Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Úvod - Ostravsko, Opavsko a poodří - Fulnek - FULNEK

mapa
Tip: zvolte region z mapy
Zobrazit celou ČR
Zvoleno: Ostravsko, Opavsko a poodří - Fulnek - Kempy a autokempy

Region
Zaměření
Typ
Obec
Západočeské lázně a Krušné hory západ, Znojmo a Podyjí, Ostravsko, Opavsko a poodří, Brno a okolí, České středohoří a Žatecko, Kladské pomezí, Jižní Čechy, Střední Čechy jihovýchod, Šumava, Praha hl.m., Český ráj, Český les, Chodsko a Stříbrsko, Jizerské hory a Frýdlantsko, České Švýcarsko a Šluknovsko, Krušné hory a podkrušnohoří


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

FULNEK

Informace garantovaná majitelem/správcem
Adresa:nám. Komenského 12, 742 45 Fulnek
Telefon:+420 556 770 880 (podatelna)
Email:meu(zavináč)fulnek(tečka)cz
WWW:http://www.fulnek.cz
GPS:49°42'46,030"N, 17°54'10,840"E
Odpovědná osoba:Ing. Radka Krištofová, starostka
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (15)[Zobrazit náhledy]

Město Fulnek je starobylé kolonizační město při důležité obchodní cestě ze Slezska do Uher pod hradem stejného jména s bohatou českobratrskou tradicí. Město Fulnek leží na území jedné z větví tzv. Jantarové stezky, spojující v pradávných dobách Středozemí s Pobaltím. Jeho poloha i půdorys nasvědčují tomu, že je městem kolonizačním, vzniklým pod záštitou hradu, který v té době střežil obchodní cesty vedoucí Moravskou bránou. Vznik jména tohoto města se vykládá různě, buďto je odvozeno od staroněmeckého Pfuhl - močál nebo faul - shnilý, líný a to podle bažinatého terénu povodí často se rozlévajícího Husího potoka.

Status: město
Celková výměra: 6846 ha
Počet obyvatel: 5740 (1.1.2017)
Okres: Nový Jičín
Obvody, části: Jerlochovice, Jestřabí, Stachovice, Děrné, Kostelec, Vlkovice, Lukavec, Pohořilky, Dolejší Kunčice, Jilovec.
Střední nadmořská výška: 320 m n. m.
Je členem:

HISTORIE

Za zakladatele města Fulnek jsou považováni páni z Lichtenburka, kteří obdrželi od krále Přemysla Otakara II. část půdy na Opavsku. První písemná doložená zmínka o městě je z roku 1293. V tomto roce však již bylo město plně organizováno - mělo kostel, faru, hrad, rychtáře i měšťany. Fulnek byl zřejmě plánován jako středisko většího panství, k němuž tehdy patřilo i okolí Bílovce. Nasvědčuje tomu i neobvykle velké čtvercové náměstí (o délce stran cca 95 m), jímž diagonálně procházela tranzitní cesta údolím.

Město bylo od svého založení německé, za husitských válek se z části počeštilo. V 16. století byla úřední řečí na radnici němčina. V této době bylo prosperujícím renesančním městem. Od roku 1481 patřil Fulnek trvale na Moravu a byl významným střediskem Jednoty bratrské. V této souvislosti nutno vzpomenout největšího spisovatele pobělohorské emigrace, posledního biskupa Jednoty bratrské a učitele národů Jana Ámose Komenského, který v letech 1618 - 1621 ve Fulneku pobýval. Díky této osobnosti se město Fulnek zapsalo do povědomí nejen našeho národa, ale i celého kulturního světa. Třicetiletá válka zanechala na životě města i panství negativní stopy.

Během válečných let (1632), kdy město bylo v držení nové vrchnosti Bruntálských z Vrbna, se začaly projevovat četné stavební aktivity v raně barokním stylu, které trvaly celé 18.stol. V tomto období byla kompozice města výrazně obohacena a přetvořena v jednu z nejhodnotnějších a nejmalebnějších barokních sídelních celků na Moravě. Koncem 18. a začátkem 19.století zaznamenalo město Fulnek značný růst v souvislosti s rozvojem soukenické a tkalcovské výroby.

Před I. světovou válkou se stal Fulnek významnou základnou radikálně zaměřené německé nacionální dělnické strany. Po vzniku ČSR se vedení města zapojilo do silného německého nacionálního hnutí, které požadovalo odtržení našeho pohraničí. Značnou podporu pro ni znamenalo posílení fulneckých úřadů českými úředníky. Ve druhé polovině 20. let se ve městě poněkud uklidnily národnostní rozpory.
Fulnek se stal později až do jara 1945 hlavním řídícím centrem germanizačních přesídlovacích akcí v celém pohraničí, které bylo okupováno Německem.

Během osvobozovacích bojů na konci války / květen 1945 / bylo historické jádro města těžce poškozeno velkým požárem. Městské dominanty sice zasaženy nebyly, zmizely však všechny domy na náměstí a většina domů ostatních přilehlých ulic. Po odklizení trosek zbyla jen radniční věž a čelní zdi domů severní zástavby. Později byl střed města obnoven podle projektu brněnského architekta Z. Sedláčka z roku 1948. Náměstí bylo obestavěno jen ze tří stran, jižní strana byla ponechána volná s uplatněním dominanty kostela, parkové zeleně a vyvýšené dominanty zámku. Domy pocházejí z 50. a 60. let 20.století a jejich průčelí jsou z části schématickou rekonstrukcí fasád zničených domů. Fulnek je jediným moravským válkou postiženým městem, kde bylo citlivým přístupem k nové zástavbě dosaženo příznivého výsledku.
V roce 1992 byla historická část Fulneku prohlášena městskou památkovou zonou, čímž by do budoucna mělo být toto malebné barokní město před podobnými zásahy uchráněno.

PAMÁTKY

Významné pamětihodnosti města jsou Památník J. A. Komenského, kostel sv. Josefa při Kapucínském klášteře, zámek na základech gotického hradu (chráněná památka); Knurrův dům, Farní kostel Nejsvětější Trojice, areál starého hřbitova s ohradní zdí, kostnicí a kaplí sv. Rocha, Vila Retex, Kostel Nanebevzetí P. Marie v Jerlochovicích, Kašna se sochou sv. Jana Sarkandra, Sloup Nejsvětější Trojice. Zajímavostí jsou Jerlochovické stěny, Stříbrné jezírko, zámecký park.

KULTURA

Navštívit můžete Městské kulturní centrum s kino kavárnou a nekuřáckou restaurací a kulturní vyžití zajišťuje také Kostel sv. Josefa (expozitura muzea novojičínska).

SPORT, TURISTIKA

Za sportem se můžete vydat do fitness, pronajmout si tělocvičnu nebo 5 tenisových kurtů TJ Fulnek. Turistické stezky z Fulneku vedou do Oder (přes Stříbrné jezírko), do Heřmánek (přes Stříbrné doly), do Jistebníku (krajinou Poodří), na hrad Starý Jičín, na zámek do Hradce nad Moravicí.

OSOBNOSTI

Mezi rodáky města patří básník a skladatel písní Petr Herbert, cestovatel, fotograf a zakladatel muzea "Ferenc Hopp Museum of Eastern Asiatic Arts" v Budapešti František Hopp, univerzitní profesor a historik Dr. Johann Losert, sochař a štukatér Joaness Georgius Benedikt Teltschik, barokní hudebník a hudební teoretik Antonín Nepomuk Brosmann, olympionik Anton Gödrich, účastník 1. olympijských novodobých her. Významnou osobností města je J. A. Komenský.

UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ

  • Městské kulturní centrum Fulnek
  • Hotel Amos (+420 556 741 718)
  • Penzion Stovka (+420 556 741 326)
  • Autokemp Fulnek-Jerlochovice (+420 734 204 906)
  • Wellness centrum s ubytováním Relaxko (+420 721 388 455)

DOSTUPNOST

Vzdálenost vzdušnou čarou 15 km SZ směrem od okresního města Nový Jičín.

