REGIONÁLNÍ MUZEUM JÍLOVÉ U PRAHY

Negarantovaná informace
Adresa:Masarykovo náměstí 16, 254 01 Jílové u Prahy
Telefon:+420 241 950 791
Email:info@muzeumjilove.cz
WWW:http://www.muzeumjilove.cz
GPS:49°53'38,270"N, 14°29'38,560"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Muzeum se nachází na Masarykově náměstí v Jílovém u Prahy, v kamenném domě nazývaném Mince. Budova pochází z 1. poloviny 14. století. Už v roce 1420 zde sídlil horní úřad. V majetku obce je dům od roku 1876. Do poloviny 20. století zde byla škola a jedna místnost byla vyhrazena muzeu.

HISTORIE

První expozice zde vznikla, když Leopold Čihák věnoval městu v roce 1891 svou rozsáhlou sbírku čítající 400 předmětů a několik set listin. Sbírka byla velice různorodá: předměty dokumentující těžbu zlata na Jílovsku, mince, nábytek, obrazy, nářadí, fotografie, knihy a další předměty zachycující tehdejší dobu. V současné době čítá sbírka více než 65 tisíc exponátů.

EXPOZICE

Ve sklepních prostorách je expozice věnující se historii Ostrovského kláštera, druhého nejstaršího mužského kláštera u nás. Dále jsou zde vystaveny předměty týkající se turistiky a trampingu. Hlavní část expozice muzea se týká těžby zlata – první patro budovy. Zajímavostí je možnost vyzkoušet si rýžovnické umění přímo na nádvoří muzea. Konají se zde také příležitostné výstavy, přednášky a besedy.
Na expozici muzea navazuje naučná stezka Jílovské zlaté doly o celkové délce 9 km. Novou atrakcí je Štola sv. Josefa v Dolním Studeném. Ve štole je přístupno 200 m chodeb, které jsou poměrně úzké a nízké, takže při jejich prohlídce dostane každý návštěvník plášť a přilbu. a, neboť chodba je. Prohlídka není možná pro handicapované občany a nedoporučuje se ani osobám trpícím klaustrofobií.

ZAJÍMAVOSTI

Každý návštěvník si zde může rýžování zlata vlastnoručně vyzkoušet.

PROVOZNÍ DOBA

Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí 9 - 12 a 13 - 16 hod. (od dubna do října 17 hodin)
Štole je přístupná od dubna do října o sobotách, nedělích a svátcích 9 - 16 hod, ostatní dny po předchozím objednání v muzeu.