Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Šumava - Církevní stavby a sakrální objekty - Železná Ruda - KAPLE SV. ANTONÍNA A SV. BARBORY V ŽELEZNÉ RUDĚ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KAPLE SV. ANTONÍNA A SV. BARBORY V ŽELEZNÉ RUDĚ

Negarantovaná informace
Místo:Železná Ruda
WWW:http://www.sumava.net/zeleznaruda
GPS:49°8'35,950"N, 13°13'41,507"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Kapli najdete pod železniční zastávkou Železná Ruda - město, při silnici směrem na Špičák. Typická stavba pro zdejší kraj je prvně písemně doložena v letech 1836-1839, kdy se provádělo vyměřování katastrálního území Železná Ruda. Již tehdy se jednalo o zděnou stavbu, která patřila k vedle stojícímu Kopperlovu statku.

Při výstavbě špičáckého tunelu sloužila kaplička k pohřebním obřadům obětem neštěstí na stavbě tunelu, neboť tehdejší magistrát v obavách před nepokoji a epidemiemi nedovolil provádět obřady v hlavním kostele.

V okolí a na stěnách kapličky byla upevňována tzv. "umrlčí prkna", což byl obyčej typický pro Šumavu. Tato prkna, původně z nedostatku peněz, sloužila namísto rakve k uložení zemřelých a k jejich přenesení do hrobu. Poté byla prkna ozdobena obvykle třemi křížky, zlomenou svící, jménem zemřelého a podobně a umístěna do míst, kam dotyčný rád chodíval, nebo na rozcestí, k božím mukám, či kapličkám, jako výraz úcty k památce zemřelého. Umrlčí prkna (*JK) Později, kdy již k pohřbívání byly obvyklé rakve, zůstal obyčej stavění prken na památku zachován. Chudší lidé si prkna zdobili sami, jiní to zadávali řemeslníkům na toto specializovaným, zejména v oblasti Fleků u Nýrska.

V rodině Harwiga Hauera, syna Franzisky Kuchlerové, sestry posledního majitele kaple se dodnes nachází lněný přehoz vyjmutý z kaple. Je opatřen nádhernými výšivkami a nápisem Sv. Antonín.

Po rekonstrukci byla kaple 6.6.1999 zasvěcena českobudějovickým biskupem Antonínem Liškou svatému Antonínu a svaté Barboře, patronce horníků.

ZDROJ INFORMACÍ: ŠumavaNet.CZ


V okolí 10 km najdete

Města a obce
739 m ŽELEZNÁ RUDA
9,3 km HAMRY
Historické zajímavosti
854 m KOSTEL PANNY MARIE POMOCNÉ Z HVĚZDY V ŽELEZNÉ RUDĚ
KAPLE SV. ANNY A KŘÍŽOVÁ CESTA V ŽELEZNÉ RUDĚ
Přírodní zajímavosti
3,3 km ČERTOVO JEZERO NA ŠUMAVĚ
5,2 km ČERNÉ JEZERO
8,0 km JEZERO LAKA
KRÁLOVSKÝ HVOZD NA ŠUMAVĚ
Technické zajímavosti
4,3 km ROZHLEDNA PANCÍŘ
Kultura
635 m MUZEUM V ŽELEZNÉ RUDĚ
697 m MUZEUM HISTORICKÝCH MOTOCYKLŮ A EXPOZICE LOUTEK V ŽELEZNÉ RUDĚ
Turistika
3,6 km VRCH ŠPIČÁK
Sport
265 m SLALOMOVÉ KÁRY ŽELEZNÁ RUDA
754 m GOLF KLUB ŠUMAVA
1,1 km HARAKIRI BIKE PARK SAMOTY ŽELEZNÁ RUDA
1,2 km KRYTÝ BAZÉN HOTEL ČERTŮV MLÝN ŠPIČÁK - ŽELEZNÁ RUDA
1,2 km SKI AREÁL BELVEDER - ŽELEZNÁ RUDA
1,6 km GO KART MOTOKÁROVÉ HŘIŠTĚ ŠPIČÁK
1,8 km LANOVKA ŠPIČÁK - PANCÍŘ
1,8 km BOWLING ŽELEZNÁ RUDA
[Další... (3)]
Obchod a služby
635 m INFORMAČNÍ CENTRUM - ŽELEZNÁ RUDA
1,7 km HORSKÁ SLUŽBA STANICE ŠPIČÁK
2,4 km INFORMAČNÍ CENTRUM - ALŽBĚTÍN
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Dobrý den vážení, dostala jsem se na vaši stránku díky tomu, že si teď po příjezdu z rekreace ze Železné Rudy chci zařadit fotografie a tak jsem hledala nějaké inforamace i o krásné kapličce sv.Antonína a sv. Barbory. A protože miluji Šumavu a zvláště krásnou Železnou Rudu, kterou jsme navštívili již 2x s dětmi a teď po 35 letech kdy jsme již v důchodu kdy máme větší možnost se věnovat památkám, zakládám si album a ráda bych si k tomu přečetla a přidala něco informací o různých stavbách. Zjistila jsem také, že se Železná Ruda změnila a v místě kde je dnes postavena nová veliká škola i s hřištěm - proti benzinové pumpě směrem do Bavorska - bývala jen veliká chalupa. Také jsem zaregistrovala zrušení pobočky Okuly Nýrsko a nikdo se o to nestará ale to je téma i o dalších hotelích a penzionech. Kromě krásné krajiny a krásného počasí, které se na nás usmálo právě v době dovolené jsme s manželem objevili krásnou cukrárnu "Café Charlotte" a tak jsme neodolali a každý den jsme museli zajít na dobrou kávu. To bylo ale jen na okraj tak omluvte mou upovídanost, jen jsem chtěla poděkovat za vaši práci s tím, že je dobře aby se ostatní dozvěděli o něco navíc z vaší krajiny. Děkuji Z.Š
20.11.2010, Zdena (81.0.253.29)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz