Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Znojmo a Podyjí - Hrady, zámky a zříceniny - Šanov - LESNÍ ZÁMEČEK EMÍN


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

LESNÍ ZÁMEČEK EMÍN

Negarantovaná informace
Adresa:č. 275, 671 68 Šanov
GPS:48°49'41,598"N, 16°21'24,805"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Zámeček Emin (Emín) byl postaven hrabětem Eduardem Khuen-Belasi v roce 1882 podle projektu architekta Julia Clarmana. Jde spíš o nevelkou venkovskou vilu. Název Emin pochází z Emmahof, což se pravděpodobně vztahuje k jménu manželky Emanuela Khuen-Belassy. Rodu Khuenů patřil zámek až do roku 1945. Dnes je zámek i zahrady nepřípustné, sídlí zde ústav sociální péčese zvláštním režimem.

V některých interiérech byly zavěšeny obrazy Alfonse Muchy, které shořely při požáru roku 1948. Po opravě zámek sloužil jako zemědělské učiliště a domov důchodců.

Popis z Neprodejného informačního časopisu Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče:
Volná budova obdélníkového půdorysu o patnácti okenních osách v hlavním a v zahradním průčelí a o třech osách v bočních fasádách se nejvíce uplatňuje ve svém zahradním průčelí. To je zdůrazněno středním risalitem o třech okenních osách s trojúhelníkovým tympanonem nad korunní římsou a představeným dvojramenným schodištěm, umožňujícím přístup do zahradního parteru. Při nárožích je naznačen risalit půlkruhovým balkonkem s balustrádovým zábradlím. Takto působící piano nobile je podsazeno přízemním polopatrem. Fasáda je hladká, členěná plochými pilastry jednoduše vymezujícími zmíněné risality, dále kordonovou římsou mezi suterénním polopatrem a zvýšeným přízemím a korunní římsou. Dveře jsou pravoúhlé, kolem obdélníkových oken jsou zalomené šambrány s parapetními zrcátky. Střecha je sedlová zvalbená, nad risality mansardová, krytina pálená.

V třicátých letech byl prodán zámek v Hrušovanech kongregaci sester sv. Hedviky ve Fryšavě u Znojma a mladý hrabě Karel Khuen-Belasi používal již jen Emin zámeček v době, kdy nedlel na svých častých zahraničních cestách (Florencie, Řím atd.). Po druhé světové válce byl Emin zámeček v roce 1945 propůjčen kongregaci sester cyrilometodějských v Brně, která zde pečovala o mentálně retardované chovance. Po mikulášské nadílce v roce 1948 vypukl na objektu požár vadou elektroinstalace ve stropním vedení. Asi z jedné poloviny shořelo západní křídlo, v němž byla kdysi knihovna. Škody po požáru byly provisorně zabezpečeny, v roce 1952 bylo provedeno definitivní zastřešení vyhořelého křídla a v roce 1953 byl vydán stavební výměr pro celkovou rekonstrukci objektu pro potřeby krátkodobých brigádníků.

Emin zámeček obklopuje krajinářsky komponovaný nevelký park o výměře necelých dvou hektarů, který se přirozeně začleňuje do okolního lužního lesa, ležícího v nadmořské výši 192 m.

Zajímavosti
Často zde pobýval významný evropský historik umění a zakladatel památkové péče, profesor vídeňské univerzity Dr. Max Dvořák, který byl přítelem hraběte. Právě zde navštěvovali profesora Dvořáka tehdejší významné osobnosti z oblasti historie a výtvarného umění.

Přístupnost
veřejnosti nepřístupný

ZDROJ INFORMACÍ: http://www.hrusovany.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
3,2 km HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU
3,4 km ŠANOV
4,8 km BŘEŽANY
7,4 km DYJÁKOVICE
8,6 km HEVLÍN
9,8 km NOVOSEDLY
Historické zajímavosti
3,3 km ZÁMEK HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU
4,7 km ZÁMEK BŘEŽANY
8,7 km KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE HEVLÍN
Přírodní zajímavosti
7,1 km PP HEVLÍNSKÉ JEZERO
Technické zajímavosti
6,7 km AKVADUKT KANÁL KRHOVICE-HEVLÍN
Kultura
3,2 km WESTERNOVÉ MĚSTEČKO ROLFTOWN V HRUŠOVANECH NAD JEVIŠOVKOU
Sport
3,0 km SPORTCENTRUM ŠANOV
3,0 km KRYTÝ BAZÉN A REHABILITAČNÍ CENTRUM HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU
Obchod a služby
8,7 km INFORMAČNÍ CENTRUM - HEVLÍN
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz