BABIČČINO ÚDOLÍ U RATIBOŘIC

Negarantovaná informace

Babiččino údolí je neodmyslitelně spjato s knížkou Boženy Němcové – Babička. Při příjezdu do Ratibořic od Vilémova mostu už z dálky spatříte Ratibořický zámek. Na tomto zámku žila paní Kateřina, vévodkyně Zaháňská, kterou známe z knihy jako ”paní kněžnu”. Vévodkyně neměla vlastní děti a tak vychovávala řadu schovanek. Jednou z nich byla Emilie, podle které B. Němcová napsala postavu Hortensie.

Ratibořický zámek prošel v roce 1991 rekonstrukcí a dnes je přístupný veřejnosti. V zámku najdete Salon tří císařů, pokoj schovanky, ložnici paní kněžny, dámský salon a další zajímavé místnosti. Kolem zámku se rozprostírá nádherný zámecký park.

Z parku můžeme pokračovat proti proudu mlýnského náhonu k pomníku ”Babička s vnoučaty.” Naproti pomníku, nad náhonem, stojí někdejší Panská hospoda, kde podle knihy bydlela Kristla, kamarádka Barunky. Za hospodou se nachází Staré bělidlo - roubená chalupa, ve které uvidíme babiččinu světničku přesně takovou, jak jí popsala Božena Němcová. Za Starým bělidlem na cestě Babiččiným údolím hučí Viktorčin splav, u kterého sedávala bláznivá Viktorka.