Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Moravský kras a Blansko - Církevní stavby a sakrální objekty - Boskovice - ŽIDOVSKÁ OBEC V BOSKOVICÍCH


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ŽIDOVSKÁ OBEC V BOSKOVICÍCH

Negarantovaná informace

Historie - Židovská obec v Boskovicích byla jednou z největších na Moravě. Početná židovská komunita žila v uzavřeném ghettu ležícím jihozápadně od náměstí. První zmínky o Židu v Boskovicích jsou z roku 1343.
Ghetto - židovské město, které vyrůstalo na ploše 5 hektarů si vytvořilo jedinečný ráz.
Synagogy - dominantní stavbou ghetta je Synagoga maior(větší) postavená v roce 1638. V polovině 19. století byla stavebně upravena do dnešní podoby. V literatuře byla označována za nejstarší boží dům v Boskovicích tzv. synagoga minor (menší), též zvaná staronová škola. Synagoga minor byla v provozu od počátku 2. světové války, v pol. 50.let však již byla budova v dezolátním stavu a zanedlouho zdemolována. V r. 1884 byla zřízena v Boskovicích třetí synagoga, spíše modlitebna v nadačním domě. V r. 1983 byl zbořen.
Židovský hřbitov - najdete asi 200 metrů od ghetta. Je třetím největším v Čechách.
Osobnosti židovské kultury - spisovatel Hermann Ungar, 1893 až 1929. Židovská obec v Boskovicích byla známá jako středisko významných talmudistů, nejslavnější byl rabi Samuel ha-Lewi, nazývaný také Machazit, 5484 (1724) až 5566 (1806)

Aby nebyla zapomenuta památka na působení a vliv židovské obce na dění v našem městě, byla zde zřízena expozice Muzea Boskovicka "Židovské město v Boskovicích".


V okolí 10 km najdete

Města a obce
BOSKOVICE
Historické zajímavosti
HRAD BOSKOVICE
ZÁMEK BOSKOVICE
KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO V BOSKOVICÍCH
KOSTEL VŠECH SVATÝCH V BOSKOVICÍCH
RADNICE V BOSKOVICÍCH
KAPLE MARIE BOLESTNÉ BOSKOVICÍCH
Kultura
WESTERNOVÉ MĚSTEČKO BOSKOVICE
GALERIE OTAKARA KUBÍNA V BOSKOVICÍCH
ARBORETUM ŠMELCOVNA
KINO PANORAMA BOSKOVICE
Sport
KRYTÝ BAZÉN - MĚSTSKÉ LÁZNĚ BOSKOVICE
KOUPALIŠTĚ ČERVENÁ ZAHRADA BOSKOVICE
Obchod a služby
INFORMAČNÍ CENTRUM - BOSKOVICKO
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz