Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Úvod - Slovácko a Bílé Karpaty - Dolní Němčí - DOLNÍ NĚMČÍ

mapa
Tip: zvolte region z mapy
Zobrazit celou ČR
Zvoleno: Slovácko a Bílé Karpaty - Dolní Němčí - Církevní stavby a sakrální objekty

Region
Typ
Obec
České středohoří a Žatecko, Střední Morava Haná, České Švýcarsko a Šluknovsko, Břeclav a Pálavské vrchy, Jižní Čechy, Krušné hory a podkrušnohoří, Moravský kras a Blansko, Hradecko a Podzvičínsko, Střední Čechy jihovýchod, Krkonoše, Máchův kraj, Český ráj, Znojmo a Podyjí, Jizerské hory a Frýdlantsko, Lužické hory a Liberecko


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

DOLNÍ NĚMČÍ

Informace garantovaná majitelem/správcem
Místo:Obecní úřad
Adresa:Nivnická 82, 687 62 Dolní Němčí
Telefon:+420 572 648 721
Fax:+420 572 648 709
Email:starosta(zavináč)dolni-nemci(tečka)cz
WWW:http://www.dolni-nemci.cz
GPS:48°58'6,660"N, 17°35'15,650"E
Odpovědná osoba:Ing. František Hajdůch, starosta
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (47)[Zobrazit náhledy]

Dolní Němčí leží na úpatí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, v kraji zvaném „Moravské Slovácko“, na silnici II/498 mezi Uherským Hradištěm a Uherským Brodem. V současné době žije v obci přes 3000 obyvatel a má rozlohu 990 ha.

Obec Dolní Němčí je členem mikroregionu Bílé Karpaty, Sdružení místních samospráv a Svazu měst a obcí ČR.

Dostupnost

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 14 km JV od Uherského Hradiště a 8 km JZ od Uherského Brodu
  • Silniční spojení: obcí vede silnice II/498
  • Autobusová doprava: autobusové linky Dolní Němčí - Uherské Hradiště a Dolní Němčí – Uherský Brod
  • Železniční doprava: obec nemá vlakové spojení, nejbližší stanice je Uherský Brod nebo Uherské Hradiště
  • Pro turisty: přes Dolní Němčí vedou cyklotrasy 5052 vedoucí na Velkou Javořinu, 5048 do Uh. Ostrohu k Baťovu kanálu se zpevněným povrchem v celé trase a vinařská stezka Uhersko-hradišťská

Historie obce


Osídlování území obce se datuje do druhé poloviny 13. stolení kolonizací Borešem z Rýzmburka zejména německým obyvatelstvem. Po smrti Václava I. se ujímá vlády jeho syn Přemysl Otakar II, který 10. ledna 1278 vydal v Olomouci listinu, v níž daroval městu Uherskému Brodu majetky v jeho okolí, které byly Borešovi z Rýzmburka zabaveny za zradu. 26. srpna 1278 umírá Přemysl Otakar II. v bitvě na Moravském poli. V roce 1294 dal Václav II. Uherský Brod i jeho vesnice do doživotního užívání Oldřichovi z Jindřichova Hradce. Po smrti Oldřicha spravoval obce markrabě moravský. V roce 1407 markrabě Jošt prodal Protivcovi ze Zástřizl ves Nyemcye. Zde se s největší pravděpodobností již jedná o Dolní Němčí. Jeho potomci Artleb a Jan ze Zástřizl tutéž ves připsali Artlebovi z Vlčnova a Jiří z Vlčnova roku 1466 už Dolní Němčí (Dolni Niemczi) Janovi z Honbic. Tento rok je spojován s první písemnou zmínkou o obci Dolní Němčí. Až do roku 1625 se měnili majitelé obce. V roce 1618 se pánem Dolního Němčí stal Jan Bernard z Kunovic, jehož Ostrožské panství, do kterého patřilo i Dolní Němčí, propadlo konfiskaci po prohrané bitvě na Bílé hoře. V roce 1625 Ostrožské panství a tedy i Dolní Němčí bylo prodáno knížeti Gundarkovi z Lichtensteinu. Koncem 16. a začátkem 17. století byla obec několikrát vypálena Bočkajovci, obyvatelstvo bylo téměř vyvražděno nebo vzato do otroctví.
Na kótě 346 zvané Stará hora se údajně mohl nacházet hrad Lucko. Zde podle rané středověké historie došlo v roce 1116 k velké bitvě mezi českými a uherskými vojsky zvané „bitva na Luckém poli“. Střetl se zde po neúspěšném vyjednávání český kníže Vladislav I. s uherský králem Štěpánem II. Důvodem bitvy bylo získání pravomoci nad krajem zvaným „Lucká provincie“, rozkládající se mezi řekami Váhem v Horních Uhrách a Olšavou a dolním tokem Moravy. Bitvu vyhrála česká vojska a tím byla zpečetěna hranice českého státu na hřebenech Bílých Karpat a zároveň této provincie jako moravského území.

Památky, zajímavosti
Dominantou obce je novogotický kostel sv. Filipa a Jakuba s jednou věží vysokou 39 metrů, který byl vybudovaný v letech 1870 – 1873. Vedle stojící farní budova vznikla v letech 1722 až 1740, v době, kdy obec žádala o zřízení samostatné duchovní správy. V pozdějších letech byla přestavěna. Další významnou památkou je socha sv. Floriána z roku 1777, která měla v minulosti své místo uprostřed obce a měla chránit obyvatele a obec před ohněm. V roce 1970 byla přenesena do areálu kostela. V poli při cestě na Babí horu je umístěna kaple sv. Anny z roku 1830, kde se každým rokem na svátek sv. Anny koná procesí za účasti mnoha obyvatel obce. V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce starého mlýna z 18. století, zapsaného do seznamu kulturních památek ČR, jehož přední část je upravena jako pivnice.

Kultura
Zadní část areálu mlýna je zařízena jako muzeum lidové architektury, kde v původních obytných prostorách jsou umístěny historické exponáty dokumentující život na vesnici od konce 19. století. V jedné místnosti je nainstalována výstavka fotografií z dob dávno minulých, seznamující návštěvníky s životem v obci, pobytová místnost s kachlovou pecí je zachována v původním rázu, stejně jako kuchyně, kde se každým rokem začátkem září pořádá již tradiční vaření trnek s lidovým jarmarkem za účasti folklórních a pěveckých souborů z širokého okolí. Z kulturních akcí, které jsou v obci pravidelně pořádány, mimo již zmíněné „Vaření trnek“, se každým druhým rokem, vždy první květnovou neděli, pořádají krojované hody s právem a každým pátým rokem jsou to dožínky. Tyto akce se těší velkému zájmu všech milovníků lidových tradic a krojů. Schází se zde mnoho lidí, pro které jsou lidové tradice neodmyslitelnou součástí života. Úspěšnost a popularita těchto akcí je zajištěna učinkováním populárních folklórních souborů a pěveckých sborů. V kulturním domě, který přímo sousedí s restaurací Rozkvět a je s ní stavebně propojen, se pořádají plesy, divadelní představení a další kulturní a společenské akce.

Sport, turistika
Ke sportovnímu vyžití slouží areál základní školy se dvěma tělocvičnami a plaveckým bazénem. Součástí bazénu je sauna, která bývá v zimním období společně s bazénem v provozu pro všechny občany. Od roku 2007 je v provozu squashový kurt v suterénu restaurace Rozkvět. Hrací hodiny si mohou zájemci objednat na tel. 723 130 420, kde získají podrobnější informace. K dispozici je šatna, sprcha a WC. Je zde možnost zapůjčení raket i míčků.

V roce 2009 byly provedeny úpravy stávajícího školního hřiště, jehož výsledkem je víceúčelové hřiště s umělým povrchem a tartanovou dráhou. K dispozici žákům ZŠ a všem občanům jsou dva tenisové kurty, dvě hřiště na volejbal, malou kopanou, basketbal a streetball. K užívání jsou i atletická sportoviště. Rezervace sportovišť a další informace na tel. čísle 602 338 732.

Ubytování a stravování
Pro zajištění služeb pro turisty slouží v nástavbě restaurace Rozkvět, penzion s kapacitou 29 lůžek (tel.: +420 602 338 746). Návštěvníkům obce jsou k dispozici i další hostinská zařízení Na Mlýně, hospůdka „U Cmolů“, Tip sport bar a Dewil Music Bar v suterénu kulturního domu, kde se pořádají diskotéky.

Občanská vybavenost
Možnost nákupu potravin je zajištěna v nákupním středisku ve středu obce. Dále je v různých částech obce několik soukromých prodejen. Budova obecního úřadu stojí u hlavní silnice II/498. Své místo v ní našla i pošta a místní knihovna.

ZDROJ INFORMACÍ: Obec Dolní NěmčíV okolí 15 km najdete

Města a obce
4,4 km NIVNICE
4,6 km VLČNOV
7,6 km UHERSKÝ BROD
9,1 km PODOLÍ (UHERSKÉ HRADIŠTĚ)
10,7 km VELKÁ NAD VELIČKOU
10,9 km STRÁNÍ
11,6 km BŘEZOVÁ (UHERSKÉ HRADIŠTĚ)
11,7 km OSTROŽSKÁ NOVÁ VES
[Další... (6)]
Historické zajímavosti
325 m KOSTEL SV. FILIPA A JAKUBA V DOLNÍM NĚMČÍ
1,1 km KAPLE SV. ANNY V DOLNÍM NĚMČÍ
4,9 km TVRZ HLUK
7,4 km KOSTEL MISTRA JANA HUSA V UHERSKÉM BRODĚ
7,5 km FARNÍ KOSTEL V UHERSKÉM BRODĚ
7,5 km KAŠNA SE SOCHOU SV. FLORIÁNA V UHERSKÉM BRODĚ
7,6 km HISTORICKÁ RADNICE V UHERSKÉM BRODĚ
7,6 km PANSKÝ DŮM V UHERSKÉM BRODĚ
[Další... (27)]
Přírodní zajímavosti
9,2 km RYBNÍK ŽABKA - STRAŇANSKÁ
9,6 km NPR PORÁŽKY, BÍLÉ KARPATY
10,8 km NPR JAZEVČÍ, BÍLÉ KARPATY
12,6 km SLOVÁCKÉ MOŘE V OSTROŽSKÉ NOVÉ VSI
13,5 km PARK A SKANZEN ROCHUS NAD UHERSKÝM HRADIŠTĚM
13,5 km NPR JAVOŘINA, BÍLÉ KARPATY
13,8 km CHKO BÍLÉ KARPATY
Technické zajímavosti
12,6 km ROZHLEDNA NA ROVNINĚ V UHERSKÉM HRADIŠTI
14,4 km VĚTRNÝ MLÝN V KUŽELOVĚ (NKP)
Kultura
13 m KNIHOVNA DOLNÍ NĚMČÍ
192 m KULTURNÍ DŮM DOLNÍ NĚMČÍ
312 m MUZEUM NA MLÝNĚ DOLNÍ NĚMČÍ
4,1 km NIVNICKÁ JIZBA
4,2 km MUZEUM LIDOVÝCH PÁLENIC VLČNOV
4,4 km RODNÝ DŮM J. A. KOMENSKÉHO - BARTKŮV MLÝN NIVNICE
4,5 km GALERIE MĚŠŤANKA VLČNOV
4,6 km ROLNICKÝ DŮM VE VLČNOVĚ
[Další... (21)]
Turistika
11,7 km VČELÍ NAUČNÁ STEZKA V OSTROŽSKÉ NOVÉ VSI
13,2 km NAUČNÁ STEZKA KVĚTNÁ
13,8 km VELKÁ JAVOŘINA
13,9 km NÁUČNÁ STEZKA LOPENÍK
Lázně
11,6 km SIRNATÉ LÁZNĚ OSTROŽSKÁ NOVÁ VES
Sport
340 m KRYTÝ PLAVECKÝ BAZÉN A SAUNA V DOLNÍM NĚMČÍ
384 m VÍCEÚČELOVÉ HŘIŠTĚ DOLNÍ NĚMČÍ
448 m SQUASH DOLNÍ NĚMČÍ
4,3 km KOUPALIŠTĚ VLČNOV
4,6 km NIVNICKÁ RIVIÉRA - KOUPALIŠTĚ, TENIS
7,1 km AQUAPARK DELFÍN V UHERSKÉM BRODĚ
10,4 km VODNÍ NÁDRŽ ORDĚJOV U BÁNOVA
11,1 km KOUPALIŠTĚ KUNOVICE
[Další... (7)]
Obchod a služby
4,7 km INFORMAČNÍ CENTRUM - VLČNOV
7,7 km INFORMAČNÍ CENTRUM - UHERSKÝ BROD
11,3 km INFORMAČNÍ CENTRUM - STRÁNÍ
11,9 km INFORMAČNÍ CENTRUM - KUNOVICE
14,3 km INFORMAČNÍ CENTRUM - UHERSKÉ HRADIŠTĚ
14,3 km AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ UHERSKÉ HRADIŠTĚ
14,4 km ŽELEZNIČNÍ STANICE UHERSKÉ HRADIŠTĚ
15,0 km INFORMAČNÍ CENTRUM - VESELÍ NAD MORAVOU
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz