ČESKÝ RÁJ

ČESKÝ RÁJ

Český ráj nese své označení právem, málokde v Čechách najdeme tak krásný kout země jako je Turnovsko. Romantická údolí se skalními městy se střídají s loukami a roubenými staveními. Doslova na každém kroku nás překvapí mohutná stavba hradu nebo zámku a skalní vyhlídky nám nabídnou daleké výhledy do celého kraje.

Za turistické centrum této oblasti je považováno město Turnov. Je východiskem výletů za přírodními krásami a historickými památkami celého Českého ráje. Historie Turnova je spjata s významnými šlechtickými rody, jež v okolí budovaly svá sídla, například hrad Valdštejn či zámek Hrubý Rohozec.

V minulosti Turnov proslul především zpracováním drahých kamenů. Jedinečnou příležitost k poznání Turnova a celého regionu skýtají expozice Okresního muzea Českého ráje.

Český ráj je skutečným rájem turistů, horolezců a milovníků přírody i historie.

JIČÍN A PRACHOVSKÉ SKÁLY

Jičínsko je jednou z turisticky nejatraktivnějších oblastí České republiky. Na každém kroku se zde setkáváme s bohatou historií a překrásnou přírodou.

Město Jičín je vstupní branou do Českého Ráje, jehož dominantou jsou pískovcové Prachovské skály. Tato skalní oblast je protkána turistickými cestami, které nám odhalí ty nejkrásnější vyhlídky. Prachovské skály jsou vyhledávaným místem nejen pro turisty, ale lákají i příznivce horolezectví.

Pod Prachovskými Skalami se nacházejí známé Jinolické rybníky, na jejichž březích jsou vyhledávané aukokempy a chatové osady. V okolí Jičína najdeme také řadu hradů, zámků i zřícenin. Na své si tu přijdou turisté i milovníci umění.

Při návštěvě Jičína a jeho okolí by bylo škoda zapomenout na slavného loupežníka Rumcajse, kterému je věnován turistický okruh nazývající se Rumcajsova a Cipískova stezka.

MNICHOVO HRADIŠTĚ A OKOLÍ

Nevelká oblast okolo Mnichova Hradiště je často neprávem opomíjena a konkuruje jí blízkost Turnovska a Českého ráje. Návštěvníka však překvapí mnoho turisticky atraktivních cílů, které okolí města nabízí. Mnichovo Hradiště leží v půvabném kraji, dominantou města je zámek s překrásným parkem s anglickými vzácnými dřevinami.

Okolí Mnichova Hradiště je ideálním místem pro milovníky přírody, dá se zde podniknout řada pěkných a přitom nenáročných túr. Zajímavý je například výlet na hrad Valečov, na skalní útvar Drábské světničky, či sopečnou vyvřelinu Káčov.

Vyhledávaným místem jsou Příhrazské skály. Jejich geografickým středem je vrch Mužský, z jehož vrcholu je za hezkého počasí nádherný rozhled po velké části severních, východních i středních Čech. Na Příhrazské skály navazují Žehrovské lesy, ráj houbařů.

Rozmanitost přírody v okolí Mnichova Hradiště láká turisty, horolezce, cykloturisty a na své si přijdou i obdivovatelé kulturních historických památek.