnosti litomyšlského rodáka Zdeňka Nejedlého (1878–1962).

Představí ho nejen jako univerzitního profesora, historika, hudebního vědce a zastánce národních tradic 19. století, ale také jako sympatizanta komunistických idejí, Stalinova obdivovatele a posléze i člena československých poválečných vlád, spoluodpovědného za dění po únoru 1948.

Nejedlý patřil k vědecké elitě. Měl hluboký vztah k Litomyšli a stopy jeho práce se zde objevují od přelomu 19. a 20. století až do konce jeho života. Od roku 1978 je zde symbolicky přítomen prostřednictvím sochy, již mu k oslavě 100. výročí narození postavilo vedení města. Postoj k ní dnes rozděluje veřejnost stejně, jako ji štěpil vztah k Nejedlému v době, kdy žil.

Součástí výstavy, k níž vyjde doprovodná publikace, je i zpráva o tom, jak se Litomyšlané dodnes vypořá-dávají s odkazem tohoto muže.
Projekt je spolufinancován grantem Ministerstva kultury České republiky – Profesionální výtvarné umění, grantem Pardubického kraje – Podpora kulturních aktivit v Pardubickém kraji v roce 2018, Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v. v. i. (v rámci Strategií AV21: výzkumný program Formy a funkce komunikace). Jeho dalšími sponzory jsou Dukor, s. r. o., Litomyšl, RNDr. Marie Kárská, daňový poradce, Strakov, MUDr. Vladimír Oliva, s. r. o., Litomyšl a Jan Vavřín – ARS Litomyšl.

Místo

Dům U Rytířů


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz