STARÁ VES NAD ONDŘEJNICÍ

Negarantovaná informace
Místo:Obecní úřad
Adresa:čp. 1, 739 23 Stará Ves nad Ondřejnicí
Telefon:+420 558 669 201, 558 669 250
Fax:+420 558 669 201, 558 662 792
Email:oustaraves@stara-ves.cz
WWW:http://www.staraves.cz
GPS:49°43'39,802"N, 18°11'18,813"E
Odpovědná osoba:Ing. Dalibor Dvořák, starosta
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Obec Stará Ves nad Ondřejnicí leží 15 km severozápadně od města Frýdek-Místek, 20 km jižně od Ostravy. Dominantou obce jsou dva historické objekty - renesanční zámek zdobený figurálními sgrafity a gotickorenesanční kostel. Krajina obce je mírně zvlněná, v části zástavby spádovaná do povodí říčky Ondřejnice, na sever postupně přechází do rovinaté Oderské nivy a sousedí s CHKO Poodří. V katastru obce se pole prolínají s lesíky a remízky a s ohledem na poměrně velké zdroje vody je v katastru i několik rybníků.

Status: obec
Celková výměra: 1879 ha
Počet obyvatel: 2517
Okres: Ostrava
Obvody, části: Stará Ves, Košatka
Nadmořská výška: 240 m n. m.
Je členem: Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice

HISTORIE OBCE

Nejstarší písemný pramen o existenci obce je z roku 1267 v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schaumburka. V letech 1560-1570 byla původní tvrz přestavěna významným slezským šlechticem, pánem Jarošem Syrakovským, na renesanční zámek. Nejvýznamnější osobností rodu byl Jarošův syn Ctibor. Byl to moravský velmož, který zastával funkci nejvyššího písaře markrabství moravského. Pokračoval ve stavbě zámku a nechal jej zkrášlit sgrafitovou výzdobou. V letech 1587-1589 dal vybudovat ve Staré Vsi nový farní kostel v pozdně gotickém slohu. Od 17. století přechází ves na tři století do lenní držby rodu Podstatských z Prusinovic. Škola ve Staré Vsi je zaznamenána od roku 1657. Kdy byla postavena první školní budova (která měla jednu učebnu, dva byty a kuchyň), není známo.

PAMÁTKY, KULTURA A SPORT

Vedle zámku stojí za prohlídku i místní kostel sv. Jana Křtitele, ve kterém byla v roce 2000 při restaurátorském průzkumu objevena na evangelijní straně presbytáře cenná renesanční figurální malba z 16. století. Protější stěna presbytáře je osazena náhrobky stavitelů kostela a zámku - příslušníků rodu Syrakovských. Nedaleko kostela se nachází budova fary.

Zajímavostí je lůžkový vagón na kusu koleje s dřevěnou zastávkou „Stará Ves nad Ondřejnicí – u kostela.“ Dráha však do Staré Vsi nikdy nevedla. Vagón slouží k ubytování dětí místního Střediska pro mládež Ostravsko-opavské diecéze.

V obci jsou pořádány pravidelné mládežnické prázdninové tábory organizací Kondor a také oddílu Rackové z Košatky. Zvláštností tábora Racků je jeho zaměření na život a zvyky indiánů. Děti tráví tábor v indiánských stanech – teepee, učí se pohybovat v přírodě a chránit ji.
Místní folklór uchovává a dále rozvíjí Lidový soubor písní a tanců Ondřejnica, který za více než dvě desetiletí své existence reprezentoval obec v Turecku, Dánsku, Francii a mnoha dalších zemích. Naopak v rámci festivalu Staroveské zámecké léto zhlédli návštěvníci na nádvoří zámku hosty z Japonska, Španělska i Mexika. Od roku 2000 je v obci obnovena starobylá „Jizda kole obila“ s průvodem koní a doprovodným kulturním programem.

K místním tradicím patří ryze český sport, národní házená. Družstvo mužů je mnohaletým účastníkem soutěže 1. ligy. Sportovcům slouží areál TJ s krytou halou a venkovním hřištěm.

ZAJÍMAVOST

Obec získala titul vesnice roku 2001 Moravskoslezského kraje

DOSTUPNOST

Vzdálenost vzdušnou čarou 13 km JZ směrem od okresního města Ostrava.

  • Vlakem: obec je bez železniční dopravy.
  • Autobusem: zajišťuje DPMO (linka č. 33) a CONNEX Morava.
  • Pěšky: zelená TZ směr Jistebník a směr Paskov.
  • Na kole: cyklotrasa č. 6135
  • Autem: silnice č. 58 směr Ostrava a směr Příbor; silnice směr Brušperk.