Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Vysočina - Hrady, zámky a zříceniny - Dalečín - ZÁMEK V DALEČÍNĚ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK V DALEČÍNĚ

Negarantovaná informace
Adresa:592 41 Dalečín
Telefon:+420 566 573 121
Mobil:+420 603 487 566
Email:oudalecin(zavináč)wo(tečka)cz
WWW:https://info.bystricenp.cz/zamek-v-dalecine
GPS:49°35'31,000"N, 16°14'38,200"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Původně renesanční stavba, která je v našem kraji opravdovou vzácností. Do stylu tyrolských chat byl přestavěn až koncem 19. století. Byl vystavěn kolem roku 1590 panem Pavlem Katharynem z Katharu v těsné blízkosti pustého hradu, jehož zdiva bylo použito na výstavbu zámku. V 17. století patřil Dalečín Štěpánu Schmidtovi z Freyhofenu. Byl to evangelík, na jehož zámku v Kunštátě roku 1625 pobýval dokonce i Jan Amos Komenský. Štěpán Schmidt byl věrný císaři, proto jeho rodu nebyly statky zkonfiskovány, jako se to dělo ostatní protestantské šlechtě, on sám však musel do exilu. Intrikami ale nakonec páni z Freyhofenu o kunštátské panství, jehož součástí byl i Dalečín, přišli a získali jej hrabata Šlikové. V polovině 17.století je v Dalečíně připomínána i chmelnice. Památkou na ni je pojmenování jedné z panských luk "Na chmelníku". V pozdější době se zde vystřídala řada vlastníků. Poslední šlechtickou majitelkou byla komtesa Františka Coudenhove-Honrichs.

V roce 1919 proběhla pozemková reforma a věšinu pozemků šlechty vyvlastnil stát. Roku 1924 byly komtese Františce propuštěny ze záboru některé statky, mj. statek Dalečín, včetně zámku, zříceniny hradu a místní přádelny. Protože komtesa Františka vstoupila do rajhradského kláštera, věnovala po smrti své matky veškerý majetek ženskému řádu Kongregace těšitelek Božského srdce Ježíšova, jehož byla členkou. Klášter pomýšlel na využití dalečínského zámku jako zotavovny pro řádové sestry, které se staraly o nemocné. Jejich práce byla fyzicky, ale i psychicky natolik náročná, že po určité době služby potřebovaly odpočinek v klidném prostředí, což by jim dalečínský zámeček bezesporu poskytl.

Přišla ale válka a zámek se stal výcvikovým střediskem Hitlerjugendu. Německé chlapce, kteří byli po absolvování výcviku posíláni přímo na východní frontu, vystřídali koncem války vojáci SS. Jejich úkolem byl boj proti rozrůstajícímu se partyzánskému a odbojovému hnutí.

Po osvobození republiky se vrátil zámek zpět do vlastnictví rajhradského kláštera, ale jen na krátko, neboť počátkem 50. let byl veškerý církevní majetek převeden do užívání státu. V té době už z původního interiéru nezbylo prakticky nic, i když zámek přes svůj neokázalý zevnějšek byl dříve velmi bohatě zařízen. V inventáři dalečínského zámku z roku 1886 je jmenováno více než deset pokojů, např. Červený pokoj, Modrý pokoj pro hosty, hraběnčin salón, dva pokoje komtesy, pracovna hraběte, dvě ložnice, jídelna a další. V přízemí se nacházela kuchyně a místnosti pro služebnictvo.

SOUČASNOST Nyní je v zámečku umístěna kancelář obecního úřadu, ordinace lékaře a obecní byty. V letech 1998 až 1999 proběhla rozsáhlá rekonstrukce vnějších fasád a dřevěných balkónů. Nejbližší okolí zámku a zříceniny hradu bude postupem času upraveno tak, aby se obě významné stavby staly opravdovou perlou uprostřed obce.

Otevírací doba :
přístupno příležitostně.

Poloha : 28 km severovýchodně od Nového Města na moravě. Obec má zastávku linkového autobusu. Nejbližší železniční stanice NOVÉ MĚSTO na moravě.

Parkování : ano


V okolí 10 km najdete

Města a obce
48 m DALEČÍN
5,2 km JIMRAMOV
6,2 km NOVÝ JIMRAMOV
6,3 km VÍR
7,4 km NYKLOVICE
7,7 km BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM
8,4 km BYSTRÉ
8,7 km ROVEČNÉ
[Další... (2)]
Historické zajímavosti
60 m ZŘÍCENINA HRADU V DALEČÍNĚ
417 m KOSTEL SV. JAKUBA V DALEČÍNĚ
3,4 km UBUŠÍNEK - VESNICKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
8,7 km RENESANČNÍ ZÁMEK BYSTRÉ U POLIČKY
9,0 km ZŘÍCENINA ZUBŠTEJN U BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM
Přírodní zajímavosti
4,9 km PŘEHRADNÍ NÁDRŽE VÍR I. A II. U BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM
5,4 km PŘÍRODNÍ PAMÁTKA VLČÍ KÁMEN U LÍSKU
Technické zajímavosti
4,5 km ROZHLEDNA KARASÍN U BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM
7,0 km ROZHLEDNA HORNÍ LES U ROVEČNÉ
Kultura
7,7 km MĚSTSKÉ MUZEUM BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM
8,2 km KINO BYSTRÉ
8,3 km BYSTERSKÉ MINIMUZEUM
Turistika
5,9 km JAVORŮV KOPEC U ROVEČNÉ
Sport
562 m LYŽAŘSKÝ AREÁL DALEČÍN
4,5 km LYŽAŘSKÝ AREÁL KARASÍN
5,3 km SKALSKÝ RYBNÍK U NOVÉHO MĚSTA NA MORAVĚ
6,0 km DOMANÍNSKÝ RYBNÍK U BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM
6,2 km SKI AREÁL JIMRAMOV
6,4 km LYŽAŘSKÝ VLEK SEDLIŠTĚ
7,6 km KOUPÁNÍ NYKLOVICE
7,7 km LANOVÉ CENTRUM SIESTA V BYSTŘICI NAD PERNŠTEJNEM
[Další... (1)]
Obchod a služby
4,7 km LYŽAŘSKÁ A SNOWBOARDOVÁ ŠKOLA KARASÍN
8,4 km INFORMAČNÍ CENTRUM - BYSTRÉ
8,5 km RELAX CENTRUM V BYSTRÉ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz