Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz
TOPlist
Úvod - Slovácko a Bílé Karpaty - SLOVÁCKO A BÍLÉ KARPATY

mapa
Tip: zvolte region z mapy
Zobrazit celou ČR
Zvoleno: Slovácko a Bílé Karpaty - Přírodní zajímavosti

Region
Typ
Obec
Brno a okolí, Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko, Orlické hory a podhůří, Písecko, Strakonice a Táborsko, Břeclav a Pálavské vrchy, Šumava, Západočeské lázně a Krušné hory západ, České Švýcarsko a Šluknovsko, Moravský kras a Blansko, Střední Čechy severovýchod Polabí, Jižní Čechy, Krkonoše, Hradecko a Podzvičínsko, Hrubý a Nízký Jeseník, Praha hl.m.


Upravit informace | Vložit novinku | Tisknout

SLOVÁCKO A BÍLÉ KARPATY

Fotografie (2)[Zobrazit náhledy]

Slovácku se nenadarmo říká Zahrada Moravy, je to kraj vína, slunce, lidové hudby, zpěvu a tance, stále živého folklóru, pestrých, bohatých krojů k vidění i v ulicích při mnoha slavnostech, kraj, který má bohatou historii. Poutavost Slovácka netvoří jen malebná příroda v údolí úrodné řeky Moravy, ale i pohostinné a přátelské obyvatelstvo. Setkáme se zde i se specifickým nářečím, které spolu s charakteristikou kraje a lidí úchvatně zachytil lidový vypravěč, malíř a spisovatel Zdeněk Galuška v knize "Slovácko sa súdí aj nesúdí", jejíž povídky byly i zfilmovány.

Oblast Slovácka leží na pomezí historických zemí Moravy a Slovenska. Táhne se od Napajedel až k soutoku Moravy s Dyjí. Na východě tvoří jeho přirozenou hranici Bílé Karpaty, na jihu hranice s Rakouskem, na západě je hranicí lesnaté pohoří Chřiby a na severu zlínská vrchovina, kde Slovácko sousedí s Valašském. Z národopisného hlediska se Slovácko rozděluje na Horňácko (horská oblast moravských Kopanic v okolí Starého Hrozenkova), luhačovické Zálesí (tvoří přechod mezi Slováckem a Valašskem) a Dolňácko (nížinatá oblast v Pomoraví). Jižní část Slovácka tvoří národopisná oblast Podluží v nížinné krajině dolnomoravského úvalu. Krajem SLovácka protéká dolní tok Moravy. Pozoruhodná rozmanitost přírody a stále živá tradice stále láká k objevování tohoto kraje.

Významnými místy jsou Strážnice, historicky známé město v Dolnomoravském úvalu, které je vyhlášené konáním Mezinárodního folklorního festivalu. Ve městě se dochoval zámek s parkem, skanzen – muzeum ve volné přírodě, strážnické brány – zbytky opevnění. Strážnice leží ve vinařské oblasti, která je známá vysokou kvalitou jihomoravských odrůdových bílých a červených vín. Odpočinek, relaxaci, kulturní vyžití a ozdravný pobyt nabízí největší lázeňské město na Moravě - Luhačovice, ale za zmínku stojí i menší lázeňská místa - sirnaté prameny v Ostrožské Nové Vsi, blahodárné pro léčbu pohybového ústrojí a kožních chorob a lázně Leopoldov Buchlovice - Smraďavka.

Dosud je udržována svatodušní Jízda králů ve Vlčnově. Mezi pohořím Chřibů a Ždánickým lesem leží královské město Kyjov, které každoročně pořádá snad nejstarší národopisné slavnosti u nás - Slovácký rok. V Petrově najdeme uspořádané vinné sklepy, tzv. Plže, které jsou prohlášeny památkovou rezervací. Originální zážitek přináší plavba Pomoravím po Baťově kanálu, vybudovaném ve třicátých letech souběžně s tokem Moravy. Úsek dlouhý 60 km je možné projet na vypůjčeném motorovém člunu nebo v kánoi. Významným poutním místem je VELEHRAD, který je spojován už s Velkomoravskou říši a cyrilometodějskou tradicí. V bazilice Nanebevzetí P. Marie a sv. Cyrila a Metoděje konal mši dokonce papež Jan Pavel II. Tento jeden z největších kostelů v ČR spolu s areálem kláštera tak patří k významným památkám dokládající vývoj architektury a výtvarného umění od doby románské až po současnost. Pozůstatky architektonických prvků objevené při archeologických průzkumech jsou zpřístupněny návštěvníkům v expozici lapidária v podzemí velehradské baziliky. Přilehlý komplex kláštera s kostelem je nepřehlédnutelnou dominantou obce a spolu s hradem Buchlov a na sousedním vrchu s kaplí sv. Barbory tvoří siluetu charakteristickou pro celé okolí. Duši romantika i milovníka historie pohladí procházka po parcích a zámeckých prostorách barokních zámků Milotice a Buchlovice.

Východní část regionu tvoří zmíněné pohoří Bílé Karpaty, na jehož území byla vyhlášena CHKO Bílé Karpaty. Biosférická rezervace UNESCO v Bílých Karpatech je významná unikátní flórou, lze zde najít na sedm set rostlinných druhů, mezi nimiž vévodí vzácné orchideje - vstavače. Pohoří Chřiby má střední výšku 346,6 m, je nejvyšším a nejčlenitějším územím Středomoravských Karpat a táhne se téměř středem Moravy. Chřiby oddělují roviny Hané od jižních rovin Slovácka.

Opomenuta nemohou být města Uherské Hradiště, Uherský Brod ani Hodonín. Jméno Hodonína se vyzpěvuje v písni "V Hodoníně za vojáčka mňa vzali", dnešní sláva vojanství v Hodoníně je však už minulostí. Ze Slovácka vzešlo mnoho významných osobností jako např. první prezident Československé republiky T. G. Masaryk narozený v Hodoníně a český filozof, spisovatel, a především pedagog světového významu J.A.Komenský narozen v Nivnici u Uherského Brodu.

S bohatstvím minulosti se setkáte v muzeích a galeriích na četných místech. Například kulturu Velkomoravské říše dokládá expozice Památníku Velké Moravy ve Starém Městě. V Hodoníně Masarykovo muzeum nebo to může být ve Strážnici Ústav Lidové Kultury. V Mikulčicích je jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v České republice. Byly zde nalezeny důkazy o osídlení zdejší krajiny již v 9. století. Unikátem je Archeoskanzen v Modré u Velehradu, který je skvělým průvodcem Velkomoravským opevněním sídliště Středního Pomoraví.

K letním pobytům láká zejména okolí vodních nádrží Ostrožská Nová Ves, Rusava, Pozlovice a Smraďavka. Krajina láká ideálními terény pro cykloturistiku, prochází tudy část cyklotrasy Moravská stezka. Zajímavosti jsou Moravské vinařské cyklostezky, při toulání vás za nevelkou námahu odmění těmi nejkrásnějšími pohledy na kraj lemovaný zelenými pásy vinné révy.
Akce u nás
01.01.2023 - 31.12.2024
PAMÁTNÍK VELKÉ MORAVY "NA VALÁCH" VE STARÉM MĚSTĚ
Vampyrismus


V okolí 15 km najdete

Města a obce
ARCHLEBOV
BABICE
BÁNOV
BÍLOVICE
BLATNICE POD SVATÝM ANTONÍNKEM
BLATNIČKA
BOHUSLAVICE NAD VLÁŘÍ
BOJKOVICE
[Další... (189)]
Ubytování
PENZION ZÁRYBNICKÝ SKLÍPEK MUTĚNICE
HORSKÝ HOTEL JELENOVSKÁ VALAŠSKÉ KLOBOUKY
REKREAČNÍ STŘEDISKO KRÁLOVEC U VALAŠSKÝCH KLOBOUK
Historické zajímavosti
ZÁMEK HOŠTICE U KROMĚŘÍŽE
KOSTEL SV. ANDĚLŮ STRÁŽNÝCH A KLÁŠTER ŘÁDU SERVITŮ
ZÁMEK VE VESELÍ NAD MORAVOU
KOSTEL PANNY MARIE VE VESELÍ NAD MORAVOU
KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE VE VESELÍ NAD MORAVOU
SOCHY A SOUSOŠÍ VE VESELÍ NAD MORAVOU
DŮM ČP. 52 V TASOVĚ
KAPLE SVATÉHO ROCHA VE STRÁŽNICI
[Další... (83)]
Přírodní zajímavosti
CHKO BÍLÉ KARPATY
PR VE VLČÍ, BÍLÉ KARPATY
PR SIDONIE V BÍLÝCH KARPATECH
PR POD ŽITKOVSKÝM VRCHEM, BÍLÉ KARPATY
PR OKROUHLÁ, BÍLÉ KARPATY
PR MACHOVÁ, BÍLÉ KARPATY
PR LAZY, BÍLÉ KARPATY
PR KÚTKY, BÍLÉ KARPATY
[Další... (21)]
Technické zajímavosti
VODNÍ ELEKTRÁRNA VE VESELÍ NAD MORAVOU
BAŤŮV KANÁL - DOLNÍ TOK
ROZHLEDNA TRAVIČNÁ TVAROŽNÁ LHOTA
ČERNÁ BRÁNA - STRÁŽNICE
SKALICKÁ A VESELSKÁ BRÁNA - STRÁŽNICE
VĚTRNÝ MLÝN V KUŽELOVĚ (NKP)
ROZHLEDNA NA ROVNINĚ V UHERSKÉM HRADIŠTI
ROZHLEDNA VELKÝ LOPENÍK
VODNÍ NÁDRŽ BOJKOVICE - KOLELAČ
Kultura
MUZEUM V PŘÍRODĚ TOPOLNÁ
MĚSTSKÉ VRBASOVO MUZEUM ŽDÁNICE
MUZEUM OBCE ŽAROŠICE
MILITARY MUZEUM GENERÁLA SERGĚJE JANA INGRA VLKOŠ
MĚSTSKÉ MUZEUM VE VESELÍ NAD MORAVOU
MĚSTSKÉ KULTURNÍ STŘEDISKO VE VESELÍ NAD MORAVOU
KINO MORAVA VE VESELÍ NAD MORAVOU
GALERIE VE DVOŘE VE VESELÍ NAD MORAVOU
[Další... (69)]
Turistika
VINAŘSKÉ CYKLOSTEZKY
ŠUMÁRNICKÁ NAUČNÁ STEZKA
Z KYJOVA NA CIMBURK
KYJOVSKÁ VINAŘSKÁ STEZKA
STEZKA T. G. MASARYKA V HODONÍNĚ
TURISTICKÁ TRASA HODONÍN - MIKULČICE - VALY
TURISTICKÁ TRASA HODONÍN - VĚTRNÝ MLÝN U ST. PODDVOROVA
TURISTICKÁ TRASA HODONÍN - VLKOŠ NAPŘÍČ HODONÍNSKOU DOUBRAVOU
[Další... (9)]
Lázně
LÁZNĚ HODONÍN
SIRNATÉ LÁZNĚ OSTROŽSKÁ NOVÁ VES
LÁZNĚ LUHAČOVICE
LÁZNĚ LEOPOLDOV BUCHLOVICE - SMRAĎAVKA
Sport
CYKLOBUS SLOVÁCKEM
VÝLETNÍ PLAVBA VESELÍ NAD MORAVOU - STRÁŽNICE
PŘÍSTAV VE VESELÍ NAD MORAVOU
TENISOVÝ AREÁL STRÁŽNICE
MĚSTSKÝ STADION V KYJOVĚ
LETNÍ KOUPALIŠTĚ V KYJOVĚ
TENISOVÉ KURTY TJ SOKOL KYJOV
MLÁDEŽNICKÉ TRAVNATÉ HŘIŠTĚ NA KOPANOU V KYJOVĚ
[Další... (35)]
Obchod a služby
INFORMAČNÍ CENTRUM - ŽDÁNICE
INFORMAČNÍ CENTRUM - VESELÍ NAD MORAVOU
TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM STRÁŽNICKO
RELAX CENTRUM SLUNEČNICE MUTĚNICE
INFORMAČNÍ CENTRUM - KYJOV
INFORMAČNÍ CENTRUM - HODONÍN
INFORMAČNÍ CENTRUM - VLČNOV
INFORMAČNÍ CENTRUM - VALAŠSKÉ KLOBOUKY
[Další... (13)]
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz