Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Úvod - Ostravsko, Opavsko a poodří - Štěpánkovice - ŠTĚPÁNKOVICE

mapa
Tip: zvolte region z mapy
Zobrazit celou ČR
Zvoleno: Ostravsko, Opavsko a poodří - Štěpánkovice - Jezdectví

Region
Typ
Obec
Střední Čechy západ, Lužické hory a Liberecko, Vysočina, České Švýcarsko a Šluknovsko, Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko, Znojmo a Podyjí, Krušné hory a podkrušnohoří, Zlínsko a Hostýnské vrchy, České středohoří a Žatecko, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Čechy severovýchod Polabí, Plzeňsko, Praha hl.m., Slovácko a Bílé Karpaty, Krkonoše


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ŠTĚPÁNKOVICE

Negarantovaná informace
Adresa:Obecní úřad, Slezská 520, 74728 Štěpánkovice
Telefon:+420 553 675 122
Fax:+420 553 675 476
Email:obec(zavináč)stepankovice(tečka)cz
Odpovědná osoba:starosta : Mgr. Jan Katolický
Pro detail klikni
Zobrazení na mapě

Fotografie (6)[Zobrazit náhledy]

Štěpánkovice leží v hlučínské pahorkatině mírně zvlněné krajině severního předhůří posledních výběžků Nízkého Jeseníku, v nadmořské výšce 270 m. n. m. Obec je vzdálena 10 km od polských hranic a 13 km od města Opava. Součástí obce je osada Svoboda a od roku 1958 i Bílá Bříza.
Správní území obce má výměru 1253 ha. Obec má 3100 obyvatel.

:: MAPA ::

Dosažitelnost

  • Silnice: státní silnice I. třídy číslo 467.
  • Autobusová doprava : linky Ostrava, Opava, Hlučín, Kravaře, Chuchelná.
  • Železniční doprava : trať č. 318 Kravaře ve Slezsku - Chuchelná

Historie obce
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1265, kdy ves získal Herbert z Fulštejna. Štěpánkovice prošly řadou změn. Původně patřily ke knížectví opavskému země slezské. Tím také byly součástí koruny české. V osudném roce 1742, po prohrané 1. slezské válce, byla oblast hlučínkska odtržena od koruny české a přičleněna k Prusku, do kraje hlubčického, později ratibořského. Teprve v roce 1920 se vrátila celá tato oblast a s ní i Štěpánkovice k území Československé republiky. V říjnu 1938 byla obec obsazena Němci. Stala se součástí Staré říše - altreichu a muži museli narukovat k německé armádě. Obec byla osvobozena 16. dubna 1945.

V 60. letech došlo k výraznému rozvoji obce. Byl postaven kulturní dům, zdravotní středisko, nákupní středisko a v 80. letech nová škola. Od roku 1989 po "Sametové" revoluci byla ukončena výstavba veřejného vodovodu, zahájena plynofikace, telefonizace, začal intenzívní rozvoj soukromého podnikání.

Znak a prapor byl obci udělen teprve v roce 1995 předsedou parlamentu ČR. V černozlatě čtvrceném štítě je kolo sv. Kateřiny v opačných barvách. Svaté Kateřině je zasvěcen i farní kostel.

Památky, kultura a sport
Farní kostel je původní stavba z roku 1756, ta byla nahrazena novostavbou s historizujícím vybavením. Na hlavní ulici se dochoval špýchar (srubek) z první poloviny 18. století. Tato kulturní památka dala název i místnímu folklórnímu souboru.

Součástí obce je známý velkostatek Albertovec, kde byla odchována řada špičkových závodních koní. Na Albertovci se můžete ubytovat v hotelu, stravování je zajištěno v místních restauracích.

V místní hospodě "U Honka" je v patře přístup na internet.

Z obce lze vyjet na krásné výlety do blízkého okolí. Můžete navštívit nedaleké zámky v Kravařích, Raduni, Hradci nad Moravicí nebo okresní město Opava, do kterého je výborné vlakové i autobusové spojení.

Vhodné terény umožňují věnovat se aktivní cykloturistice a koupat se můžete v přírodním koupališti vzdáleném 5 km.
V okolí 15 km najdete

Sport
HŘEBČÍN ALBERTOVEC VE ŠTĚPÁNKOVICÍCH
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz