HRUBÝ A NÍZKÝ JESENÍK

Region Jeseníky je velmi rázovitý kraj s krajinou plnou luk a lesů, kde v přírodě zahlédneme jeleny a srnce, lišku, jezevce, kunu, lasičku a vzácně i kamzíka, vlka a rysa. Není neobvyklé zahlédnout na obloze káni, jestřába, krahujce, poštolku nebo sovu.

Leží v nejsevernější části Moravy, hraničí s Polskem, na jihu navazuje na zvlněnou krajinu hanácka a na západě pohořím Rychlebských hor vytváří přirozenou hranici mezi Moravou a Čechami. Oblast tvoří pohoří Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, Rychlebské hory, Nízký Jeseník a podhůří mnohotvárných údolí a pahorkatin přecházející do nížin. Nadmořské výšky těchto pohoří kromě Nízkého Jeseníku se nedostávají pod 1000 m, jen pohoří Hrubý Jeseník, které je druhé nejvyšší v České republice, má 79 vrcholů nad 1000 m.

Podmínky jsou ideální pro rekreaci, sport a turistiku. Především zimní sporty a cyklistika je velmi populární i tady a uspokojí i náročného návštěvníka. Nejznámější lyžařskou oblastí je Ovčárna na Pradědu, Červenohorské sedlo a Ramzová, ale navštěvované jsou i Petříkov, Malá Morávka, Karlov. Krajinu můžete poznat bezpečně po značených turistických stezkách, kterými je celá oblast protkaná, stejně jako cyklistickými a naučnými stezkami. V Rychlebkých horách jsou ideální terény na běžkování. Příležitost mají i milovníci agroturistiky, jedním z takových center je obec Horní Heřmanice.

Díky nerostnému bohatství se v kraji setkáváme i se zlatokopectvím, s jehož historii se seznámíme v muzeu ve Zlatých Horách. Na mnoha místech jsou patrné známky minulé i současné těžby (hlavně břidlice), proto má význam navštívit muzeem hornictví. Unikátní je papírna ve Velkých Losinách, významná pro výrobu ručního papíru, která byla prohlášena národní kulturní památkou. Ač v kraji díky chladnému a vlhkému podnebí příliš sídlišť nevzniklo, můžeme narazit na nejednu zříceninu hradu. Z dochovalých je jedna z nejkrásnějších památka zámek Jánský Vrch, hrad Sovinec a Šternberk, ale za prohlídku stojí určitě i zámek Bruntál a Velké Losiny.
Zvláštností, kterou jen tak nenajdete jsou židle hospody na Rejvízu (penzion Rejvíz), které jsou vyřezány s karikaturními podobami stálých hostů. Host si židli musel zaplatit, ale měl na ni výhradní právo a kdykoli přišel musela mu být uvolněna. Židle a jiné řezbářské práce vytvořili bratři Braunerovi, kteří penzion před 2. svět. válkou vlastnili.

Jesenicko je bohaté na přírodní krásy, pokud Váš dech se nezatají při výhledu do kraje z nejvyšší hory Moravy a Slezska - Pradědu (1492 m), pak zkuste určitě Rešovské vodopády, největší vodopády Nízkého Jeseníku, Váš zájem upoutají i vodopády Bílé Opavy a krápníkové jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku. Přírodní rezervací v Hrubém Jeseníku je i rašeliniště Rejvíz. Pod vrcholem Kralického Sněžníku pramení nejdelší moravská řeka Morava. Určitě za zmínku stojí i geologická zvláštnost vyhaslých sopek v okolí Bruntálu - Uhlířský vrch, Venušina sopka, Velký a Malý Roudný.

Zdejší prameny byly využity k léčebným účelům na mnoha místech a dodnes se můžete rekreovat v lázeňských střediscích Karlova Studánka, Lázně Jeseník, nebo ve Zlatých Horách, v Dolní Lipové a ve Velkých Losinách. Klimatické lázně a horské rekreační středisko Karlova Studánka slouží již více než 200 let jako speciální léčebna pro onemocnění dýchacích cest.

Na území Jeseníků se rozkládá na 744 km CHKO Jeseníky, vyhlášena v roce 1969, leží převážně v celku Hrubého Jeseníku, okrajově zasahuje do oblastí Zlatohorské vrchoviny a Hanušovické vrchoviny. Její nejvýznamnější přírodní památky jsou NPR Králický Sněžník, NPR Rejvíz a nejstarší rezervace na Moravě : Šerák – Keprník.

Autory fotografií jsou Robert Branc a Tomáš Poledník.