  • Vlakem: žst. Fulnek (trať č. 277), vzdálenost 800 m z centra.
  • Autobusem: zastávka Fulnek náměstí.
  • Pěšky: červená TZ směr Bílovec a směr Odry; modrá TZ směr Odry a směr Lukavec a Hradec n.M.; žlutá TZ směr a směr; zelená TZ směr a směr.
  • Na kole: cyklostezka č. 6078, 6079, 6131.
  • Autem: dálnice D1 sjezd 330 na silnici č. 57 směr Fulnek a Hradec nad Moravicí; silnice č. 647 směr Bílovec, Klimkovice, Ostrava; silnice č. 47 Odry a Bělotín;

Zdroj informací: www.fulnek.czV okolí 15 km najdete


1,9 km
AUTOKEMP FULNEK-JERLOCHOVICEOstravsko, Opavsko a poodří / Fulnek
(osoba/noc)
Města a obce
7,4 km BÍLOV
7,7 km ODRY
9,2 km BŘEZOVÁ
9,4 km BÍLOVEC
10,7 km KUNÍN
10,9 km STUDÉNKA
11,2 km JESENÍK NAD ODROU
11,2 km VELKÉ ALBRECHTICE
[Další... (7)]
Stravování a zábava
12,6 km KLUB PEKLO VE STUDÉNCE
Historické zajímavosti
10 m RADNIČNÍ VĚŽ VE FULNEKU
43 m BAROKNÍ KAŠNA NA NÁMĚSTÍ VE FULNEKU
64 m SLOUP NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE VE FULNEKU
136 m KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE VE FULNEKU
149 m KNURRŮV DŮM VE FULNEKU
168 m ZVONICE TZV. ČERNÁ VĚŽ VE FULNEKU
170 m ŠPITÁL S KAPLÍ SV. WILGEFORITS VE FULNEKU
223 m KAPLE SV. ROCHA A SV. ŠEBESTIÁNA VE FULNEKU
[Další... (22)]
Přírodní zajímavosti
1,2 km JERLOCHOVICKÉ STĚNY U FULNEKU
4,1 km PP STŘÍBRNÉ JEZÍRKO U FULNEKU
12,8 km PR KOTVICE
13,1 km CHKO POODŘÍ
14,3 km PŘÍRODNÍ PARK MORAVICE
Technické zajímavosti
6,4 km VĚTRNÝ MLÝN V LUKAVCI
14,1 km WEISSHUHNŮV KANÁL V HRADCI NAD MORAVICÍ
Kultura
158 m PAMÁTNÍK J. A. KOMENSKÉHO VE FULNEKU
7,6 km MUZEUM MORAVSKÝCH BRATŘÍ V SUCHDOLU NAD ODROU
9,4 km MUZEUM V BÍLOVCI
10,9 km KNIHOVNA VE STUDÉNCE
11,4 km RODNÝ DŮM JOHANNA GREGORA MENDELA V HYNČICÍCH
11,7 km DŮM PŘÍRODY POODŘÍ BARTOŠOVICE
12,4 km VAGONÁŘSKÉ MUZEUM VE STUDÉNCE
12,4 km KNIHOVNA - PANSKÁ VE STUDÉNCE
[Další... (4)]
Turistika
12,4 km ŠKOLNÍ NAUČNÁ STEZKA VE STUDÉNCE
12,7 km NAUČNÁ STEZKA KOTVICE
Sport
5,0 km GOLF HEIPARK TOŠOVICE
5,0 km HEIPARK TOŠOVICE
5,0 km LETNÍ HEIPARK TOŠOVICE
9,9 km LYŽAŘSKÝ AREÁL SLATINA
10,5 km TENISOVÝ KLUB MSV STUDÉNKA
10,5 km FITNESS VE STUDÉNCE
10,6 km LETNÍ STADION VE STUDÉNCE
10,7 km HOROLEZECTVÍ VE STUDÉNCE
[Další... (6)]
Obchod a služby
0 m INFORMAČNÍ CENTRUM - FULNEK
751 m WELLNESS CENTRUM S UBYTOVÁNÍM RELAXKO
7,6 km INFORMAČNÍ CENTRUM - ODRY
10,9 km INFORMAČNÍ CENTRUM - STUDÉNKA
11,2 km INFORMAČNÍ CENTRUM JESENÍK NAD ODROU
11,5 km INFORMAČNÍ CENTRUM - BARTOŠOVICE
12,9 km INFORMAČNÍ CENTRUM - VÍTKOV
13,9 km INFORMAČNÍ CENTRUM - ALBRECHTIČKY
[Další... (1)]
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz