REGION JIZERSKÉ HORY A FRÝDLANTSKO

Jizerské hory leží v Severních Čechách na hranicích s Polskem. Město Jablonec nad Nisou bylo blízkostí Jizerských hor vždy ovlivňováno. Hory byly zdrojem obživy a dřevo z hlubokých lesů umožnilo vznik sklářského a bižuterního průmyslu, který proslavil Jablonec nad Nisou v celém světě.

Chráněná oblast Jizerské hory je jednou z nejstarších v České republice. Až do současnosti si zachovala vzhled severských lesů. V okolí řeky Jizerky vede naučná stezka, která ukazuje geologickou i botanickou vyjímečnost Jizerských hor a prochází národní přírodní rezervací Rašeliniště Jizerky. Chloubou kraje je soustava kamenných a železných rozhleden s fantastickými výhledy do okolí.

V zimě jsou v okolí Jablonce skvělé podmínky pro milovníky zimních sportů. Jizerské hory jsou známy především svými lyžařskými terény, krajinu protíná řada turistických tratí, které jsou známé jako Jizerská magistrála.

Milovníky vodních sportů přitahuje velké množství potoků, říček a přehrad. Přestože oblast nepatří mezi vyhlášené horolezecké oblasti, naleznete zde velké množství žulových skal, které poskytnou horolezcům unikátní zážitky.

Správním střediskem Frýdlantského výběžku je město Frýdlant , které dalo celému výběžku jméno. Je městem s bohatou historií. V 6. století byla na čedičové skále postavena strážní věž, ze které byl později vybudován zámek. Tento zámek se prý stal inspirací pro spisovatele Franze Kafku.

Frýdlantský výběžek je jedinečným krajem polí, luk a lesů. Je to území, kde se střetává lužickosrbská kultura s německou a německá s českou. Frýdlantsko je ovlivněno blízkostí Jizerských hor, najdeme zde zachovalé květnaté háje s letitými exempláři lip, habrů, jilmů, dubů a buků.

Krajina je protkána množstvím potoků, podél nichž stojí historické domy a chalupy, obří hrázděné stavby, rozsáhlé statky, stodoly a pískovcové náhrobky. Okolí Frýdlantu je ideálním místem pro pěší turisty, cykloturisty a horolezce.