LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚDSKÝ HŘBET

Liberecko bylo vždy významnou oblastí Severních Čech. Blízkost hranic z Polskem a Německem předurčila rozvoj Liberecka jako obchodního a průmyslového centra celých Severních Čech. Přesto je město Liberec obklopeno nádhernou přírodou nedalekých Lužických a Jizerských hor.

V Liberci najdeme ZOO, Botanickou zahradu, rekreační centrum rodinné zábavy Babylon, plavecký bazén, Severočeské muzeum, zámek, galerii a řadu dalších zajímavých míst.

Okolí města skýtá širokou sportovní nabídku. V létě pěší turistiku, cykloturistiku v horách a vodní sporty. V zimě je okolí Liberce ideální pro příznivce zimních sportů.

Dominantou Liberce je hora Ještěd, ze které je nádherný pohled do okolí. Nahoru vede kabinová lanovka, nebo se můžete vydat příjemnou procházkou. Ještěd a jeho okolí je vyhledávaným místem lyžařů, nachází se zde řada sjezdových tratí a lyžařských vleků.

Lužické hory jsou nevelké pohraniční pohoří ležící mezi Děčínem a Libercem. Nejvyšší horou je Luž. Malá část pohoří leží na území Německa, nazývá se Žitavské hory.

V Lužických horách, které pokrývají převážně lesy, najdeme řadu typických rostlinných druhů, z nichž některé patří mezi druhy u nás ohrožené. Žijí zde stáda jelení i srnčí zvěře, černá zvěř a mufloni.

Lužické hory skýtají řadu možností pro pěší turisty i cykloturisty. Po značených cestách lze dojít například do Jiřetína, kde se nachází zřícenina hradu Tolštejna. Najdeme zde Křížovou horu s křížovou cestou. Krásný výhled nás čeká na rozhlednách na Jedlové či Dymníku. V Jiřetíně pod Jedlovou je rozsáhlý sportovní areál.

V Lužických horách najdeme zbytky rozmanité lidové architektury – roubené domy se sedlovými střechami, zříceniny několika hradů, rozhledny i pozoruhodné skalní útvary.

Lužické hory jsou protkány velkým množstvím naučných stezek a skýtají četné možnosti pro rekreaci, turistiku i lyžování.