Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz
TOPlist
Úvod - Střední Morava - Haná - STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ

mapa
Tip: zvolte region z mapy
Zobrazit celou ČR
Zvoleno: Střední Morava - Haná - Obchod a služby

Region
Typ
Obec
Krušné hory a podkrušnohoří, Hrubý a Nízký Jeseník, Český les, Chodsko a Stříbrsko, Českomoravské pomezí, Plzeňsko, Znojmo a Podyjí, Střední Morava Haná, Ostravsko, Opavsko a poodří, Brno a okolí, Zlínsko a Hostýnské vrchy, Střední Čechy severovýchod Polabí, Slovácko a Bílé Karpaty, České Švýcarsko a Šluknovsko, Kladské pomezí, Jizerské hory a Frýdlantsko


Upravit informace | Vložit novinku | Tisknout

STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

OLOMOUC A ODERSKÉ VRCHY

Okolí města Olomouc leží v rovinaté nížíně Hornomoravského úvalu v údolí řeky Moravy a jejich přítoků. Tato krajina je nazývaná Haná a je známá svou úrodností. Na severu se za Olomoucí zvedá pásmo Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů, na západě region lemuje Drahanská vrchovina. Kraj je dobře dostupný sítí silnic.

Největším městem je Olomouc, která je druhou nejstarší městskou památkovou rezervací v ČR, po Praze. Město je známé pořádanými kulturními a společenskými akcemi, mezi ty nejznámější patří výstava Flóra Olomouc a mezinárodní festival varhanní hudby. Ve městě vás zaujme řada románských, gotických a barokních památek a stavby dalších architektonických slohů. Můžeme úvest novogotickou katedrálu sv.Václava, chrám sv.Mořice s největšími varhany ve stř. Evropě, největší premonstránský klášterní komplex v Evropě Hradisko (dnes nemocnice), paláce, i vzácné kašny na náměstích. Ale mimo tyto překrásné historické památky se Olomouc pyšní i památkou UNESCO - sloup Nejsvětější Trojice.

Výraznou dominantou krajiny je poutní místou Svatý Kopeček s barokním chrámem, které navštívil i papež Jan Pavel II. Na Svatém Kopečku naleznete stezku olomoucké příměstské oblasti, ZOO a rozhlednu, z které za dobrých podmídnek uvidíte i horu Praděd. Svatým Kopečkem prochází i stejnomenná Naučná stezka vedoucí do Radíkova.

Milovníci cyklistiky si vychutnají rozmanitý terén. Mimo regionální cyklostezky se v tomto regionu kříží dvě moravskoslezské cyklotrasy - Moravská a Jantarová, které jsou součástí projektu EURO-VELO a propojují Moravu s Polskem a Rakouskem. Koupání, vodní sporty a rybolov si můžete dopřát na mnoha místech, zmíníme se například o přírodním koupališti Poděbrady, pískovně Náklo a Výkleky.

Významnými městy jsou vedle Olomouce, která je i krajským městem, Litovel nazávaná Hanáckými Benátkami, Velká Bystřice, Uničov, Zábřeh a Mohelnice, Šternberk a Odry.

Četné turistické trasy vás dovedou k turistickým cílům a historickým památkám jako je středověký hrad Bouzov, zámek Náměšť na Hané s unikátní expozicí kočárů. ALe provedou vás i jednou z nejmladších Chráněných krajinných oblastí - Litovelské Pomoraví, kde najdeme Mladečské jeskyně. Další jeskyně v tomto regionu jsou nedaleko města Litovel - Javoříčské jeskyně.

Oderské vrchy jsou jihovýchodní částí Nízkého Jeseníku. Zasahují výrazně do Moravské brány a povodí řeky Bečvy. Nabízí se odtud krásné výhledy na Pobečví, Hostýnské vrchy a Beskydy. Některé ze skal Potštátského skalního města slouží horolezcům jako cvičné. Na většině území je vyhrazený vojenský výcvikový prostor Libavá, jejímž vznikem po 2. světové válce byla většina obcí zničená. Dnes je část zpřístupněna po turistických značkách. K prameni Odry se můžete dostat po červené, ale jsou zde omezení na pracovní dny.

KROMĚŘÍŽSKO A HANÁ

Kroměřížsko a Prostějovsko leží v srdci Moravy, v lánech malebné úrodné Hané táhnoucí se Hornomoravským úvalem, kterým protéká řeka Morava. Od Vyškova ke Kojetínu teče říčka Haná, která dala název této národopisné oblasti a která se vlévá do Moravy. Na západě údolí přechází v Drahanskou vrchovinu, na východě v Hostýnské vrchy, jihovýchodně se zvedá pohoří Chřiby a jižně vrchovina Ždánický les. Na severu pokračuje úval dál kolem Olomouce.

Haná se vyznačuje tradicemi, které se dodnes dodržují. Stavby jsou význačné svou jednoduchostí a účelností. Charakteristické objekty této kultury se nacházejí v Rymicích u Holešova. Jde o chalupy s doškovými střechami a o roubené domy omazané hlínou. Hanácký kroj patří k jednomu z nejhonosnějším na Moravě. Z lidové výroby se dodnes zachovala např. hanácká výzdoba velikonočních vajec - kraslic, lepených slámou.

Město Kroměříž je nazývaná "Hanáckými Aténami". Díky výjimečnosti a unikátnosti památek byla roku 1998 zapsána do Listiny světového dědictví UNESCO.

Okolí Kroměříže je protkáno památkami historickými i přírodními. Všude najdeme velkolepé církevní stavby, kapličky, boží muka a kříže, v mnoha vesnicích stavby bývalých zámku dnes využívaných k různým účelům. Za zmínku stojí zámek v Chropyni a poutní kostel v Dubu. U Prostějova pak zámek Tovačov a síť tovačovských rybníků, kde Skašovské jezero je ideální pro vodní sporty koupání a rybaření. U Prostějova si dobře zaplavete například v Plumlovském rybníku, v jehož hladině se odráží Plumlovský zámek ze 17. století.

Do regionu je zahrnuto i severovýchodní okolí Přerova pod Oderskými vrchy, ležící v prostoru Moravské brány, kterým protéká řeka Bečva. Tato část Moravské brány, v níž leží město Hranice, se nazývá Bečavská brána. Je vklíněna mezi Oderské vrchy a Podbeskydskou pahorkatinu. Bečavská brána má ráz ploché pahorkatiny. Významnými památkami v této oblasti je zámek v Hranicích, hrad Helfštýn z 13. století a přístupný jeskynní systém Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Sbírky regionálního muzea ve Vyškově dokumentují bohatou lidovou kulturu. Stejně jako další muzea například v Kroměříži, v Přerově nebo v Prostějově, které je umístněno v renesanční budově radnice.

Každé z měst - Prostějov, Kroměříž, Hranice, Kojetín, Lipník nad Bečvou, Přerov, Vyškov - i další menší a každá větší obce, mají dobrou základnu nejen kulturního života, ale můžete využít i bohaté rekreační služby a různá sportoviště.
Akce u nás
28.04.2023 - 29.12.2024
KAPLE SV. ANNY A ŠPITÁL VE VYŠKOVĚ
Musil mnoha tváří


V okolí 15 km najdete

Města a obce
ALOJZOV
BABICE
BAŘICE-VELKÉ TĚŠANY
BEDIHOŠŤ
BĚLKOVICE-LAŠŤANY
BĚLOTÍN
BEŇOV
BEZMĚROV
[Další... (347)]
Ubytování
HOTEL BOUČEK **** KROMĚŘÍŽ
REKREAČNÍ STŘEDISKO ONDRÁŠ V HULÍNĚ
APARTMÁNOVÉ RODINNÉ CHATKY HRUBÁ VODA
WELLNESS HOTEL HLUBOKÝ DVŮR HLUBOČKY HRUBÁ VODA
Stravování a zábava
MUSIC CLUB SLADY V KROMĚŘÍŽI
Historické zajímavosti
ZÁMEK V IVANOVICÍCH NA HANÉ
FARNÍ KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE VE VYŠKOVĚ
KAPLE SV. ANNY A ŠPITÁL VE VYŠKOVĚ
RENESANČNÍ RADNICE VE VYŠKOVĚ
ZÁMEK A ZÁMECKÁ ZAHRADA S LODŽIÍ VYŠKOV
MOROVÝ SLOUP VE VYŠKOVĚ
BAROKNÍ KAŠNA VE VYŠKOVĚ
HŘBITOVNÍ KOSTEL PANNY MARIE VE VYŠKOVĚ
[Další... (104)]
Přírodní zajímavosti
PŘÍRODNÍ PARK ODERSKÉ VRCHY
VYŠKOVSKÝ RYBNÍK KAČENEC
PŘÍRODNÍ PAMÁTKA STONAČ V BÍLANECH
NPP CHROPYŇSKÝ RYBNÍK
ZÁHLINICKÉ RYBNÍKY U HULÍNA
PŘÍRODNÍ PARK ZÁHLINICKÉ RYBNÍKY U HULÍNA
ZÁHLINICKÉ RYBNÍKY - FILENA U HULÍNA
AREÁL GRADO V HULÍNĚ
[Další... (13)]
Technické zajímavosti
PIVOVAR VE VYŠKOVĚ
VODNÍ NÁDRŽ OPATOVICE U VYŠKOVA
BAŤŮV KANÁL - HORNÍ TOK
MLÝN VE SLATINICÍCH
VYHLÍDKOVÁ VĚŽ ZOO OLOMOUC
SVATOJÁNSKÝ MOST V LITOVLI
HRANICKÉ VIADUKTY
KAMENNÝ MOST V DOBROMILICÍCH
[Další... (3)]
Kultura
ZOO PARK VYŠKOV
MUZEUM LETECKÉ A POZEMNÍ TECHNIKY VE VYŠKOVĚ
HVĚZDÁRNA VYŠKOV
MUZEUM VYŠKOVSKA
DINOPARK VYŠKOV
KNIHOVNA KARLA DVOŘÁČKA VE VYŠKOVĚ
DIVADLO HANÁ VE VYŠKOVĚ
KINO SOKOLSKÝ DŮM VE VYŠKOVĚ
[Další... (33)]
Turistika
STEZKA SRDCEM JIŽNÍ MORAVY
NS PODZÁMECKOU ZAHRADOU V KROMĚŘÍŽI
PASEKÁŘSKÁ NAUČNÁ STEZKA
VRCHOL VELKÝ KOSÍŘ - HANÁCKÝ MONT BLANC
VYHLÍDKA U SLATINIC
NAUČNÁ STEZKA SVATÝ KOPEČEK
NAUČNÁ STEZKA LUHY LITOVELSKÉHO POMORAVÍ
NAUČNÁ STEZKA ROMANTICKÝ AREÁL NOVÉ ZÁMKY U LITOVLE
[Další... (5)]
Lázně
LÁZNĚ TEPLICE NAD BEČVOU
LÁZNĚ SLATINICE U OLOMOUCE
LÁZNĚ BOCHOŘ
Sport
RANČ KOSTELANY
AQUAPARK VYŠKOV
SQUASH CENTRUM VYŠKOV
LETIŠTĚ VYŠKOV
VÍCEÚČELOVÉ HŘIŠTĚ „LIPOVÁ“ VE VYŠKOVĚ
PAINTBALL VE VYŠKOVĚ
SKATEPARK VE VYŠKOVĚ
BIKROSOVÁ DRÁHA VE VYŠKOVĚ
[Další... (38)]
Obchod a služby
TURISTICKÉ AUTOBUSY NA HANÉ
TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM VYŠKOV
TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM KROMĚŘÍŽ
MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM - HOLEŠOV
INFORMAČNÍ CENTRUM - UNIČOV
INFORMAČNÍ CENTRUM - ŠTERNBERK
MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM - PŘEROV
INFORMAČNÍ CENTRUM - PROSTĚJOV
[Další... (13)]
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz