Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Ostravsko, Opavsko a poodří - Hrady, zámky a zříceniny - Hradec nad Moravicí - ZÁMEK HRADEC NAD MORAVICÍ (NKP)


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK HRADEC NAD MORAVICÍ (NKP)

Negarantovaná informace
Místo:Zámek Hradec nad Moravicí
Adresa:Městečko 2, 747 41 Hradec nad Moravicí
Telefon:+420 553 783 915, +420 553 783 444 (rezervace prohlídek)
Email:hradec(zavináč)npu(tečka)cz,pribyla(tečka)...
WWW:http://www.zamek-hradec.cz/
GPS:49°51'55,450"N, 17°52'27,040"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (16)[Zobrazit náhledy]

Zámek má dvě části. Ve starším, tzv. Bílém zámku, si lze prohlédnout nádherně zařízené pokoje a přístavbu novogotické části tzv. Červeného zámku spolu se vstupní branou a Bílou věží z 19. století. Červený zámek je dnes využíván účelově.

HISTORIE

V polovině 11. století vybudovali Přemyslovci v Hradci knížecí hrad, který zabíral prostor mezi dnešním kostelem sv. Petra a Pavla a nádvořím stávajícího zámku. Hrad byl zničen požárem a tak začal král Přemysl Otakar II. s výstavbu nového gotického komplexu, chráněného jedním z nejdůmyslnějších soudobých systémů opevnění. Hrad v roce 1531 vyhořel, ale i po úpravách si udržel svou středověkou podobu. Situace se zásadně změnila až s posledním zástavním pánem Kašparem Pruskovským z Pruskova, kterému se i přes odpor opavských stavů podařilo v roce 1585 získat hradecké zboží do dědičného majetku. Za něj a jeho dědice Jana Kryštofa Pruskovského bylo do roku 1620 vybudováno nové reprezentační severní křídlo a pro obytné účely byl rovněž zásadně přestavěn trakt východní. Po skončení třicetileté války stavební práce pokračovaly, Jiří Kryštof Pruskovský přistavěl na místě původní gotické zástavby z jihu a západu další dvě křídla, zajišťující hospodářský provoz. Nový renesanční zámek nabyl podoby čtyřtraktového sídla s nádvorním prostorem uprostřed, hodinovou věží nad vjezdní branou a věžovitými stavbami u všech čtyřech nároží.

V roce 1733 prodali Pruskovští hradecké panství Wolfgangu Konradovi z Neffzernu. Neffzernové prožili v Hradci 45 let a jejich jméno je spjato především s domácí kapelou, v jejímž provedení bylo na zámku dáváno i několik oper - mj. dle dochovaného libreta i Thisbe i Piramo Johanna Adolfa Haseho.

Prvního října 1778 prodal Wolfgang Karel baron z Neffzer hradecké panství za 270 tisíc rýnských zlatých hradecké panství knížeti Janu Karlu Lichnovskému z Voštic a Werdenbergu. Za jeho syna Karla Aloise byl dosud renesanční zámek v únoru 1796 těžce poškozen požárem. O rok později byla proto zahájena celková přestavba, vedená krnovským stavitelem Janem Mihatschem v duchu empírových pravidel. Ta přinesla nejen podstatné úpravy exteriérů, ale také zásadní změnu v řešení okolí. Byly strženy věže, zrušeny hradby a zasypány příkopy. Vlastní zámek, obklopený nově založeným přírodně-krajinářským parkem, získal podobu, která s menšími změnami přetrvala dodnes.

Mezi prvními hosty nově renovovaného zámku byl mj. hudební skladatel Ludwig van Beethoven, který tu pobýval v roce 1806 a 1811, o něco později, v roce 1828, uvítal Nicola Paganiniho a v letech 1846 a 1848 také klavíristu a skladatele Ference Liszta.

Druhá polovina 19. století přinesla další, tentokrát novogotickou etapu přestaveb a proměn. Z ní nejdůležitější je přístavba hospodářského Červeného zámku z let 1874 až 1895, projektovaného Alexisem Langerem z Vratislavi, a Bílá věž, kde byly stavební práce přerušeny v roce 1891. Původně byl navržen projekt na dvě věže s velkými skleníky.

I nadále zůstával zámek v Hradci místem návštěv význačných osobností tehdejšího světa. Vedle panovníků, hodnostářů evropských dvorů, politických a společenských celebrit hostil také mnohé veličiny kulturní sféry: J. Mánes, C. Wagnerová, G. Hauptmann, H. v. Hoffmannstahl či K. Kraus jsou jen některými z nich.


Protože si Lichnovští po vzniku Československa podrželi německé státní občanství, byl jim majetek v květnu 1945 konfiskován dekrety č. 12/45 a 28/45.

Zámek byl již v roce 1949 otevřen veřejnosti. Koncem 50. let došlo k opravě bombardováním poškozeného Červeného zámku, kde byly postupně otevřeny restaurace a hotel, koncertní síň je místem mezinárodní hudební soutěže Beethovenův Hradec, pořádané již od roku 1962.

Od roku 1978 probíhá generální oprava zámku, část celkově rekonstruovaných a restaurovaných interiérů byla v roce 1997 opět zpřístupněna.

Státní zámek v Hradci nad Moravicí byl v dubnu 2001 prohlášen národní kulturní památkou.

ZAJÍMAVOSTI

U zámku byla zřízena okrasná i zásobní zahrada, lesopark a v prostoru mezi dnešním Červeným a Bílým zámkem byl založen chovný rybník Pilař.

Beethovenova přítomnost na zámku se odrazila také v pořádání mezinárodní hudební soutěže Beethovenův Hradec, čímž se Hradec také dostal na přední místo v kulturním významu v regionu.

STÁLÁ EXPOZICE

 • I. okruh
 • Okruh se nachází v 1. patře Bílého zámku. Můžete zde shlédnout historické interiéry, zámeckou čítárnu, knihovní sály, reprezentační jídelnu, novogotický koridor a společenské sály - kuřácký, kulečníkový, hudební a dámský rokokový pokoj.
  Okruh trvá asi 70 minut s průvodcem.

 • II. okruh
 • Druhý okruh zahrnuje výstavní expozice v přízemí Bílého zámku, Velké hostinské apartmá, zámeckou kapli, zakristii, Erbovní sál, místnosti v přízemí západního křídla s výstavou loveckých zbraní knížat Lichnovských a historických vozidel a motocyklů.
  Okruh trvá asi 60 minut s průvodcem.

OTEVÍRACÍ DOBA

Duben, říjen, prosinec: soboty a neděle, 10–16 hodin.
Květen – září: úterý až pátek, 9–17 hodin; soboty, neděle a svátky, 10–18 hodin.

Polední pauza je od 12.00 do 12.30 hodin.

CENÍK

 • I. okruh
 • Základní vstupné: 120 Kč
  Snížené vstupné: 80 Kč (děti 6-15 let, studenti, senioři, ZTP)
  Rodinné vstupné: 320 Kč (2 dospělí + 2 děti od 6 do 15 let)


 • II. okruh
 • Základní vstupné: 80 Kč
  Snížené vstupné: 60 Kč (děti 6-15 let, studenti, senioři, ZTP)
  Rodinné vstupné: 220 Kč (2 dospělí + 2 děti od 6 do 15 let)


  Edukační s prohlídkou doplňkového okruhu: 70 Kč
  Edukační bez prohlídky doplň. okruhu: 40 Kč
  Bez průvodce (výstava): 40 Kč


  Více viz ceník.

SLUŽBY

 • Sociální zařízení: ano
 • Prodej: propagačních materiálů, suvenýrů a drobných dárků.
 • Občerstvení: přímo v areálu zámku nebo před zámkem.
 • Svatební obřad: ano

BARIÉRY

Bezbariérový přístup je v přízemí zámku, od vesnického apartmá až po Hubertovu světnici. Je zde k dispozici sociální zařízení, parkování pro TP a přístupový chodník.

DOSTUPNOST

 • Autem: I. tř. č. 57 směr na Fulnek. Parkování možné přímo před bránou zámku, placené.
 • Vlakem: trať č. 315 Opava východ – Hradec nad Moravicí (a zpět) stanice Hradec nad Moravicí, asi 1,5 km.
 • Autobusem: zajištěna několika linkami i dálkovými spoji, 3 zastávky – BRANO, Železniční stanice a Škola. Nejbližší zastávka Hradec nad Moravicí – zámek, asi 50 m od objektu.
 • Pěšky: přes město vede několik značených turistických tras a také naučné stezky, u zámku je turistický rozcestník.
 • Na kole: přes město vedou cyklotrasy č. 6141, 551, 6055.

ZDROJ INFORMACÍ: www.zamek-hradec.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
484 m HRADEC NAD MORAVICÍ
2,6 km BRANKA U OPAVY
3,6 km CHVALÍKOVICE
5,8 km RADUŇ
7,4 km DOLNÍ ŽIVOTICE
8,2 km BŘEZOVÁ
8,4 km OPAVA
Historické zajímavosti
152 m KOSTEL SV. PETRA A PAVLA V HRADCI NAD MORAVICÍ
5,8 km ZÁMEK RADUŇ
5,8 km PAMÁTNÍK OBĚTEM PRVNÍ A DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY V RADUNI
5,9 km KOSTEL V RADUNI
7,8 km MARIANUM OPAVA
8,1 km MĚSTSKÝ DŮM KULTURY PETRA BEZRUČE V OPAVĚ
8,2 km KOSTEL SV. DUCHA S MINORITSKÝM KLÁŠTEREM V OPAVĚ
8,2 km EVANGELICKÝ KOSTEL - DNES OKRESNÍ ARCHÍV - V OPAVĚ
[Další... (5)]
Přírodní zajímavosti
4,3 km PŘÍRODNÍ PARK MORAVICE
Technické zajímavosti
3,4 km ROZHLEDNA ŠANCE V JAKUBČOVICÍCH
4,8 km WEISSHUHNŮV KANÁL V HRADCI NAD MORAVICÍ
Kultura
733 m KINO HRADEC NAD MORAVICÍ
736 m MĚSTSKÁ KNIHOVNA V HRADCI NAD MORAVICÍ
8,1 km KNIHOVNA PETRA BEZRUČE V OPAVĚ
8,1 km LOUTKOVÉ DIVADLO OPAVA
8,1 km PAMÁTNÍK PETRA BEZRUČE V OPAVĚ
8,4 km SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM V OPAVĚ - HISTORICKÁ VÝSTAVNÍ BUDOVA
8,4 km SLEZSKÉ DIVADLO V OPAVĚ
8,6 km DŮM UMĚNÍ V OPAVĚ
[Další... (2)]
Turistika
344 m NAUČNÁ STEZKA MARIÁNSKÉ LOUKY
553 m NÁUČNÁ STEZKA BUKOVÝ CHODNÍK - LOVECKÁ STEZKA LICHNOVSKÝCH
1,2 km NAUČNÁ STEZKA HANUŠE
1,3 km MĚSTSKÁ NAUČNÁ STEZKA V HRADCI NAD MORAVICÍ
2,1 km NAUČNÁ HORNICKÁ STEZKA STŘÍBRNÝ DŮL SLEPETNÉ
5,5 km NAUČNÁ STEZKA RADUŇ - JAKUBČOVICE
Sport
481 m KOUPALIŠTĚ V HRADCI NAD MORAVICÍ
586 m SPORTOVNÍ AREÁL LAMA HRADEC NAD MORAVICÍ
793 m VÍCEÚČELOVÁ HALA V HRADCI NAD MORAVICÍ
Obchod a služby
734 m INFORMAČNÍ CENTRUM - HRADEC NAD MORAVICÍ
8,4 km INFORMAČNÍ CENTRUM - OPAVA
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Dobry den, chtela jsem se zeptat na rezervaci prostoru, svatebni hostiny, pro cca 70 osob vcetne obcerstveni a jake jsou moznosti ubytovani. Jednalo by se o pristi rok, zhruba ke konci leta. Dekuji Vam mnohokrat.
22.07.2008, Katerina Horackova (81.129.251.47)
Vřele doporučuji všem milovníkům. Interiéry jsou krásné, mnoho práce je zde vidět a působí to jako, by zde Lichnovští ještě žili. Určitě si všimnete výjimečných vkusných a krásných květinových dekorací a taky záclon šitých někým z nedalekých Jakubčovic (u 2.okruhu). Zajímavé jsou oba okruhy, tak věží a parku. Průvodkyně jsou milé a ochotné zodpovídat všetečné dotazy. U druhého okruhu si užijete i klouzání v papučích :)). Jedinou potíž jsme měli - a to někde se dobře najíst. Obě restaurace nám přišly divné, jak obsluhou, tak prostředím, ale jestli bylo někde něco lepšího, jsem nenašli. Nejlíp působilo rychlé občerstvení :)). Určitě sem zajeďte na krásný zámek.
17.08.2006, Iva (88.100.68.139)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz