Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR
meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Přírodní zajímavosti - Písecko, Strakonice a Táborsko - Vodní plochy - Orlík nad Vltavou - PŘEHRADA ORLÍK


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

PŘEHRADA ORLÍK

Email:pvl(zavináč)pvl(tečka)cz
WWW:http://www.pvl.cz
GPS:49°36'22,916"N, 14°10'52,639"E
Odpovědná osoba:Povodí Vltavy, státní podnik, závod Dolní Vltava
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (5)[Zobrazit náhledy]

Vodní dílo Orlík - Přehrada Orlík se nachází v říčním kilometru 144,650 Vltavy, 91 km nad Prahou a jako největší vodní dílo v republice tvoří i nejvýznamnější článek Vltavské kaskády.
Hlavními účely vodního díla jsou akumulace vody pro nadlepšení průtoků na spodní části Vltavy a Labe, částečná ochrana před velkými vodami a výroba elektrické energie. Těmto hlavním účelům jsou podřízena další využití, jako je rekreace, vodní sporty, rybí hospodářství a plavba v nádrži. K orlické nádrži neodmyslitelně patří rekreační a sportovní lokality, stejně jako oblíbená rybářská místa.

Vybudováním přehradního tělesa v letech 1957-1966 vzniklo na Vltavě jezero délky 68 km, zasahující i na Otavu a Lužnici s celkovou délkou břehů přes 300 km.
Délka hráze: 450 m
Výška hráze: 81,5 m
Celkový objem: 716,5 mil. m3
Zatopená plocha: 2 732,7 ha
Plocha: plocha povodí: 12 106,0 km2
Největší hloubka:

Přehradní těleso Orlíka tvoří přímá, tížná, betonová hráz, v koruně dlouhá 450 m. Po koruně hráze vede silnice II. třídy. Výška koruny hráze nade dnem je 81,5 m. Celkový objem betonu hráze činí přes 1 milion m3. K převádění vody slouží korunový hrazený přepad o třech polích a pod přelivy jsou situovány dvě spodní výpusti. Při levém břehu je umístěna elektrárna osazena čtyřmi turbinami typu Kaplan. Vodní dílo Orlík pracuje ve vzájemné spolupráci se svou vyrovnávací nádrží přehrady Kamýk. Při pravém břehu je umístěno plavební zařízení pro malá sportovní plavidla, přeprava je řešena plošinovým vozíkem. Plavební zařízení pro lodě do výtlaku 300 tun je řešeno jako šikmé lodní zdvihadlo. Dokončena je pouze jeho stavební část a v současné době probíhá jeho dovybavení technologií.

HISTORIE

Úprava střední Vltavy má dlouhou historii. Původně se řeka upravovala především k plavebním účelům, ovšem v roce 1911 byl poprvé Dr. Ing. Radoušem navržen vysoký přehradní stupeň s energetickým využitím. Konečné rozhodnutí o umístění vodního díla Orlík bylo dáno „Hydroenergetickým plánem Vltavy a dolního Labe“, vypracovaným v roce 1953.

V roce 1954 začaly přípravné stavební práce a v dubnu 1957 byla zahájena vlastní stavba přehrady. V roce 1960 bylo zahájeno napouštění nádrže a poslední 4. turbogenerátor byl spuštěn v březnu 1962. Až do roku 1966 byly dokončovány některé rekultivační práce. Po podrobném průzkumu ČSAV byly zabezpečeny i některé historické památky v místě nádrže, především hrady Orlík a Zvíkov, zámek v Kolodějích a záchrana románského kostela u Červené nad Vltavou.

ZDROJ INFORMACÍ: www.pvl.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
ORLÍK NAD VLTAVOU
Technické zajímavosti
ŽĎÁKOVSKÝ MOST NA PŘEHRADĚ ORLÍK
Sport
4,1 km JEZDECKÝ AREÁL LA-BOHÉME ZDUCHOVICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
orlík je hodne čistej!!
20.5.2009, Eda (85.13.104.65)
Zajímalo by mně zda je povoleno ježdění na motorových člunech , kotvení a možnost pobytu ve vlastním karavanu děkuji Lyčková
10.8.2007, Lyčková (83.208.132.118)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Lyžařské areály a střediska, aktuální sněhové podmínky i-Skiservis

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz