PALÁCOVÉ ZAHRADY POD PRAŽSKÝM HRADEM - PRAHA MALÁ STRANA

Adresa:Valdštejnské nám. 3, Praha 1
Telefon:+420 257 010 401
Email:inica@cmail.cz
WWW:http://www.prazskezahrady.cz
GPS:50°5'24,380"N, 14°24'8,770"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Komplex pěti terasovitých zahrad italského typu se rozprostírá na jižním úbočí pod Pražským hradem. Jsou sice v samém srdci města, ale přesto stranou hektického tempa velkoměsta. Z četných teras a schodišť je krásný výhled na Malou Stranu a panorama města. Bývaly zde vinice a zahrádky. Dnes jsou všechny zahrady – Ledenburská, Malá a Velká Palffyho, Kolovratská, Malá Fürstenberská – propojeny v zahradní plochu a je jimi možno projít až na Hrad. Vchod do zahrad je z Valdštejnské ulice. Večerní procházku umocní osvětlení zahrad i paláců.

Kolovratská zahrada
Kolovratská zahrada je dvouúrovňová a z barokních zahrad je snad nejhezčí a stavebně nejbohatší. Najdeme zde schodiště protínající celou délku parcely, lodžie, terasy, balustrády, kašny, rozměrný bazén a kulatou věžičku bývalé lázně. Na přechodu mezi úrovněmi je kaskádový bazének. Z rostlin zde byly vysázeny hlavně ovocné stromy.

Ladenburská zahrada
Zahrada vznikla na jižním svahu pod Hradem na počátku 18. století za vlastnictví Trauttmannsdorffů. Díky prudšímu svahu jde o nádhernou barokní zahradu se systémem teras a schodišť. Nachází se zde salla terrena z 18. století (velká slavnostní místnost v přízemí paláce je přístupná z parku) a kašna se sochou Giganta. Fontána byla původně zásobována vodou potrubím z kašny umístěné na Hradě.

Malá Fürstenberská zahrada
Fürstenberskou zahradu tvoří terasovitá část s kašnami a balustrádou a květinový parter. Po celé délce se táhne schodiště, které je přerušováno terasami. Zahradě dominuje bazének s plastikou Neptuna a kašna s plastikou chlapce s labutí. Jedna část není přístupná veřejnosti, protože zde má sídlo Polské velvyslanectví.

Malá a Velká Palffyovská zahrada
Tyto zahrady byly založeny v 1. polovině 18. století. Stejně jako v dalších palácových zahradách zde najdeme terasy a lodžie. Schodiště není původní, bylo postaveno dodatečně. Na druhé terase Velké Palffyovské zahrady jsou sluneční hodiny s latinským nápisem „Jasný buď na světě den a zaplašuj šeré stíny noci“ a letopočtem 1751. V zahradě najdeme okrasnou a cizokrajnou zeleň: mandloně, fíkovníky, popínavé i keřové růže, pivoňky, vyšlechtěný jalovec, třezalku i levanduli.

PROVOZNÍ DOBA

Otevírací doba: denně 10 – 18 hod.