STŘÍTEŽ

Informace garantovaná majitelem/správcem
Místo:Obecní úřad Sřítež
Adresa:Střítež č.p. 118, 739 59 Střítež u Čes. Těšína
Telefon:+420 558 694 322
Fax:+420 558 694 322
Email:stritez@obecstritez.cz
WWW:http://www.obecstritez.cz
GPS:49°40'53,640"N, 18°34'14,830"E
Odpovědná osoba:Michaela Porvisová, starostka
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Střítež (kdysi Trzyciež, Tritiesch) leží ve zvlněné pahorkatině v podhůří Moravskoslezských Beskyd na říčce Ropičanka, přítoku Olše, a na Černém potoku, který se přes soustavu místních rybníků vlévá do řeky Stonávky.

Právní forma: obec
Celková výměra: 617 ha
Počet obyvatel: 1022 (k 1.1.2018)
Okres: Frýdek-Místek
Střední nadmořská výška: 345 m n. m.
Nejníže položený bod: 320 m n. m., Černý potok
Nejvýše položený bod: 391 m n. m., vrch Pod Babou
Obec je součástí: Mikroregion Sdružení obcí povodí Stonávky

HISTORIE OBCE

Historie Stříteže sahá do konce 12. století, i když první historická zmínka o obci je v soupisu desátků vratislavského biskupa z roku 1305. K významu obce přispěla i její výhodná poloha silnic.

Po rozdělení dřívějšího knížectví Opolského v roce 1282 se ujal těšínského knížectví Vladislavův syn Měšek. V roce 1316 převzal Těšínsko kníže Kazimír, syn Měškův.
Takže můžeme říci, že obec vznikla do konce 12. století. Feudální majtelé panství se často střídali. Byli to vesměs příslušníci nežší šlechty a byli různého původu. Od roku 1483 už držel Třítež Jan z Koňakova. Dalšími držiteli byli Hynalové z Kornic, Daniel Zemecký ze Zemětic, potom Hedvika Kreutnerová z Rosenbachu.

Od roku 1625-1634 se stávají držiteli Tříteže Mitrovští z Nemyšle, kteří již od roku 1610 drželi i Hnojník.Dalším džitelem byl Karel Gottfried Logau. Tento šlechtic byl posledním majitelem panství z řad drobné zemanské šlechty. V roce 1825 nabyl panství arcivévoda Karel a po jeho smrti syn Albrecht. Posledním majitelem z rodu Habsburků byl kníže Bedřich, jemuž po 1. světové válce byly statky zabaveny československým státem. Do roku 1792 bydleli majtelé panství převážně na zámečku, který byl udajně postaven na střítežském kopci, kde se tenkrát nacházelo centrum obce s dřevěným kostelíkem a farou. Dále stojí za zmínku, že obec Třítež a Vělopolí tvořily po dobu 200 let jeden administrativní celek.

PAMÁTKY, KULTURA A SPORT

Zajímavostí je především římskokatolický kostel sv. Archanděla Michaela z roku 1806, zděná kaplička sv. Marka ve tvaru rotundy a evangelická hřbitovní kaple z roku 1972 s věží a zvonem, pomník českého malíře Josefa Mánesa u cesty na Smilovice.

Několik turistických pěších a cyklistických stezek spojuje města Třinec, Těšín a Karvinou s atraktivním územím Moravskoslezských Beskyd, Podbeskydí a zajímavého okolí obce. Za návštěvu stojí empírový zámek v Hnojníku, klimatické lázně Komorní Lhotka, golfová hřiště v Ropici nebo horský masiv Moravskoslezských Beskyd. Tyto turistické atraktivity jsou zpřístupněny sítí pěších stezek, cyklostezek, ojedinělou příležitostí jsou možnosti vyjížděk na koních po hipostezkách v okolí. Multifunkční hřiště s přilehlou běžeckou dráhou a doskočištěm vybízí k alternativnímu využití volného času. Nově zbudovaná budova potřící ke sportovištím nabízí plný sociální servis po telefonické dohodě lze využít i prostory kulturního domu.

SLUŽBY

V obci si můžete zajít posedět do místní pivnice, zasportovat na multifunkčním hřišti s umělým povrchem (tenis, volejbal, basketbal), ochutnat výrobky místního pivovaru.

DOSTUPNOST

  • Silniční spojení: obcí vede silnice č. I/68 navazující na silnici I/11 s mezinárodní trasou E75.
  • Autobusová doprava: autobusové spojení s Českým Těšínem, Frýdkem-Místkem, Třincem.
  • Železniční doprava: zastávka železniční tratě z Frýdku Místku do Českého Těšína.
  • Na kole: cyklotrasa č. 46, 56.

ZDROJ INFORMACÍ: OÚ Střítež